הנס ישונק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הקבר של הנס ישונק
הרמן גרינג בהלווית הנס ישונק, 22/8/1943

הנס ישונק (בגרמנית: Hans Jeschonnek)‏ (9 באפריל 1899 - 18 באוגוסט 1943), היה ראש המטה של הלופטוואפה במלחמת העולם השנייה.

הוא נולד בעיר Hohensalza במחוז פוזנן בפרוסיה (כיום - Inowrocław בפולין). הוא עבר קורס קצינים בליכטנפלדה והוכשר כטייס קרבי. במלחמת העולם הראשונה הצליח להפיל שני מטוסי אויב ועוטר בצלב הברזל דרגה ראשונה ושנייה.

לאחר המלחמה הצטרף לרייכסוור וסיים בהצטיינות את המכללה של המטה הכללי. ב-1928. הוא הצטרף למשרד הממונה על הרייכסוור והיה ממונה על פיתוח כלי טיס שנאסרו על ידי חוזה ורסאי.

עם עליית הנאצים לשלטון טיפס ישונק במהירות בתפקידים בלופטוופה עד שהתמנה ב- 1 בפברואר 1939 לראש המטה של הלופטוואפה בדרגת גנרל מיור.

ביום הראשון לפלישה לפולין התקשר ישונק לשגרירות הגרמנית במוסקבה וביקש מהם להודיע לרוסים שתחנת הרדיו במינסק תזהה את עצמה כל הזמן כדי שהטייסים הגרמנים יוכלו לנווט את מטוסיהם למטרות בפולין. לאחר נפילת פולין ולאור הצלחתו של הלופטוואפה עוטר ישונק ב 27 באוקטובר 1939 בצלב האבירים של צלב הברזל.

לאחר הצלחת הלופטוופה בקרב על צרפת, הועלה ישונק ב - 19 באוגוסט 1940, לדרגת גנרל של חיל האוויר.

למרות כישלון הלופטוואפה בקרב על בריטניה, הועלה ישונק לדרגת גנרל אוברסט ב-1 במרץ 1942.

היטלר חיבב את ישונק ולפעמים היה דן איתו על הלופטוופה תוך עקיפת הרמן גרינג.

כוכבו של ישונק דעך לאחר כישלון הלופטוואפה בקרב סטלינגרד לאחר שהוא וגרינג הבטיחו להיטלר שהלופטוואפה יוכל להטיס אספקה לארמייה השישית הנצורה בסטלינגרד.

ישונק התאבד ביריה במאורת הזאב ב-18 באוגוסט 1943.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • גידו קנופ: גרינג, סגנו של השטן-ביוגרפיה, הוצאת ספריית מעריב, 2010