ברונו לרצר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ברונו לרצר (שמאל) עם הרמן גרינג

ברונו לרצר (Bruno Loerzer; ‏ 22 בינואר 1891 - 23 באוגוסט 1960) היה אלוף הפלות בשירות האוויר הגרמני במלחמת העולם הראשונה ששימש כבכיר בלופטוואפה במלחמת העולם השנייה.

לרצר נולד בברלין ולפני מלחמת העולם הראשונה היה קצין בצבא הגרמני. ב-1914 למד לטוס, והפך לטייס. עד 1915 היה התצפיתן עמו טס לרצר, הרמן גרינג שלימים יהיה למפקד הלופטוואפה. עד לסיום המלחמה צבר לרצר 44 הפלות, והגיע לדרגת האופטמן (מקביל לסרן בצה"ל). לרצר היה לקראת סיום המלחמה אחד ממפקדי שלושת "הקרקסים המעופפים" כשפיקד על יאגדשויידר (כנף) 3 ‏(Jagdgeschwader III) מפברואר 1918 ועד לסיום המלחמה. הוא זכה באות פור לה מריט על הצלחתו.

לאחר סיום המלחמה לחם לרצר בשורות הפרייקור, המיליציות הימניות הקיצוניות. במהלך שנות ה-30 שימש בתפקידים שונים בחברות תעופה אזרחיות בגרמניה, ולאחר הקמת הלופטוואפה ב-1935 שב והצטרף לשורותיה.

עקב ידידותו רבת השנים עם גרינג קודם לדרגת גנרל ב-1939. במהלך המערכה על צרפת ב-1940 היה מפקדו של קורפוס האוויר ה-2 שהיה חלק מצי האוויר השלישי עליו פיקד הוגו שפרלה. ביחד עם מטוסי קורפוס האוויר ה-8 וולפרם פון ריכטהופן סייעו הכוחות שבפיקודו לכוחות הקרקע במבקע הקריטי באזור סדאן. במהלך מלחמת העולם השנייה התקדם לרצר והגיע לדרגת גנרל אוברסט ב-1943. עם זאת, קידום זה, ומינויו של לרצר לראש מחלקת כוח האדם בחיל האוויר, הביאו למשבר בינו ובין ההנהגה הנאצית. בדצמבר 1944 הוצא לרצר משירות פעיל, ובאפריל 1945 סולק מן הצבא.

לרצר מת בשנת 1960.

P vip.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא אישים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.