החופש הגדול

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
חוף הים באילת במהלך חופשת הקיץ

החופש הגדול הוא השם הישראלי לחופשת הקיץ המסיימת את שנת הלימודים במוסדות החינוך השונים. השם אינו תקין לשונית, משום שמדובר בחופשה ולא בחופש, אך הוא נקלט בשפה המדוברת בצורתו זו. החופש הגדול מתקיים במרבית מדינות העולם במהלך חודשי הקיץ יולי ואוגוסט. בתקופת החופש הגדול לא מתקיימים לימודים בבתי הספר אך ילדים רבים הולכים לקייטנות ומחנות קיץ בזמן החופשה.

החופש הגדול בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בחינוך העל יסודי: חופשת הקיץ מתחילה ב-21 ביוני ומסתיימת ב-1 בספטמבר. במהלך החופשה תלמידים שנכשלו באחת מבחינות הבגרות נדרשים לעבור סימסטר שלישי, כדי לאפשר את הצלחתם בבחינה. כמו כן, במהלך החופשה מתקיימים מועדי ב' בבחינות הבגרות במקצועות מתמטיקה ואנגלית. בתקופה זו נמצאים בחופשה גם אנשי החינוך כולל המורים והמנהלים, אם כי מוטלות עליהם משימות מסוימות הקשורות בהכנה לשנת הלימודים הבאה, בין היתר ימי הערכות לקראת תחילת שנת הלימודים.

בחינוך היסודי: בהתאם להכרזת שר החינוך שי פירון ושר האוצר יאיר לפיד על תוכנית לקיצור החופש הגדול, החופש הגדול בחינוך היסודי יתחיל בהדרגה ב-21 ביולי ויסתיים ב-26 באוגוסט. לפי התוכנית, מוסדות החינוך הציבורי יפעלו בימים ראשון עד חמישי, מהשעה 8:00 עד השעה 13:00. הלימודים יתבצעו בקבוצות של 28 ילדים והצוות החינוכי יכלול מורים ומדריכים מקצועיים. התכנים יעסקו בנושאי תרבות, העשרה בנושאים לימודיים, נושאי פנאי ועוד נושאים. בתום השנה הנוכחית (2013-2014) היא תכלול את תלמידי א'-ב' בכל הארץ ובנוסף 30 אלף תלמידים בכיתות ג'-ה' מהפריפריה. בשנת הלימודים הבאה (2014-2015) יצטרפו תלמידי כיתות ג'-ד' מכל הארץ. בשנת תשע"ו (2015-2016) היא תכלול את ילדי הגן ותלמידי כיתות ה' בכל הארץ. תלמידי כיתות ו' יחלו את חופשת הקיץ כרגיל, ב-1 ביולי. אך חשוב לציין שמדובר בסוג של ״קייטנה״ של משרד החינוך, ההורים שלא מעוניינים שילדיהם ישארו יכולים לא להשתתף ב״קייטנה״ הזאת ולהתחיל את החופשה ב-1 ביולי.

קיצור קולקטיבי של החופש הגדול[עריכת קוד מקור | עריכה]

עד שנת 2011 חופשת הקיץ הייתה מסתיימת ב-31 באוגוסט. ביוני 2011 החליט שר החינוך, גדעון סער, לקצר את החופש הגדול בחמישה ימים כך שסיומו יהיה ב-26 באוגוסט, במקביל להעברת חמשת הימים המבוטלים אל חופשי השנה - שלושה בין סוכות ליום כיפור, יום אחד לפני חנוכה ויום אחד לפני פסח. במקרה שאחד הימים המוחזרים הוא שבת - נוסף יום לחופשת ל"ג בעומר. עם זאת, כחלק מהרפורמה באורך החופש הגדול עליה הכריז שי פירון הוא החליט להחזיר את סיומו של החופש הגדול ל-1 בספטמבר.

ביקורת שלילית על החופש הגדול[עריכת קוד מקור | עריכה]

כנגד אורך החופש הגדול נשמעת ביקורת שלילית בעיקר מצד ההורים של התלמידים המתקשים להעסיק את ילדיהם במהלך תקופה ארוכה של חודשיים. הטענה המרכזית היא, שמספר ימי החופשות של הילדים אינו מסונכרן עם מספר ימי החופשה של ההורים מה שמקשה על ההורים. בשל קושי זה והצורך לשמור על הילדים בימי החופשה הארוכים הורים רבים נאלצים לשלם סכומי כסף גדולים עבור קייטנה ואחרים לוקחים את ילדיהם למקום העבודה. כמו כן, המתנגדים לאורך החופש הגדול טוענים כי העובדה שזמן קצר לאחר סיומו יוצאים לחופשות החגים מחייבת קיצור משמעותי וחזרה מוקדמת ללימודים.

עיסוקים נפוצים בחופש הגדול[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • בילוי נפוץ בימי החופש הגדול הוא הקייטנה - מסגרת שבה מבלים הילדים תחת השגחה, ומאפשרת להוריהם להמשיך בשגרת עבודתם.
  • נופש בעיר אילת - רבים מנצלים את החופשה לנופש בעיר הדרומית אילת.
  • נערים רבים מנצלים את החופש הגדול לעבודה בשכר. חוק עבודת הנוער מתיר העסקת נערים בתקופת החופש הגדול מגיל 14 ואילך, בעוד בתקופת לימודים מותרת העסקת נערים רק מגיל 15 ואילך[1].
  • טיולים משפחתיים שאורכם יותר מימים אחדים. טיולים אלה מקובלים גם בחופשת חנוכה ובחופשת הפסח.
  • תנועות נוער רבות, כדוגמת הצופים, בני עקיבא והמש"צים, עורכות מחנות קיץ וקורסים בני כמה ימים בחופשת הקיץ, אשר מהווים את השיא השנתי.
  • תוכנית המחצית השלישית: מסלול לימודים בחסות משרד החינוך להשלמת בחינות בגרות במהלך תקופת החופש. אל המסלול מתקבלים תלמידים אשר נכשלו במקצוע חובה במהלך שנת הלימודים, או תלמידים שקיים חשש ממשי שייכשלו בבחינת הבגרות עצמה. מסלול הלימודים מתקיים לאורך תקופה של חודש וחצי, בה כיתת תלמידים לומדת בצורה פרטנית את אחד ממקצועות החובה בעזרת מורה מוסמך מטעם משרד החינוך. התוכנית מכוונת לצמצום פערים, לעידוד מיצוי היכולות של התלמידים, לחיזוק תחושת המסוגלות שלהם ולאפשר להם להשלים את תעודת הבגרות בטרם עזיבתם את מערכת החינוך העל יסודית. בסיום תקופת הלימודים, מקבלים התלמידים ציון הגשה חדש ואיתו ניגשים התלמידים לבחינת בגרות מיוחדת שנכתבה במיוחד עבורם במועד ״חצב ברק״.

החופש הגדול בתרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ראו עוד בעניין עבודת נוער, באתר חילן