וסילי הראשון, נסיך מוסקבה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
וסילי הראשון
Василий I Дмитриевич
וסילי (משמאל) ואשתו, סופיה
וסילי (משמאל) ואשתו, סופיה
לידה 30 בדצמבר 1371
מוסקבה
פטירה 26 בפברואר 1425 (בגיל 53)
מוסקבה
מדינה נסיכות מוסקבה
מקום קבורה קתדרלת המלאך מיכאל
בת זוג סופיה ויטובטובנה
שושלת רוריק
אב דמיטרי דונסקוי
אם יבדוקיה ממוסקבה עריכת הנתון בוויקינתונים
צאצאים אנה ממוסקבה
איוואן וסילייביץ
וסיליסה וסיליבנה
אנסטסיה וסיליבנה
וסילי השני, נסיך מוסקבה
מריה וסיליבנה עריכת הנתון בוויקינתונים
נסיך ולדימיר
13891425
(כ־36 שנים)
נסיך מוסקבה
13891425
(כ־36 שנים)

וסילי הראשוןרוסית: Василий I Дмитриевич‏; 1371 - 26 בפברואר 1425) היה נסיך ולדימיר ונסיך מוסקבה ממשיך דרכו של אביו בהתמודדות נגד אורדת הזהב ואיסוף אדמות רוסיות סביב נסיכות מוסקבה.

לאחר פשיטה של חאן אורדת הזהב על מוסקבה בשנת 1384 הועבר לחצר החאן בתור בן ערובה. לאחר מספר שנים שוחרר תמורת סכום כסף גדול. בהתאם לצוואה של אביו התמנה לנסיך מוסקבה בשנת 1389. זאת ללא קבלת אשרור מאורדת הזהב, דבר שהיה תקדימי באותם הימים. דמיטרי דונסקוי גם דאג שלא יהיה יריבות פנימית מצד בן דודו ולדימיר, נסיך סרפוחוב שבהיותו נכד של איוואן הראשון, נסיך מוסקבה גם היה יכול להתמודד על התפקיד.

מהלך שלטונו[עריכת קוד מקור | עריכה]

כדי לחזק את מעמדו נגד אורדת הזהב כרת ברית עם נסיכות ליטא ולא התנגד לחיזוק מעמדה בסמולנסק וסביבתה.

בשנת 1392 הוא צירף את נסיכות ניז'ני נובגורוד ואת נסיכות מורום לנסיכות מוסקבה. בשנת 13971398 הוא הצליח לצרף לנסיכות מוסקבה את וולגדה, ערי הצפון שנוספו ושטחים מאוכלסים על ידי קומי. ניסיונות לקחת מרפובליקת נובגורוד שטחים לאורך נהר דבינה הצפונית לא צלחו.

בשנת 1396 כוחות של טימור לנג פלשו לנסיכות מוסקבה, לאחר מערכה מוצלחת מול אורדת הזהב. אומנם הם נעצרו וחזרו מזרחה. וסילי ניצל את הזדמנות של חולשה באורדת הזהב והפסיק את התשלומים השנתיים לאורדת הזהב.

בתחילת המאה ה-15 התרחש איחוד של ליטא עם פולין והוקם האיחוד הפולני-ליטאי. מעמד המדינה המאוחדת בתקופה זו היה חזק מאוד, בשנים 14031404 הם כבשו שטחים רוסים במערב כולל סמולנסק וויאזמה. חיזוק מעמד פולין בנסיכות ליטא גרם להתנגדות הנסיכים הרוסים בתוך נסיכות ליטא. חלק מהם עברו לנסיכות מוסקבה והדבר גרם למתחים בין המדינות. בשנת 1408 החל מאבק צבאי אך הוא לא התפתח לעימות כולל.

בשנת 1408 חאן אורדת הזהב ידיגיי התקדם עד למוסקבה אך העיר עמדה במצור. נסיך טבר קיבל דרישה מהחאן להגיע למוסקבה עם התותחים שלו ולא נענה לדרישה. בסופו של דבר ידיגיי חזר לשטחי האורדה ללא כיבוש מוסקבה. אומנם וסילי נאלץ לחדש תשלומים שנתיים לאורדת הזהב אך מבחינת הרוסים המערכה הייתה די מוצלחת. וסילי נסע לאורדת הזהב רק בשנת 1412.

בכל מהלך שלטונו הייתה רק פשיטה משמעותית אחד של כוחות אורדת הזהב לשטחי הנסיכות, וגם במהלך זו מוסקבה לא נכבשה.

במהלך השנים 13951405 עבד במוסקבה תאופנוס היווני, הנחשב לאחד מגדולי ציירי איקונינות ברוסיה.

המשפחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1390 התחתן עם סופיה, בתו של ויטאוטאס הגדול, הדוכס הגדול של ליטא. ככל הנראה, האצולה המוסקבאית לא קבלה אותה והמתח היה גם ביחסים בין בני הזוג. לפי עדויות הכרוניקות וסילי חשד שבן היורש שלו למעשה נולד מאב אחר.

ארבעה בנים ראשונים של בני הזוג נפטרו בגיל צעיר. לאחר מכך, נולדו להם ארבע בנות. רק בשנת 1415 נולד הבן וסילי והתחנך בליטא בחצר סבו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]