פרידריך דולמן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
דולמן (מימין) בחזית המערבית, ליד עמדת תצפית ארטילרית הקרויה על שמו, 1940

פרידריך דולמן (Friedrich Dollmann; ‏2 בפברואר 1882[1] - 28 ביוני 1944) היה גנרל גרמני במלחמת העולם השנייה שלחם בחזית המערב, בתחילה במהלך המערכה על צרפת ולאחר מכן בניסיונות לעצור את הפלישה לנורמנדי.

דולמן נולד ב-1882 בווירצבורג והתגייס לצבא הגרמני ב-1899. במלחמת העולם הראשונה שירת בגדוד ארטילריה וזכה לעיטורים, לרבות עיטורי צלב הברזל דרגה ראשונה ושנייה. לאחר המלחמה נותר דולמן כאיש צבא הקבע ברייכסווהר וקודם לדרגת גנרלאוברסט מעט לאחר תחילת מלחמת העולם השנייה. דולמן קיבל את הפיקוד על הארמייה השביעית של הוורמאכט, עליה פיקד במהלך המערכה על צרפת. לאחר המערכה קיבל דולמן את עיטור "צלב האבירים של צלב הברזל עם עלי אלון". לאחר 1940 שימשה הארמייה של דולמן כחיל מצב בבריטני ובנורמנדי, ודולמן היה אחראי על הגנת אזורים אלו.

על אף שהתקפת בעלות הברית על חופי צרפת, הייתה צפויה בתחילת יוני 1944 הוריד דולמן את רמת הכוננות של הארמייה שבפיקודו בשל תנאי מזג אוויר קשים ב-4 ביוני ויצא לתרגיל מפות בעיר רן, במרחק רב מחופי נורמנדי. בעת הפלישה לנורמנדי, ב-6 ביוני, עדיין שהו דולמן וצוותו הבכיר ברן. הארמייה השביעית שתחת פיקודו ספגה את עיקר המתקפה, ונכשלה במניעת הנחיתה בחופי נורמנדי. דולמן המשיך להילחם נגד הצבאות הפולשים. ב-28 ביוני 1944 נודע לו כי בכוונת היטלר להדיחו ולשפוט אותו במשפט צבאי על אחריותו לנפילת שרבורג. לאחר קבלת הידיעה מת דולמן במפקדתו. לא ברור אם מותו נגרם מהתאבדות או מסיבה רפואית הקשורה לסערת רגשותיו: התקף לב קטלני או שבץ.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Dollmann, Friedrich(בגרמנית)