גדי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
גדי של יעל בערבה

השם גדי בתנ"ך משמעותו גור בהמה, אך בעברית המודרנית יוחד לציון הצאצא של עז הבית, מהבהמות המבויתות.

בשר גדי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בימי קדם נחשב הגדי למעדן והיה חיה ראויה וזמינה, ולכן נהגו להקריב אותו כקורבן, ולתת אותו כתשורה או כאתנן, כמסופר במעשה יהודה ותמר או להציע אותו לאורחים מכובדים, כפי שמסופר אצל השופט גדעון ואצל מנוח אבי שמשון, שהציע מאכל זה למלאך, וכן אצל רבקה, שהכינה ליצחק תבשיל משני גדיי עיזים, בעוד יעקב גנב את הברכה מעשו, כאשר את עורות הגדיים הלבישה על ידיו וחלקת צווארו כדי לדמות אותו לעשו. במכירת יוסף מסופר שטבלו את בגדו בדם גדי, כדי לדמות את כך שנטרף.

כנגד המנהג האלילי לבשל גדי בחלב אמו, בפולחן של אלילים שונים, ביניהם עשתורת, נאסר דבר זה במקרא שלוש פעמים (שמות כ"ג, יט, ל"ד, כו, דברים י"ד, כא). פעמיים בסמיכות לענייני בית המקדש. חז"ל הרחיבו איסור זה על אכילת כל בשר חיה בחלב, ומאוחר יותר אף על עוף. אכילת בשר דגים בחלב נתונה במחלוקת (תלמוד בבלי, מסכת חולין, דף קי"ג ע"אדף קט"ז ע"א). עד היום השתמר מאכל זה אצל הבדווים בשם "ג'די בחליב אמו", והוא נחשב למאכל תאווה, שמכינים אותו לאורחים מכובדים.

דימויים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בחזון השלום הכלל עולמי של הנביא ישעיהו מתואר המצב האידאלי, בו החיות הטורפות יהפכו לצמחוניות באופן הבא: "וְגָר זְאֵב עִם כֶּבֶשׂ, וְנָמֵר עִם גְּדִי יִרְבָּץ" (ישעיהו י"א, ו) יצוין גם כי הגדי מופיע בפיוט "חד גדיא" בהגדה של פסח.

באנגלית מציינת המילה גדי (Kid) הן ילד והן מעשה שטות והתלוצצות, הנגזר כנראה משובבותו הרבה של הגדי. גם בעברית לפחות הקדומה, גדי שימש לנער, "גדיים שהנחת נעשו תיישים בעלי קרניים" (בבלי, מסכת ברכות דף סג ע"א). בתלמוד ישנה אף מידת נפח שנקראת "מלוא פיו של גדי", והיא הכמות שגדי יכול להכניס לפיו.

ייתכן כי המקום "עין גדי" קרוי על שמו של הגדי הרץ במדבר אל המעיין.

מזל גדי הוא אחד משנים עשר המזלות שבגלגל המזלות. באסטרולוגיה המערבית, "בן מזל גדי" הוא מי שנולד בין ה-22 בדצמבר לבין ה-19 בינואר (לערך). מושג זה מתייחס לרעיון שבתקופה הנתונה מיקום השמש באזור השמיים המוקצה למזל גדי האסטרולוגי. כיום, אין חפיפה בין קונסטלציית הגדי לבין אזור השמיים של מזל גדי בגלל נדידתן של נקודות השוויון.


קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]