לדלג לתוכן

דגל כורדיסטן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
דגל כורדיסטן
סוג הדגל דגל לאומי דגל לאומי
הונף לראשונה 1920
מוטיבים עיצוביים טריקולור אופקי בצבעי אדום, לבן ירוק מוטבע בשמש צהובה

דגל כורדיסטן הוא דגל המשמש את העם הכורדי. יש האומרים שהוא נוצר בשנות ה־20 של המאה ה־20 על־ידי ארגון הח'ויבון. הדגל נאסר לשימוש באיראן ובסוריה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדגל הכורדי נוצר על ידי התנועה לעליית כורדיסטן (אנ') ב-1920.

הדגל הכורדי הראשון הונף במהלך מרד כורדי בעיראק המנדטורית בין מאי ליוני 1919. הדגל, ששימש לאחר מכן גם את ממלכת כורדיסטן (אנ'), מדינה כורדית קצרת ימים שהתקיימה בין 1921 ל-1925, היה דגל ירוק שעליו עיגול אדום ובתוכו סהר.

רפובליקת אררט, מדינה כורדית בלתי־מוכרת שהתקיימה במזרח טורקיה בשנים 19271930, השתמשה לדגלה בדגל דומה לדגל הכורדי, אך עיגול השמש שברכזו עוצב בצורה שונה. דגל נוסף ששימש את הרפובליקה כלל עיגול זהוב ובתוכו שני הרים לציון הר אררט.

הרפובליקה של מאהבאד, מדינה כורדית שהתמכה על ידי ברית המועצות, שהתקיימה בצפון־מערב איראן ב־1946, הציבה את זריחת השמש בתוך סמליל סובייטי.

בדגל עיראק בשנים 1959-1963 יוצגו הכורדים על ידי שמש במרכז הדגל.

הדגל הוא דגלה הרשמי של כורדיסטן העיראקית, אוטונומיה כורדית נרחבת בצפון עיראק, מאז הקמתה הרשמית ב־1992. יום הדגל מצוין ב־17 בדצמבר.

ב-2006 הורה נשיא כורדיסטן העיראקית מסעוד בארזאני על הסרת הדגל העיראקי, שכלל בתוכו סמלי בעת', בשל מבצע אל-אנפאל, בו ביצע ממשל סדאם חוסיין טבח בכורדים. לאחר הסרת הסמל הבעת'י מהדגל ב-2008, הותרה הצגת הדגל העיראקי לצד דגל כורדיסטן בכורדיסטן העיראקית.

המנהל האוטונומי של צפון ומזרח סוריה, ישות כורדית מוכרת למחצה בצפון מזרח סוריה, אימצה דגל בו מוצג סמלה על רקע לבן. דגל נוסף המשמש את האזור הוא טריקולור בצבעי צהוב, אדום וירוק.

עיצוב[עריכת קוד מקור | עריכה]

דגל כורדיסטן הוא טריקולור ירוק-לבן-אדום, צבעי הלאומיות הכלל־אירנית. הצבעים מסמלים גם את הטבע בכורדיסטן (ירוק) שלום (לבן) ודם לוחמי העצמאות הכורדית (אדום). במרכז הדגל מוטבע שמש בעל עשרים ואחת קרניים, המסמל את זריחת ועליית כורדיסטן. גרסאות קודמות של הדגל הציגו שמונה עשרה קרניים בשמש

גלריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא דגל כורדיסטן בוויקישיתוף