דגל הרפובליקה העממית של סין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
דגל הרפובליקה העממית של סין
Flag of the People's Republic of China.svg
כינוי הדגל האדום בעל חמשת הכוכבים
סינית: 五星红旗
סוג הדגל דגל אזרחי ומדיני, דגל הצי המדיני והאזרחי דגל אזרחי ומדיני, דגל הצי המדיני והאזרחי
יחס אורך/גובה 2:3
הונף לראשונה 27 בספטמבר 1949
מוטיבים עיצוביים דגל אדום, חמישה כוכבי זהב בקנטון
גרסאות נוספות Flag of the People's Liberation Army.svg
דגל צבאי דגל צבא השחרור העממי
יחס - 3:5
Naval Ensign of China.svg
דגל הצי הצבאי דגל ימי צבאי
דגלים היסטוריים
עיצוב שהיה בשימוש בעבר, אך כיום לא בשימוש

Flag of China (1889–1912).svg
דגל סין בתקופת שושלת צ'ינג (1889–1912)

Flag of China (1912–1928).svg
דגל סין בתקופת ממשלת בייאנג (1912–1928)

דגל הרפובליקה העממית של סין, הידוע גם בתור "הדגל האדום בעל חמשת הכוכבים" (בסינית: 五星红旗), הוא דגלה הרשמי של הרפובליקה העממית של סין (או בקיצור "סין העממית"). דגל זה עוצב על ידי צ'נג ליאנסונג, כלכלן סיני במקצועו ומעצב גרפי חובב. הדגל נבחר מתוך כ-3,000 עיצובים שונים אשר הוגשו לראשי המפלגה הקומוניסטית במסגרת תחרות עיצוב דגלים לרפובליקה החדשה בחודש יולי 1949. מאו דזה-דונג בעצמו הניף את הדגל בהצגתו הפומבית הראשונה בכיכר טיין-אן-מן שבבייג'ינג.

עיצוב הדגל כולל חלק מהסמלים המובהקים של הקומוניזם: צבעו אדום, והאובייקטים שעליו מופיעים בצהוב בוהק. הכוכב הגדול שבדגל מסמל את שלטון המפלגה הקומוניסטית של סין. לארבעת הכוכבים הקטנים אשר מקיפים את הכוכב הגדול מעולם לא ניתן הסבר רשמי. אחת ההצעות לפשרם של הכוכבים טוענת כי הם מייצגים את כלל אנשי הרפובליקה. דעה אחרת גורסת כי הם מייצגים את ארבעת המעמדות העיקריים בסין של אותה התקופה: מעמד הפועלים, מעמד האיכרים, מעמד הזעיר בורגנים והקפיטליסטים הפטריוטיים. לפי דעה רווחת נוספת הכוכב הגדול מסמל את הסינים בני ההאן בעוד ארבעת הכוכבים הקטנים מסמלים את ארבעת המיעוטים אשר הוכרו בתחילת המאה ה-20 בסין: הטיבטים, המנצ'ורים, המונגולים והאויגורים, וזאת בדומה לחמשת הפסים שנמצאו על דגל הרפובליקה הסינית. אולם כיום מוכרים בסין 55 מיעוטים שונים אשר לכולם מעמד שווה במדינה ולכן טענה זו עומדת בסתירה לדעת הממשל הסיני של ימינו.

העיצוב המוצע לדגל עבר מספר שינויים לפני שהגיע לגרסתו הסופית ב-27 בספטמבר 1949. הגרסה המקורית הכילה את סמל הפטיש והמגל הקומוניסטי בשילוב עם כוכב צהוב. גרסה נוספת כללה מספר פסים צהובים אופקיים אשר סימלו את גזע ההאן לפי טענה אחת או את הנהר הצהוב לפי אחרת. עיצובים אלו נזנחו כדי לקבל דגל פשוט וזכיר יותר.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


En-wikipedia arms 8.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא סמלים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.