דגל הרפובליקה העממית של סין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
המונח "דגל סין" מפנה לכאן. לערך העוסק בדגל הרפובליקה הסינית, ראו דגל הרפובליקה הסינית.
דגל הרפובליקה העממית של סין
כינוי הדגל האדום בעל חמשת הכוכבים
סינית: 五星红旗
סוג הדגל דגל אזרחי ומדיני, דגל הצי המדיני והאזרחי דגל אזרחי ומדיני, דגל הצי המדיני והאזרחי
יחס אורך/גובה 2:3
הונף לראשונה 27 בספטמבר 1949
מוטיבים עיצוביים דגל אדום, חמישה כוכבי זהב בקנטון
גרסאות נוספות
דגל צבא השחרור העממי
דגל צבאי דגל צבאי
דגל הצי הצבאי דגל הצי הצבאי
גרסאות היסטוריות
דגל סין בתקופת שושלת צ'ינג
בשימוש 1889–1912
דגל הרפובליקה הסינית
בתקופת ממשלת בייאנג (1912–1928)
דגל הרפובליקה הסינית
דגל סין 1928-1949, דגל טאיוואן 1949-הווה

דגל הרפובליקה העממית של סין, הידוע גם בתור "הדגל האדום בעל חמשת הכוכבים" (בסינית: 五星红旗), הוא הדגל הלאומי של הרפובליקה העממית של סין.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדגל המודרני הסיני הראשון אומץ בתקופת שושלת מינג, שאומץ ב-1867 כדגל משולש, והוחלף ב-1889 בדגל מרובע. הדגל , שכונה 'דגל הדרקון הצהוב', כלל דרקון כחול על רקע צהוב, ועיגול אדום בפינתו השמאלית העליונה.

בשנת 1912 הופלה שושלת צ'ינג במהפכת שינהאי, והוקמה הרפובליקה הסינית. הדגל הראשון שהונף על ידי הרפובליקה היה דגל בן חמש קווי צבע אדום-צהוב-כחול-לבן-שחור.

ב-1925 הקימה מפלגת הקוומינטנג, שהוקמה ב-1912 בהנהגתו של סון יאט-סן, ממשלה מתחרה בגואנגג'ואו. הממשלה חדשה הניפה דגל אדום בו נקבע בפינה השמאלית סמל המפלגה - שמש לבנה על רקע כחול. הדגל בוסס על דגל המפלגה, בו נמצא הכוכב ומסגרתו במרכז הדגל. הדגל המקורי עוצב ב-1895.

ב-1928 איחד צ'יאנג קאי שק, מנהיג הקוומינטנג, את הרפובליקה הסינית במערכה שזכתה לשם המשלחת הצפונית, ודגל הקוומינטנג הפך לדגל הרפובליקה הסינית.

ב-1927 התפלגה המפלגה הקומוניסטית של סין מהקוומינטנג, ואימצה דגל רשמי ראשון, אשר שימש כדגל הסובייט של שאנגחאי ופוג'יין.

ב-1931 הקים מאו דזה-דונג את הרפובליקה הסובייטית הסינית, שאימצה דגל אדום שעליו סמל קומוניסטי.

ב-1949, הביסה המפלגה הקומוניסטית של סין את הקוומינטנג במלחמת האזרחים, והקימה את הרפובליקה העממית של סין. המדינה החדשה אימצה כדגל לאומי את הדגל האדום, עליו הוטבעו ארבעה כוכבים.

עיצוב[עריכת קוד מקור | עריכה]

דגל הרפובליקה העממית של סין עוצב על ידי צ'נג ליאנסונג, כלכלן סיני במקצועו ומעצב גרפי חובב. הדגל נבחר מתוך כ-3,000 עיצובים שונים אשר הוגשו לראשי המפלגה הקומוניסטית במסגרת תחרות עיצוב דגלים לרפובליקה החדשה בחודש יולי 1949. מאו דזה-דונג הניף את הדגל בהצגתו הפומבית הראשונה בכיכר טיין-אן-מן שבבייג'ינג.

עיצוב הדגל כולל חלק מהסמלים המובהקים של הקומוניזם: צבעו אדום, והאובייקטים שעליו מופיעים בצהוב בוהק. הכוכב הגדול שבדגל מסמל את שלטון המפלגה הקומוניסטית של סין. לארבעת הכוכבים הקטנים אשר מקיפים את הכוכב הגדול מעולם לא ניתן הסבר רשמי. אחת ההצעות לפשרם של הכוכבים טוענת כי הם מייצגים את כלל אנשי הרפובליקה. דעה אחרת גורסת כי הם מייצגים את ארבעת המעמדות העיקריים בסין: מעמד הפועלים, מעמד האיכרים, מעמד הבורגנים הזעירים והקפיטליסטים הפטריוטיים. לפי דעה רווחת נוספת הכוכב הגדול מסמל את הסינים בני ההאן בעוד ארבעת הכוכבים הקטנים מסמלים את ארבעת המיעוטים אשר הוכרו בתחילת המאה ה-20 בסין: הטיבטים, המנצ'ורים, המונגולים והאויגורים. אולם כיום מוכרים בסין 55 מיעוטים שונים אשר לכולם מעמד שווה במדינה.

העיצוב המוצע לדגל עבר מספר שינויים לפני שהגיע לגרסתו הסופית ב-27 בספטמבר 1949. הגרסה המקורית הכילה את סמל הפטיש והמגל הקומוניסטי על גבי הכוכב הגדול. גרסה נוספת כללה מספר פסים צהובים אופקיים אשר סימלו את גזע ההאן לפי הצעה אחת ואת הנהר הצהוב לפי אחרת. עיצובים אלו נזנחו כדי לקבל דגל פשוט יותר.

הדגל מכיל את הריכוז השני הגבוה ביותר של הצבע האדום (אחרי דגל מרוקו) – 97.6% ממנו צבועים באדום.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

גלריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]