הר קאסל

הר קאסל
מראה הר קאסל, דמוי הטירה
מראה הר קאסל, דמוי הטירה
מידע כללי
גובה 2,766 מ' עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה קנדה עריכת הנתון בוויקינתונים
מיקום אלברטה, קנדהקנדהקנדה
רכס הרים רכס סואובק עריכת הנתון בוויקינתונים
קואורדינטות 51°17′59″N 115°55′23″W / 51.2997°N 115.923°W / 51.2997; -115.923
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
מראה הר קאסל מכיוון הכביש המהיר הטרנס קנדי.
הר קאסל מתנשא מעל העננים
פסגת אייזנהאוור, מתנשאת מעל הערפל, מבט מהכביש המהיר הטרנס קנדי.

הר קאסל אנגלית: Castle Mountain - מילולית - "הר הטירה") הוא הר הממוקם ברכס מוריסיי בהרי הרוקי הקנדיים, בערך באמצע הדרך בין העיירה באנף והעיירה לייק לואיז בפרובינציית אלברטה שבקנדה.

ההר ממוקם בשטח הפארק הלאומי באנף.

גאוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההר גובל בעמק בואו, לצד שבר הר קאסל. גובהו של ההר 2,850 מטרים מעל פני הים[1].

השחיקה של סלעי ההר נתנה לו מראה של טירה, ומכאן שמו. מראה ההר הוא תוצאה של שחיקה המשפיעה באופן שונה על שכבות ההר: שכבות של רכות פצלים, ושכבות קשות יותר של גיר, דולומיט וקוורץ.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בקרבת ההר מצויים שרידי העיירה סילבר סיטי, שהייתה יישוב כורים במאה ה-19. כמו כן נמצא בקרבת ההר מחנה המעצר הר קאסל, אשר שימש כמחנה מאסר לאנשים שהוגדרו כנתיני אויב (אנשים ממוצא גרמני, הונגרי, אוסטרי ואוקראיני) במלחמת העולם הראשונה.

בשנת 1881, ג'ו הילי (Joe Healy) סחר עם אנשי האומות הראשונות וקיבל כמה עפרות אשר התגלה שהן מכילות אחוז גבוה של כסף. בשנה שלאחר מכן הוא התיישב ליד הר קאסל, כמחפש זהב וכסף. החדשות בדבר גילוי הכסף באזור התפשטו, ומחפשים נוספים הגיעו לעזור, והיישוב סילבר סיטי (Silver City - מילולית: עיר הכסף), בסמוך להר החל להתפתח במהרה[2].

היישוב היה יישוב משגשג עת נבנתה באזור מסילת הרכבת הקנדית פסיפית בשנת 1884.

בשיאה, חיו בעיר למעלה מ-3,000 תושבים, אך העיר ננטשה לחלוטין בשנת 1885 מאחר שהמכרות בסמוך כשלו בהפקת רווחים משמעותיים לכורים.

בסמוך להר נבנה מחנה המעצר הר קאסל, במלחמת העולם הראשונה, אשר שימש ככלא למהגרים מאוקראינה, וכן לאנשים החשודים בתמיכה באויב - כגון יוצאי גרמניה ואוסטריה. בשל מיקומו המבודד נחשבו תנאי המחנה לתנאים קשים עבודות הכפייה של הכלואים במחנה שימשו להקמת הפארק הלאומי באנף. בחודשי החורף נכלאו האסירים בשטח האתר ההיסטורי קייב ובאסין.

ב-1910 החלה בניית העיירה קאסל ג'נקשן (Castle Junction - צומת קאסל) על הכביש המחבר את פרובינציית קולומביה הבריטית לעיר קלגרי בפרובינציית אלברטה, והשלמת הצומת בתחילת 1920, הפכה את הר קאסל לנגיש יותר עבור מטפסים, מטיילים ותיירים אחרים.

מקור השם[עריכת קוד מקור | עריכה]

שמו של ההר ניתן לו בשנת 1858 על ידי ג'יימס הקטור, בשל מראהו דמוי הטירה[3]. בין השנים 1946 עד 1979 נקרא ההר בשם הר אייזנהאואר (Mount Eisenhower) לכבודו של גנרל מלחמת העולם השנייה דוויט ד. אייזנהאואר[3].

מתן השם המקורי[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'יימס הקטור, אשר היה חלק ממשלחת פאליסר, הגיע אל ההר באוגוסט 1858, בעודו מנסה לגלות את מקורות נהר בואו[3]. הוא ציין, כי ההר "...נראה בדיוק כמו טירת ענק[4]"[5] היה הראשון שמתועדת עלייתו על מורדות ההר, אך לא מתועדת הגעתו לפסגת ההר[6].

שינוי השם[עריכת קוד מקור | עריכה]

במפגש של מועדון אוטווה הקנדי (the Ottawa Canadian Club), בינואר 1946 הגנרל דווייט ד. אייזנהאואר היה נואם אורח, ראש ממשלת קנדה מקנזי קינג הכריז על שינוי שמו של הר קאסל להר אייזנהאוור לכבודו, וזאת בעקבות העובדה שסקוטלנד העניקה טירה במתנה לאיזנהאוור. מקינזי קינג ציין כי "אין לנו טירות עתיקות, אבל יש לנו משהו יותר מתמשך, יש לנו הרים עתיקים ... יש לנו הר בשם הטירה, יש לנו חשבתי לשנות את השם להר אייזנהאואר - שם אשר יעניק כבוד זמן רב לאחר שהטירה בסקוטלנד תיעלם לחלוטין."[7][3]

השבת השם המקורי[עריכת קוד מקור | עריכה]

התגובה של הציבור למעשה הייתה מעורבת; אבל "חברי מועדוני הסקי והטיפוס של הרי הרוקי" (he ski clubs and climbing clubs of the Rocky Mountains), מחו כנגד שינוי השם[7]. ההתנגדות לשינוי השם התגברה עד שנות ה-70 של המאה ה-20, ואף הוגשו עצומות למועצה לאתרי מורשת של אלברטה (Alberta Heritage Sites Board), בדרישה להשבת השם הקודם[8].  בשנת 1976 תוכנן שינוי השם, אך יישום השינוי נדחה על מנת שלא לפגוע באמריקאים, אך יישומו נדחה על מנת שלא לפגוע באירועי חגיגות ה-200 להקמת ארצות הברית באותה שנה[9].

שמו המקורי של ההר הושב בנובמבר 1979, אך שמו של קצהו הדרומי-מזרחי נותר פסגת אייזנהאוארק (Eisenhower Tower - מילולית: מגדל אייזנהאוור)[3].

הטיפוס על ההר[עריכת קוד מקור | עריכה]

המטפס הראשון אשר מתועדת עלייתו לפסגת הר קאסל היה ארתור פי. קולמן (Arthur P. Coleman), פרופסור באוניברסיטת טורונטו, בשנת 1884[3]. לורנס גראסי (Lawrence Grassi) ופ. צ'רוטי (P. Cerutti), שניהם מקאנמור, היו הראשונים שטיפסו על פסגת אייזנהאואר בשנת 1926.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ מידע גאוגרפי על ההר
  2. ^ שיאה גרי, שבילי הרים באלברטה, עמ' 146
  3. ^ 1 2 3 4 5 6 היסטוריה של הר קאסל
  4. ^ "Seeming to stand out in the centre of the valley is a very remarkable mountain... which looks exactly like a giant castle."
  5. ^ פאליסר, ג'ון, חקר הרי הרוקי הקנדיים, לונדון, 1860, עמ' 101
  6. ^ מוריסון, ג'ואן, תושבי באנף רוצים להוריד את אייזנהאוור מפסגת ההר, הקלגרי הראלד, 20 בינואר 1975
  7. ^ 1 2 "תושבי באנף שמחים על שינוי שם הר קאסל להר אייזנהאוור", הקלגרי הרלד, 11 בינואר 1946
  8. ^ מוריסון, ג'ואן, עצומות לשינוי שם הר קאסל, הקלגרי הראלד, 3 בפברואר 1975
  9. ^ ההחלטה לשנות את שמו של הר אייזנהאוור מתעכבת, לורנס ג'ורנל וורלד, לורנס, קנזס, 7 באפריל 1976