דבר העובדים בארץ ישראל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
דבר העובדים בארץ ישראל
דבר העובדים בארץ ישראל.svg
סוג עיתונות מקוונת
סלוגן אתר החדשות החברתי של ישראל
תאריך ההקמה 7 ביוני 2016
בעלות הסתדרות העובדים הכללית החדשה
שירותים עיקריים חדשות, פובליציסטיקה
http://www.davar1.co.il/
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

דבר העובדים בארץ ישראל, שנקרא קודם לכן דבר ראשון, הוא אתר חדשות ופובליציסטיקה בבעלות הסתדרות העובדים הכללית החדשה. האתר נקרא על שמו של עיתון ההסתדרות "דבר" אשר נסגר בשנת 1996, ובימיו האחרונים נקרא "דבר ראשון"[1]. השקפות האתר הן סוציאליסטיות וציוניות. האתר החל לפעול ביוני 2016.

ב-8 באפריל 2019, יום לפני הבחירות לכנסת ה-21, נסגר אתר "דבר ראשון" בהוראת יושב ראש ההסתדרות, ארנון בר-דוד[2]. ב-1 במאי 2019, כשלושה שבועות לאחר סגירת האתר, הוא נפתח מחדש, תוך שינוי שמו ל"דבר העובדים בארץ ישראל" והחלפת העורך הראשי.

דבר ראשון[עריכת קוד מקור | עריכה]

לוגו האתר לפני שינוי השם
צילום מסך של "דבר העובדים בארץ ישראל"
גיליון מודפס מיוחד של דבר ראשון, לכבוד ועידת הסתדרות המעו"ף ה-17

אתר "דבר ראשון" העיד על עצמו כי ערכיו הם שאיפה לצדק חברתי ולשוויון, ואמונה בציונות ובמדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. עם זאת האתר מבקש להביא לידי ביטוי מנעד של השקפות עולם, ולהיות מחויב לכללי האתיקה העיתונאית[3]. בין התחומים שסוקרו באתר: כלכלה, עבודה, רווחה, בריאות, תשתיות, חינוך, ביטחון, נושאים פוליטיים-מדיניים, חדשות חוץ, ספורט ועוד. כמו כן כלל האתר פלטפורמת בלוגים תחת הכותרת "דברים".

האתר ביקר תכופות את תפיסת העולם הנאו-ליברלית, ומעודד מדיניות כלכלית-חברתית של מדינת רווחה. מושם דגש בסיקור באתר על התאגדויות אנושיות בכלל, ועל התאגדויות עובדים בפרט. כאתר בבעלות ארגון עובדים, ביקש האתר להוות חלופה תקשורתית שאינה נשלטת על ידי בעלי הון.

מרבית הכתבים באתר אינם עיתונאים במקצועם, אלא פעילי התנועה החינוכית דרור-ישראל, שעברו הכשרה לשם הכתיבה באתר[4]. מיום הקמתו ועד תחילת שנת 2018 היה יניב כרמל העורך הראשי באתר. החל מ-1 בינואר 2018 נכנס לתפקיד שי ניב[5].

עד כניסתו של ניב לתפקיד נקט האתר בדרך-כלל בקו של תמיכה בלתי-מסויגת בהסתדרות. הוא תמך ביו"ר ההסתדרות המכהן אבי ניסנקורן בהתמודדותו מול שלי יחימוביץ' על תפקיד היו"ר, ב-2017. בתקופתו של ניב הרחיב האתר את תחומי הסיקור שלו והחל לנקוט קו עצמאי יותר. לקראת הבחירות לכנסת ב-2019 עלו בו כתבות ביקורתיות על משה כחלון ועל המהלך להחלפת ניסנקורן, שהצטרף לרשימת כחול לבן לכנסת, ביו"ר הסתדרות המעו"ף ארנון בר-דוד[2]. ניב רמז כי ביקורת זאת הביאה לסגירתו הפתאומית של האתר.

דבר העובדים בארץ ישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1 במאי 2019, כשלושה שבועות לאחר סגירת האתר, הוא נפתח מחדש באותו URL, תוך שינוי שמו ל"דבר העובדים בארץ ישראל"[6] והחלפת העורך הראשי. האתר תיאר את השינוי שעבר:

לאחר תהליך בחינה וארגון מחדש שערכה ההסתדרות לאתר החדשות שבבעלותה, הוחלט למקד את האתר בסיקור תוכני הליבה של העבודה המאורגנת והאדם העובד בישראל. "דבר העובדים בארץ ישראל" יביא לקדמת הבמה את זרם חייהם של העובדים והעובדות בישראל ויסקר את פועלם בחיי היום יום ובמקומות העבודה, בארגונם, במאבקיהם ובהישגיהם. האתר גם יתמודד עם המגמות הכלכליות המבקשות להדיר חלקים נרחבים מהחברה הישראלית.[6]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • דני ואזנה, מאוגדים - התחדשות העבודה המאורגנת בישראל, הוצאת שחקים 2017. עמ' 422 (שובו של עיתון "דבר" - קולות מן העבר)

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]