גיגאנוטוזאורוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קריאת טבלת מיוןגיגאנוטוזאורוס
Giganotosaurus carolinii DSC 2950.jpg

Giganotosaurus carolinii by durbed.jpg

תקופה
קרטיקון עליון, 97 מיליון שנה לפני זמננו
Arrow for fossil range 17x9.png
מיון מדעיעריכה
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
מחלקה: זוחלים
סדרה: בעלי אגן דמוי לטאה
תת־סדרה: תרופודה
משפחה: קרכרודונטוזאוריים
סוג: גיגאנוטוזאורוס
מין: גיגאנוטוזאורוס קרוליני
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Giganotosaurus carolinii
קוריאה, 1995

גיגאנוטוזאורוס (שם מדעי: Giganotosaurus) היה מין של דינוזאור תרופוד טורף ממשפחת הקרכרודונטוזאוריים. בסוג זה מין יחיד Giganotosaurus carolinii.

שמו נגזר מהמילים היווניות והלטיניות שמשמעותן "לטאה ענקית דרומית". הגיגאנוטוזאורוס הקרוליני היה, ככל הידוע לנו, אוכל הבשר הגדול ביותר (אפילו יותר מספינוזאורוס) .הוא חיי 97 מיליון שנה לפני זמננו והיה מוגבל בתפוצתו לדרום אמריקה ובעל מאפיינים מיוחדים. אורך גולגלתו היה כ-1.8 מטר. שיניו היו מיוחדות ומשוננות. אורכה של עצם הירך שלו היה מטר וחצי. זנבו היה קצר ומחודד, וכנראה נשמר מורם כל הזמן משיקולי שווי משקל, בפרט בשעה שרץ. עם זאת, החוקרים ספקנים לגבי יכולתו לרוץ, וזאת משום שעקב גפיו הקדמיות המנוונות, לא הייתה לו כלל יכולת להגן על עצמו מנפילה במקרה שמעד. נפילה כזאת עלולה הייתה להסתיים בפציעה רצינית ואף במוות (מתוך התערוכה "דינוזאורים ענקי פטגוניה").

מאובניו נתגלו בפטגוניה בשנות ה-90 של המאה ה-20, והוא הוגדר כמין טקסונומי בשנת 1995. אורכו היה 14-12 מטר ומשקלו 8-6 טונות. הגיגאנוטוזאור היה גדול מן הטירנוזאור רקס, והוא היה אחד היצורים האימתניים ביותר שנעו אי פעם על פני האדמה. היה לו ראש גדול באורך 1.8 מטרים, שנישא על צוואר שרירי, עבה וקצר. היו לו שיניים חזקות וארוכות שכל אחת מהן הייתה באורך של יותר מ-20 ס"מ. ידיו היו קצרות וחזקות. היו בהן שלוש אצבעות נושאות טפרים חדים וארוכים, שאורך כל אחד מהם כ-30 ס"מ. הגיגאנוטוזאורוס הלך על שתי רגליים.

במקביל לגיגאנוטוזאורוס חיו באזור ארגנטינה באותה תקופה זאורופודים, כמו ארגוזאור, שקרוב לוודאי שימשו מזון לגיגאנוטוזאורוס.

גלריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

P Dinosaurs.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא דינוזאורים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.