לדלג לתוכן

ולדימיר מדם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ולדימיר מדם
לידה 22 ביולי 1879
לייפאיה, האימפריה הרוסית עריכת הנתון בוויקינתונים
פטירה 9 בינואר 1923 (בגיל 43)
ברוקלין, ארצות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה האימפריה הרוסית עריכת הנתון בוויקינתונים
השכלה אוניברסיטת ברן עריכת הנתון בוויקינתונים
מפלגה הבונד עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

ולדימיר דווידוביץ' מֶדֶםיידיש: וולאַדימיר מעדעם; ברוסית: Владимир Давидович Медем;‏ 22 ביולי 1879, לייפאיה, האימפריה הרוסית9 ביוני 1923, ניו יורק) היה תאורטיקן מרקסיסט וממנהיגי תנועת "הבונד" והאידאולוגים הבולטים שלה.

קורות חיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מדם נולד בשנת 1879 בלִיֶפאיה שבצפון-מערב האימפריה הרוסית (לטביה). הוריו היהודים המירו דתם לנצרות לותרנית ואחר כך עברו לכנסייה הפרבוסלבית הממלכתית (כשחזר להזדהות כיהודי בתור אדם מבוגר, לא חש כל צורך בהליך דתי או בהפגנת זיקה דתית כלשהי). אביו, דויד מדם (1836–1893) היה רופא צבאי. מדם גדל במינסק, למד בה בגימנסיה ולאחר מכן למד משפטים באוניברסיטת קייב, שם גם נחשף לאידאולוגיה סוציאליסטית. במקביל, התעוררה בו גם התעניינות והזדהות עם מורשתו היהודית.

ב-1900 החל להיות פעיל של תנועת "הבונד" הסוציאליסטית-אוטונומיסטית, שדגלה (בניגוד לציונות ולטריטוריאליזם) בפתרון בעיית היהודים בארצות מושבם. בגלל פעילותו הפוליטית, נידון ב-1901 על ידי השלטונות הצאריים לחמש שנות מאסר עם עבודת פרך בסיביר, ונמלט לשווייץ. בבזל ובז'נבה העמיק את מעורבותו בתנועה הפוליטית, והפך למנהיג מרכזי בארגון הגולה של הבונד. יוסף קרוק, שב-1905 היה כמו מדם גולה בשוויץ, תאר אותו בזכרונותיו במלים אלו:

בעל שיער בהיר, מגולח למשעי, בעל גוף גמיש, לבוש בקפידה, נציג טיפוסי של "האינטליגנציה הרוסית". לפי דתו ודרכונו היה פראבוסלבי (אביו, רופא צבאי יהודי ממינסק, המיר את דתו של הבן עוד בשנות ילדותו הראשונות), אך דווקא הוא נעשה המנהיג הבולט ביותר של תנועת הפועלים היהודית. בעל השכלה רחבה (תחילה באוניברסיטה הרוסית ואחר כך גם באוניברסיטת ברן), בעל סגנון ספרותי מובהק וכשרונות גדולים של נואם, היה נעשה בלי ספק מנהיג מוּכר ואיש־ההלכה במפלגה הסוציאל־דימוקראטית הרוסית הכללית. אך הוא ציית לקולו הפנימי ועבר אל המחנה היהודי הנרדף כפל כפליים. הפאראדוקס ההיסטורי היה, שדווקא הוא נעשה לאחד ממבססי לפרוגראמה הלאומית של הבונד, של האוטונומיה הלאומית־תרבותית ליהודים. את מחקריו פירסם בעתוני חוץ־לארץ של הבונד, ובכך ניתקל בעמדה שלילית חריפה מצד המפלגה הסוציאל־דימוקראטית הרוסית [...] מדם היה נעשה בלי ספק לאחד האישים המרכזיים של המפלגה הסוציאל־דימוקראטית הרוסית. תחת זאת נהפך הוא למטרה לחיציהם של המנהיגים הרוסיים. היה זה מסע־שיסוי ממש שהתנהל נגדו בכתב ובעל־פה. בהרצאותיו אפשר היה לראות תמונה אופיינית: מדם בהיר־השיער ובעל קלסתר הפנים הרוסי, עומד מול יריבים יהודיים רבים מקרב הקהל, שמוצאם מבתים יהודיים מסורתיים, אפילו "מישיבות" והיו ביניהם בעלי קלסתר יהודי טיפוסי. ודווקא הוא דיבר על ליבם שיפעלו בתנועה הסוציאליסטית היהודית. משהתבוננתי במרצה ובקהל שלו, הרגשתי את האירוניה הפאראדוקסאלית העמוקה של החיים היהודיים.[1]

ב-1905 שב לרוסיה. בעיר וילנה (ליטא) ערך מדם את "נאשה סלובו" (Наше слово), ביטאון הבונד בשפה הרוסית, והתפרסם כנואם. מדם הצטרף למנהיגות הבונד בפולין, וב-1913 נידון שוב למאסר, הפעם בפולין, בשל פעילותו הפוליטית. בעת הכיבוש הגרמני של פולין במלחמת העולם הראשונה, היה מנהיג הבונד בפולין. בשנת 1921 היגר לארצות הברית. שם פרסם מאמרים בעיתון היידי "פֿאָרווערטס" והמשיך לפעול בשם הבונד עד מותו מהתקף לב.

מדם נפטר ב-1923 בניו יורק, בגיל 44. הותיר אישה, גינה.

בשנת 1929 הוקמה ספריית מדם בפריז. הספרייה קיימת עד היום, והיא הספרייה הגדולה באירופה לספרות יידיש.[2]

נייטרליזם[עריכת קוד מקור | עריכה]

מדם פיתח את גישת הנייטרליזם לשאלה הלאומית היהודית. על פי גישה זו על הבונד לנקוט עמדה נייטרלית ביחס לעתיד הלאומיות - אל לו לפעול לשם שימורה אך גם לא לנסות ולקדם את היעלמותה. תפיסתו זו של מדם צמחה כתגובה לעמדותיה של קבוצת "איסקרה" במפלגה הסוציאל-דמוקרטית הרוסית שלנין עמד בראשה. קבוצה זו ראתה בלאומיות בכלל ובזו היהודית בפרט אידאולוגיה בורגנית שיש להיפטר ממנה. קבוצת איסקרה ביקשה לאחד את כל פועלי האימפריה הרוסית על העמים הרבים שבה בתנועה אחת כלל-רוסית חזקה. מדם, כמו פעילי בונד אחרים, סבר כי התבוללות כפויה של עם קטן בתוך עם גדול יותר היא סוג של דיכוי שיש להילחם נגדו. אדם הגדל עם שפת אם ותרבות כלשהי ונאלץ להסתגל לשפה חדשה ולתרבות אחרת מופלה לרעה. מנגד, כסוציאליסט לא ראה מדם את הלאומיות כאידיאל בפני עצמו שיש להילחם למענו. התרבות היא חלק מההוויה האנושית, אולם דרכן של תרבויות לפרוח ולשקוע. הסוציאליסט צריך להגן על זכויותיו של כל אדם לחיות באופן חופשי בתרבותו - להשתמש בשפת האם שלו, לרכוש בה השכלה וליצור בה תרבות, אולם אל לו לראות בה אידיאל בפני עצמה, מפני שאז היא הופכת לכלי פוליטי מדכא בפני עצמו.

מדם היה האיש שטבע את הביטוי ”הדם היהודי שנשפך בפוגרומים כמוהו כשמן על גלגלי המהפכה”.[3]

ספריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • די נאַציאָנאַלע פֿראַגע און די סאָציאַל-דעמאָקראַטיע, וילנה: די וועלט, 1906. ("השאלה הלאומית והסוציאל-דמוקרטיה")
 • זכרונות און אַרטיקלען: מיט’ן בילד און ביאָגראַפֿיע פֿון אויטאָר, ורשה: יודיש ('פֿאַרלאַג יידיש'), תרע"ח 1918. ("זיכרונות ומאמרים")
 • פֿון מיַין נאָטיץ-בוך, ורשה: ראָם ('פֿאַרלאַג יידיש'), 1920. ("מפנקס רשימותיי") (מאמרים)
 • פֿון מיַין לעבען, 2 כרכים, ניו יורק: וולאַדימיר מעדעם קאָמיטע, 1923. ("מחיי") (אוטוביוגרפיה)
 • Учредительное собраніе и демократическая республика, Берлинъ: Ладыжниковъ, [192-?]. (Учредительное собрание и демократическая республика)
 • О политическихъ партіяхъ, Берлинъ: Ладыжниковъ, [192-?]. (О политических партиях)

בתרגום[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • ולדימיר מעדעם, פרקי חיים: פרקים נבחרים מתוך "פון מיין לעבן", ניו-יורק 1923; תרגם נ’ גנתון; ההדיר והעיר מ’ מישקינסקי, ירושלים: האוניברסיטה העברית – החוג להיסטוריה של עם ישראל והמפעל לחקר תנועת הפועלים ('קונטרסים לתלמידים: מקורות ומחקרים'), תשל"ג.
 • ולדימיר מדם, זכרונות: האגדה של תנועת הפועלים היהודית; [תרגם מיידיש פסח בן עמרם], תל אביב: הוצאת י. ל. פרץ, תשמ"ד 1984.
 • По царским тюрьмам: тюремные воспоминания; перев. с евр. с предисл. Д. Заславского, Ленинград: Книга (Историко-революционная библиотека), 1924.
 • Vladimir Medem, 'From my life,' Yiddish 1, 3 (1973-1974), 20-46.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • יוסף קרוק, תחת דגלן של שלוש מהפכות - כרך ב', תל אביב, מחברות לספרות, 1970, עמ' 360-361, 387-388
 • וולאַדימיר מעדעם: צום צוואַנציקסטן יאָרציַיט, ניו יורק: אַמעריקאַנער רעפרעזענטאנץ פֿון אַלגעמיינעם יִידישן אַרבעטער בונד (בונד) אין פּוילן, 1943. (ביידיש)
 • נפתלי גראָס, וולאַדימיר מעדעם: די לעגענדע פון דער יִידישער אַרבעטער-באַוועגונג; ציַיכנונגען פֿון חיים גראָס, ניוארק: קינדער-רינג ביַי דעם בילדונגס-קאָמיטעט פון אַרבעטער רינג, 1938. (ביידיש)
 • סאָפֿיע דובנאָוו־ערליך, 'וולדימיר מעדעם', אונדזער צייט 7–8 (1979), 28–32; 9, 26–29. (ביידיש)
 • משה מישקינסקי, 'ולדימיר מדם – האיש בתנועתו', בתוך: אלי שאלתיאל (עורך), יהודים בתנועות מהפכניות: קובץ מאמרים, ירושלים: מרכז זלמן שזר, תשמ"ג, עמ' 67–74. (נדפס שוב בקובץ מאמריו של מישקינסקי, עיונים בסוציאליזם היהודי: אסופת מאמרים, קריית שדה בוקר: מכון בן-גוריון לחקר ישראל, הציונות ומורשת בן-גוריון; תל אביב: המכון לחקר התפוצות – אוניברסיטת תל אביב; חיפה: מכון גוטאיינר לחקר הבונד ותנועת הפועלים היהודית – אוניברסיטת חיפה, תשס"ד 2004, עמ' 151–158.)
 • יוסף גורני, 'הכיסופים הביתה – ולדימיר מדם והשאלה הלאומית היהודית', שבות, 11, 27 (2002–2003), פא–צט.
 • דוד-אליהו פישמן, 'תחיית הקהילה: הקהילה במחשבה הלאומית בגולה, בתוך: יוסף קפלן (עורך הסדרה), קהל ישראל – השלטון העצמי היהודי לדורותיו: סידרה לזכרו של ישראל היילפרין, כרך ג: העת החדשה (עורך: ישראל ברטל), ירושלים: מרכז זלמן שזר לתולדות ישראל, תשס"ד 2004, עמ' 233–250.
 • Виктор Гусев, 'В. Коссовский и В. Медем против В. Ленина: могут ли евреи называться нацией и иметь собственную государственность?,' К.Ю. Бурмистров [и др.] (Ред), Материалы Тринадцатой Ежегодной Международной Междисциплинарной конференции по иудаике, Москва: Центр научных работников и преподавателей иудаики в вузах "Сэфер", 2006, стр. 403-416. (ברוסית)
 • Henri Minczeles, 'A l’origin du socialisme juif: le rôle de Vladimir Medem,' Les Nouveaux Cahiers 61 (1980), 15-18. (בצרפתית)
 • Yoav Peled, 'Vom Bund zu Balad: nationalkulturelle Autonomie als Kritik der zionistischen Theorie und Praxis,' Tel Aviver Jahrbuch für Deutsche Geschichte 33 (2005), 260-276. (בגרמנית)

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ולדימיר מדם בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ יוסף קרוק, תחת דגלן של שלוש מהפכות, תל אביב: מחברות לספרות, 1968, עמ' 282-283
 2. ^ על אודות הספרייה ראו: Gilles Rozier, 'The "Medem-bibliotek", the Yiddish library of Paris,' Shofar 14,3 (1996), 138-143.
 3. ^ נורמן רוז, חיים ויצמן, פרק א, עמ' 9.