הרדיו הבינלאומי של סין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הרדיו הבינלאומי של סין (אנגלית: China Radio International - CRI, מנדרינית תקנית: 中国国际广播电台), היא תחנת רדיו וחברת תקשורת ממשלתית של הרפובליקה העממית של סין, הממוקמת במערב העיר בייג'ינג. כאשר נוסדה החברה בדצמבר 1941 היא נקראה "רדיו פקינג", ובהמשך "רדיו בייג'ינג". זוהי אחת מתחנות הרדיו הפוריות בעולם, מאחר שהיא משדרת 1,520 שעות שידור בכל יום, ב-61 שפות שונות. CRI מפעילה כ-30 לשכות מחוץ לסין, בין היתר גם בישראל. בנוסף לשידורי הרדיו, מפעילה החברה גם אתרי אינטרנט במספר שפות, בהן עברית, כמו גם עמודים בפייסבוק וביוטיוב.

משימתו של הרדיו הבינלאומי של סין היא קידום הידידות בין העם הסיני לבין הציבור הרחב בכל העולם. תוכניות הרדיו של CRI ואתרי האינטרנט שלה כוללים חדשות, פוליטיקה, כלכלה, מדע וטכנולוגיה, בידור, חברה ותרבות, טיולים ואוכל, כמו גם מידע אנציקלופדי על סין ומידע שימושי למבקרים בה.

כתחנת רדיו בבעלות ממשלתית, CRI מחויבת לעמדת הממשלה בנושאים שונים, כגון מעמדה הפוליטי של טאיוואן כחלק בלתי נפרד מהרפובליקה העממית של סין.

ל-CRI יש את מערך שידורי החוץ המקיף ביותר ביבשת אסיה ומהגדולים בעולם, עם למעלה מ-50 משדרים לגלים קצרים בעלי יכולת לכסות את רוב העולם. בנוסף, ניתן לשמוע את שידורי CRI גם בגל בינוני AM.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שידורי הרדיו הראשונים בסין התקיימו כבר בשנות ה-20 של המאה העשרים. עם זאת, ברוב משקי הבית בסין, ובעולם, לא היו עדיין מכשירי רדיו. בשנות ה-30, בהן כבר היו בסין כמה תחנות מסחריות, עדיין היה השימוש העיקרי בשידורי הרדיו לצרכים פוליטיים, ולעיתים קרובות ברמה מקומית ולא ארצית.

שידורי הניסיון הראשונים של הרדיו מטעם המפלגה הקומוניסטית הסינית עלו לאוויר בחודש מרץ 1940, ובכך הקדימו בשנתיים את תחנת השידור האמריקאית המקבילה, קול אמריקה. המשדר הובא ממוסקבה, בה כבר הייתה יכולת טכנולוגית מתאימה. עם זאת, רק מסוף 1945, לאחר שהסתיימה מלחמת העולם השנייה ניתן היה לבנות בשטח בסיס טכנולוגי שיאפשר פרישת השידורים לאזור גאוגרפי גדול יותר, והתוכניות מטעם המפלגה הקומוניסטית של סין הפכו לקבועות ורשמיות, עם שידורים של חדשות, הודעות רשמיות, אמנות ותוכניות ספרותיות.

המחלקה לעברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחת מהמחלקות בחברה היא המחלקה לעברית. המחלקה מפעילה אתר בעברית המספק תכנים שונים על סין. נכון לדצמבר 2016, זכה האתר ב-15 אלף כניסות בחודש בממוצע וכ-13,000 עוקבים בעמוד הפייסבוק שלו. למחלקה שיתוף פעולה עם תוכנית הטלוויזיה הישראלית צינור לילה, במסגרתו משודרים קטעים בנושא תרבות סין וחיי היומיום, בדרך כלל בהקשר היתולי או בידורי.

המחלקה העברית מנוהלת על ידי סיני שאינו דובר עברית. סגנו הוא סיני דובר עברית בשם שִי שְיָאוׂצִ'י (Xī Xiàoqí בפין-יין) הידוע בכינוי ״איציק הסיני״. הוא למד עברית באוניברסיטת סין לתקשורת בבייג'ינג ולאחר מכן באוניברסיטת תל אביב. במסגרת עבודתו הוא עונה לשאלות של גולשים ישראלים בקליפים קצרים בעברית.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]