לדלג לתוכן

הסטודיה לציור שליד ועדת התרבות של הסתדרות העובדים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

הסטודיה לציור שליד ועדת התרבות של הסתדרות העובדים היה בית ספר לציור מיסודו של הצייר יצחק פרנקל פרנל אשר פעל בתל אביב בין השנים 19261929.

הסטודיו לציור הוקם לאחר שובו של פרנקל מפריז בירת צרפת בשנת 1926. הוא הוקם בתמיכה של הסתדרות העובדים בצריף "הנוער העובד" בתל אביב (כיום בשטח שעליו הוקם גן מאיר). ייתכן שבשלב כלשהו עבר בית הספר לנגריה של גימנסיה הרצליה בתל אביב.[1] בכל מקרה בחדרי הגימנסיה הוצגו מספר תערוכות של תלמידי בית הספר. הסטודיו נועד להכשיר פועלים בציור ובאמנות. בספטמבר 1927 נמנו 17 תלמידים בסטודיו, מהן 6 נשים. גישתו האמנותית של פרנקל הייתה אלטרנטיבה מודרניסטית לאמנות של "בצלאל". הוא הדגיש את חשיבות הצבע, ודחה את השמרנות הירושלמית שהוביל בוריס שץ.

בין תלמידי הסטודיו היו ג'ניה ברגר, שמשון הולצמן, דוד הנדלר, מרדכי לבנון, אריה נבון, יוסף קוסונוגי, נחמיה שטנצל. בנוסף, הצטרפו אליו תלמידים שפרשו מ"בצלאל" כדוגמת אביגדור סטימצקי. בשנת 1929, הן בשל קשיים כלכליים והן בשל נסיבות אישיות של פרנקל, נסגר בית הספר.

בשנת 1936 חידש אהרון אבני את פעילותה של "הסטודיה לציור ופיסול ליד ועדת התרבות של מועצת פועלי תל אביב" - ה"סטודיה", וניהל את הסטודיה עד מותו. לאחר מותו, בשנת 1951, שונה שמו של המוסד ל"מכון אבני").

בשנותיו של אבני ה"סטודיה" הייתה ממוקמת במרתף במעונות עובדים ברחוב פרישמן פינת רחוב דב הוז. המרתף היה קטן מאוד והמחלקה לציור עברה לרחוב דב הוז פינת רחוב גורדון. בין המורים הראשונים היו: אבני - מנהל וראש מחלקת הציור שלימד גם תולדות האמנות של תקופת הרנסאנס והעת החדשה. משה שטרנשוס - מנהל מחלקת הפיסול, יעקב שטיינהרדטתחריט, ירחמיאל שכטר – גרפיקה, פרופ' יהושע שור – היסטוריה של האמנות. יחזקאל שטרייכמן צורף על ידי אבני ב-1943 ולימד ציור (לאחר שנתיים שטרייכמן פרש וחבר לאביגדור סטימצקי בהקמת "סטודיה" נפרדת). בשנת 1946 ייסד אבני בתל אביב, יחד עם המחנך אליהו בילס, גם את המדרשה למורים לציור (שיותר מאוחר פעלה ברמת השרון), שם התכוון ללמד ציור ופדגוגיה אך נפטר זמן מה לאחר-מכן ממחלת הסרטן ונקבר בבית הקברות בנחלת יצחק[2][3]

אמנים ויוצרים רבים למדו אצל אבני בסטודיה: דן איתן, יחיאל (חיליק) ערד, מיכאל ארגוב, עמוס אריכא, בלה בריזל, סיומה ברם (ברעם), ציפורה ברנר, אליהו גת, דוד דנון, צבי דקל, נחום זולוטוב, קליר יניב, יצחק (איקא) ישראלי, דב ליפ (ליפינסקי), אפרים ליפשיץ, דוד לן בר, צבי מילשטיין, לאה ניקל, אריה סרטני, משה פרופס, יוסף פרחי, אסתר פרץ (ארד), שמעון צבר, רות צרפתי (שטרנשוס), מנשה קדישמן, דן קדר, רפי קייזר, דני קרוון, בוקי שוורץ, שלמה שוורץ וצבי תדמור.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
  1. ^ על פי שלמה שבא הסטודיו פעל בתקופה מסוימת בביתו של פרנקל ברחוב רוטשילד פינת נחלת בנימין. ראו: שבא, שלמה, "טייארות בשמי נווה-שלום", דבר השבוע, 30 ביוני 1972
  2. ^ הצייר א. אבני למנוחת-עולם, דבר, 25 במרץ 1951
  3. ^ הסטודיה לציור שליד ועדת התרבות של הסתדרות העובדים באתר GRAVEZ
ערך זה הוא קצרמר בנושא חינוך. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.