הסטודיה לציור שליד ועדת התרבות של הסתדרות העובדים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

הסטודיה לציור שליד ועדת התרבות של הסתדרות העובדים היה בית ספר לציור מיסודו של הצייר יצחק פרנקל פרנל אשר פעל בתל אביב בין השנים 19261929.

הסטודיו לציור הוקם לאחר שובו של פרנקל מפריז בירת צרפת בשנת 1926. הוא הוקם בתמיכה של הסתדרות העובדים בצריף "הנוער העובד" בתל אביב (כיום בשטח שעליו הוקם גן מאיר). ייתכן שבשלב כלשהו עבר בית הספר לנגריה של גימנסיה הרצליה בתל אביב.[1] בכל מקרה בחדרי הגימנסיה הוצגו מספר תערוכות של תלמידי בית הספר. הסטודיו נועד להכשיר פועלים בציור ובאמנות. בספטמבר 1927 נמנו 17 תלמידים בסטודיו, מהן 6 נשים. גישתו האמנותית של פרנקל הייתה אלטרנטיבה מודרניסטית לאמנות של "בצלאל". הוא הדגיש את חשיבות הצבע, ודחה את השמרנות הירושלמית שהוביל בוריס שץ.

בין תלמידי הסטודיו היו ג'ניה ברגר, שמשון הולצמן, דוד הנדלר, מרדכי לבנון, אריה נבון, יוסף קוסונוגי, נחמיה שטנצל. בנוסף, הצטרפו אליו תלמידים שפרשו מ"בצלאל" כדוגמת אביגדור סטימצקי. בשנת 1929, הן בשל קשיים כלכליים והן בשל נסיבות אישיות של פרנקל, נסגר בית הספר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ על פי שלמה שבא הסטודיו פעל בתקופה מסוימת בביתו של פרנקל ברחוב רוטשילד פינת נחלת בנימין. ראו: שבא, שלמה, "טייארות בשמי נווה-שלום", דבר השבוע, 30 ביוני 1972
ערך זה הוא קצרמר בנושא חינוך. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.