האל ווליס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

האל ב. ווליסאנגלית: Hal B. Wallis; ‏14 בספטמבר 1898 - 5 באוקטובר 1986) - מפיק סרטים אמריקני, אשר במשך למעלה מחמישים שנה הפיק כמה מן היצירות המזוהות ביותר עם הוליווד, כגון "קזבלנקה" ו"ניצחון אפל".

ווליס נולד כ"הרולד ברנט ווליס" בשיקגו. בשנת 1922 עבר ללוס אנג'לס ומצא עבודה במחלקת הפרסום של אולפני האחים וורנר. בתוך כמה שנים החל להיות מעורב בהפקת סרטים, ולבסוף הפך למנהל מחלקת ההפקה באולפני האחים וורנר. במהלך קריירה שנמשכה כחמישים שנים היה מעורב בהפקתם של יותר מארבע מאות סרטים באורך מלא.

בין הסרטים הגדולים שיצר היו "קזבלנקה" (1942) אחד מן הסרטים הידועים ביותר בהיסטוריה של הוליווד. על אף היותו מפיק ולא תסריטאי, אחראי ווליס ל"שורת המחץ" הידועה מן הסרט, "זוהי תחילתה של ידידות נפלאה", אותה אומר הגיבור ריק (המפרי בוגרט), למפקד המשטרה המושחת קפיטן ריינו (קלוד ריינס). הפקתו של "קזבלנקה" הייתה אירוע כאוטי, ובתסריט חלו שינויים מיום ליום ומשעה לשעה. את השורה הוסיף ווליס לאחר סיום הצילומים, והמפרי בוגרט זומן במיוחד לאולפן על מנת לדבב אותה.

בשנת 1944 עזב ווליס את האחים וורנר על מנת לעבוד כמפיק עצמאי, ונהנה ממעמד של מפיק מוביל ומהצלחה קופתית וביקורתית. בין היתר הפיק כמה מסרטיו של אלביס פרסלי.

ווליס היה מועמד לשבעת פרסי גלובוס הזהב וזכה פעמיים. בשנת 1974 קיבל פרס "גלובוס הזהב" מיוחד על מפעל חיים. הסרטים שהפיק היו מועמדים לפרס האוסקר שש עשרה פעמים, ובשנת 1943 קיבל את הפרס עבור "קזבלנקה". פעמיים קיבל את פרס אירווינג ת'ולברג עבור מפעל חיים בקולנוע.

ווליס היה נשוי פעמיים, לשחקניות לואיז פאזנדה ומרתה הייר. בגיל 88 מת ונטמן בקליפורניה.

פילמוגרפיה חלקית[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]