החטא ועונשו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
החטא ועונשו
Преступление и наказание
המהדורה הראשונה, 1867 (אם כי פורסם בעיתון בהמשכים כבר שנה קודם).
המהדורה הראשונה, 1867 (אם כי פורסם בעיתון בהמשכים כבר שנה קודם).
מידע כללי
מאת פיודור מיכאילוביץ' דוסטויבסקי
שפת המקור רוסית
נושא רצח, ייסורים עריכת הנתון בוויקינתונים
מקום התרחשות סנקט פטרבורג עריכת הנתון בוויקינתונים
תקופת התרחשות July 1865 עריכת הנתון בוויקינתונים
הוצאה
תאריך הוצאה 1866
הוצאה בעברית
תרגום ראו תרגומים לעברית
סדרה
ספר קודם כתבים מן המרתף עריכת הנתון בוויקינתונים
קישורים חיצוניים
הספרייה הלאומית 001111298, 001380060, 001380061, 002623801, 002597626, 001366425
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

החטא ועונשורוסית: Преступление и наказание, בכתיב המקורי טרום-רפורמת 1918: Преступленіе и наказаніе) הוא רומן מאת פיודור מיכאילוביץ' דוסטויבסקי. הרומן נכתב בשנת 1866 ותורגם לשפות רבות ואף לעברית במספר מהדורות שונות, ונחשב לאחד הרומנים הגדולים והחשובים ביותר בספרות הרוסית של המאה ה-19.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרומן עוסק בסטודנט לשעבר, רודיון רומנוביץ' (רומניץ') רסקולניקוב, שרוצח מלווה בריבית זקנה. עם זאת, החלק העיקרי של העלילה מתרחש בנפשו של הגיבור רסקולניקוב ובמאבק המתחולל בנפשו בין צד ההיגיון לצד הרגש. בתחילת הרומן מתכנן רסקולניקוב את הרצח לפרטי פרטים על מנת לבצע את הרצח המושלם, אך בזמן הרצח משתבש כל אשר יכול היה להשתבש, ורסקולניקוב רוצח גם את אחותה של המלווה בריבית, שנקלעה לדירה במקרה.

לאחר מכן נופל רסקולניקוב למשכב, ומשהוא מחלים הוא לוקה בפרנויה ובטוח שכולם חושדים בו במעשה הרצח. הרומן מתאר את תהליך ההידרדרות הנפשית של רסקולניקוב, ואת חיפושיו אחר ישועה, שמגולמת בדמותה של סוניה, המייצגת את החמלה האלוהית, שבה מוצא לבסוף רסקולניקוב את גאולתו, אך רק לאחר שהוא מתוודה על פשעו ונשפט למאסר. עם זאת, רסקולניקוב אינו מביע חרטה על עצם נטילת החיים, וסבור כי טעותו היחידה היא בזה שלא עמד בלחץ הנפשי של מעשיו, ואם היה חזק יותר, היה רשאי להרוג מבחינה מוסרית.

הרומן לא מתמקד במעשה הרצח עצמו ובחקירת המשטרה, אלא בהשפעות הפסיכולוגיות של הרצח על רסקולניקוב, ובחיפושיו אחרי המניע שלו לרצח, שאינו ברור לו לגמרי - בתחילה חושב שרצח בשביל הכסף, כדי שיוכל לפתח קריירה, ולבסוף מסיק שרצח כדי להוכיח לעצמו שהוא רשאי לרצוח מחמת עליונותו. כמו כן, מציג הרומן את דמותה של החברה הרוסית באותה תקופה באמצעות מספר רב של דמויות משנה, וזאת על מנת למתוח ביקורת ולדון בנושאים רבים, כגון אלכוהוליזם, צדקה, חיי משפחה, מוסרנות, בדידות ואתאיזם. כמו כן הרומן מתאר באופן מקורי את העימות הפסיכולוגי בין רסקולניקוב לבין החוקר המיוחד שמונה לחקור את הפרשה.

נושאים[עריכת קוד מקור | עריכה]

חשיבותו של הרומן היא בעמידתו על חשיבות החיים והאמת, והרחמים שלהם זכאים גם אלו שחייהם נראים בעינינו חסרי חשיבות לכאורה. דוסטויבסקי צייר תמונה עגומה של עליבות החיים והמצוקה הכלכלית הרבה ששררה ברוסיה. הרומן מרבה לעסוק בשאלות מוסריות, כגון חשיבות החיים, האחריות ללקיחתם, והעונש הנלווה לכך. בנוסף, מספר הרומן סיפור אהבה בין שתי דמויות משולי החברה, שלמרות כל הקשיים עדיין מצליחות ליצור אהדה אצל הקורא. למרות חתרנותו של הרומן, המעמיד במרכזו איש שנטל חיים ללא היסוס, מסקנתו של הרומן מעמידה את הסדר החברתי על כנו, בבואו של רסקולניקוב על עונשו, והגאולה שהוא מוצא בחזרתו בתשובה.

תרגומים לעברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

עיבוד[עריכת קוד מקור | עריכה]

ניתוח ספרותי[עריכת קוד מקור | עריכה]

חמוטל בר-יוסף, החטא ועונשו: מדריך לקורא וללומד, משלב, 1978.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]