היום שהיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
היום שהיה
סמליל התוכנית מאז ה-8 ביולי 2018
סמליל התוכנית מאז ה-8 ביולי 2018
סוגה אקטואליה, ענייני היום
יוצרים ערוץ עשר וגיא זהר
מנחים גיא זהר

מגישים מחליפים:
אריק וייס
חן ליברמן

מגישים מחליפים בעבר:
רומי נוימרק
נסלי ברדה
טלי מורנו
ענת גורן
משתתפים כתבי ופרשני חדשות עשר ומגישי פינת "המועדון"
ארץ מקור ישראלישראל  ישראל
שפות עברית
הפקה
חברת הפקה חדשות עשר
עורכים זאב חספר
אתר צילומים האולפן הראשון שבגבעתיים: 8 ביוני 2003 - 11 באוקטובר 2010
האולפן הדינמי שבגבעתיים: 7 בנובמבר 2010 ואילך
אורך פרק 40-45 דקות
שידור
רשת שידור ערוץ עשר
פורמט (תמונה) 4:3 (2003-2016)
16:9 (2016-2017)
HDTV (נובמבר 2017 ואילך)
תקופת שידור מקורית 8 ביוני 2003 – רץ
קישורים חיצוניים
האתר הרשמי
סמליל התוכנית ששימש מ-2010 ועד לשינוי ה"אריזה הגרפית" שלה באמצע 2018
סמלילה הראשון של התוכנית

היום שהיה היא תוכנית אקטואליה יומית המשודרת בערוץ עשר החל מחודש יוני 2003. התוכנית משובצת בסוף שעות הפריים-טיים (בדרך כלל, החל מ-23:00, כאשר מדי פעם אירועי ספורט מביאים להקדמה או עיכוב קל של שידורה), מועברת בשידור חי ומוגשת החל מיומה הראשון על ידי איש הרדיו והתקשורת גיא זהר, ובימי חמישי על ידי אריק וייס או חן ליברמן. ב-1 בנובמבר 2018 פורסם שגיא זהר צפוי לעזוב את ערוץ עשר ואת הגשת התוכנית.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

התוכנית עלתה לאוויר ב-8 ביוני 2003 בערוץ 10 ומטרתה הייתה למלא את משבצת חדשות הלילה בערוץ. את התוכנית יצרו יחדיו הערוץ וגיא זהר שגם מגיש אותם. קונספט התוכנית היה ליצור מגזין חדשות שונה. את התוכנית עורך מתחילת זאב חספר, למעט הפסקה בשנים 20072008 בהן שימש כמנהל אתר האינטרנט של הערוץ, ובמקומו מונה לתפקיד העיתונאי חנוך דאום. לאורך כמעט כל שנות התוכנית ערך אותה גם גיורא פרבר, שעזב בסוף 2010.

ב-2 בינואר 2008 נחגגה תוכנית האלף, במסגרתה התראיין גיא זהר וסיפר על תחילת דרכה של התוכנית. הקומיקאי מיקי גבע הופיע בחיקוי של זהר, שודרו פספוסים מן התוכנית ונערך מצעד קטעי "רגע של נחת" האהובים ביותר.

ב-23 באפריל 2008, והוגשה לראשונה ובאופן זמני על ידי אושרת קוטלר, לוותה בתקלות רבות אשר הביאו לסיומה מוקדם מהרגיל, ללא הודעה מוקדמת וללא כותרות סיום.

ב-24 בפברואר 2009, תוך כדי השידור החי, התפרצו שלוש נשים לאולפן ובראשן הבמאית אבתיסאם מראענה, והביעו את מחאתן על חוסר מתן תקציבים להפקות מקור מצד זכייניות הטלוויזיה. המפגינות הוצאו מן האולפן לאחר זמן קצר והוגשה נגדן תביעה על ידי הערוץ.

ב-17 ביוני 2009, לאחר שידור אייטם על תחרות שליחת הודעות טקסט (SMS) שנערכה בארצות הברית, החליט גיא זהר לערוך תחרות בקרב הצופים וביקש מהם לשלוח במהירות האפשרית משפט שנאמר על ידי אדולף היטלר. בעקבות זאת התקבלו תלונות רבות במוקד הרשות השנייה.

ב-14 באוגוסט 2014 הוגשה התוכנית בפעם האחרונה על ידי נסלי ברדה, שעזבה את חדשות עשר. את מקומה כמגישה המחליפה של התוכנית תפסה רומי נוימרק, שהחלה להגיש את התוכנית ב-21 באוגוסט 2014. כשנוימרק עזבה לשדר בכאן 11, הוחלפה על ידי ענת גורן. כיום מחליפים את זהר בהגשתו הם אריק וייס וחן ליברמן.

ב-1 בנובמבר 2018 פורסם שגיא זהר צפוי לעזוב את ערוץ עשר ואת הגשת התוכנית אחרי 15 שנים. כיום, לא ידוע עדיין אם התוכנית תרד לאחר עזיבתו של זהר ומי יחליף אותו.

אפיון התוכנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

התוכנית מוגדרת על ידי הערוץ כמגזין חדשות בקצב שונה, המסכם את כותרות היום באווירה נינוחה יותר ובנימה אישית. קונספט התוכנית אכן היווה חידוש בטלוויזיה הישראלית, שכן הוא יצר לראשונה קונטרה לממלכתיות ולרשמיות המאפיינות את מהדורות החדשות המרכזיות. לאורך התוכנית כולה המגיש יושב על שרפרף המזכיר כיסא בר כשמאחוריו צג פלזמה גדול, ומדווח בהרחבה יחסית על כל אחד מן האייטמים, תוך הבעת דעותיו ו/או מתן הערות אירוניות.

על פי גיא זהר, התוכנית נולדה כמעט במקרה, מתוך מטרה "להגיש את חדשות היום כסיפור ולא כאוסף כותרות מפוצצות".[1] בימיה הראשונים של התוכנית הקריא זהר את האייטמים מתוך דפים שהיו בידו.

בסוף כל תוכנית מובאת פינה בשם "רגע של נחת", בה מוגש אייטם נוסף בעל אופי הומוריסטי ופיקנטי, שמטרתו לסיים את התוכנית בצורה אופטימית וקלילה.

בקיץ 2008 עלתה פינה חדשה, שהציגה מעין תחזית מזג-אוויר פארודית, בהגשתו של החזאי יותם בל, שגולם על ידי השחקן ירון ברובינסקי. הפינה לא צלחה, מאחר שצופים רבים לא הבינו אותה, ואף התקשרו אל חדשות 10 על מנת לברר אם מדובר בבדיחה.[2]

נתוני צפייה וביקורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי רוב מצליחה התוכנית לרשום נתוני רייטינג נאים, שאף עוברים לעיתים את מהדורות החדשות המרכזיות של ערוץ עשר וכאן 11. בסקר שנערך בחודש ספטמבר 2008 והוזמן על ידי ערוץ 10, גילו רוב הצופים אהדה כלפי התוכנית, ובאופן כללי העדיפו אותה על פני התוכנית "מה קורה" בעלת האופי הדומה המשודרת בערוץ 2.[3]

עם זאת, אופיה של התוכנית זכה לביקורות שליליות לא מעטות, שטענתן העיקרית היא כי ההסברים המורחבים והמפורטים מדי ממעיטים בערכו של הצופה. שי צלר ("מקור ראשון") כתב כי "נדמה שלזוהר אין דעות אמיתיות. ... ההסברים שלו גורמים לך לתהות האם הוא מתאים את הרמה לצופים בגיל ההתבגרות". רונן גיל (מ"nrg מעריב") הביע את רדידותה של התוכנית בעיניו כשכתב כי היא "במיטבה גרסה טלוויזיונית לדף האחורי של עמודי החדשות בעיתון".[4]

בינואר 2008, עם תחילת העונה החמישית של תוכנית הסאטירה "ארץ נהדרת", הוצגה פארודיה על התוכנית ועל גיא זהר (בחיקוי על ידי אסי כהן). דמותו של זהר הוצגה כמי שמתיימר להעביר דיווחים בצורה אישית ומעניינת, אך למעשה אינו מחדש דבר ואינו מספק שום חומר למחשבה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ערן סויסה, תוכנית בת אלף, באתר nrg‏, 2 בינואר 2008
  2. ^ ערן סויסה, יותם בל: עד כאן התחזית, באתר nrg‏, 8 בספטמבר 2008
  3. ^ מירב קריסטל, המחקר הפנימי של 10: יונית קרירה, מיקי כיפית, באתר ynet, 14 בספטמבר 2008
  4. ^ רונן גיל, כשנגמר הסקס מתחיל השלב הקשה בזוגיות, באתר nrg‏, 26 בספטמבר 2005