אולג מנובגורוד, נסיך קייב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אולג
אמצע המאה ה-9; שוודיה - 912; קייב
1899. Russian konung Oleg by Vasnetsov-2.jpg

ציור של וסילי ווסנצוב
שם בשפת המקור Олег, Helgi
מדינה רוס של קייב
שושלת רוריק
נסיך נובגורוד
תקופת כהונה 879 - 912 (כ־33 שנים)
הקודם בתפקיד רוריק
הבא בתפקיד איגור, נסיך קייב
נסיך קייב
תקופת כהונה 882 - 912 (כ־30 שנים)
הקודם בתפקיד דיר ואסקולד
הבא בתפקיד איגור, נסיך קייב

אולג מנובגודור (אמצע המאה ה-9 - 912) (ברוסית: Олег, בנורווגית: Helgi) היה נסיך רוסי, מייסד רוס של קייב. זכה לכינוי "הנביא" לאור היכולת כביכול לניבוי העתיד.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מוצאו של אולג אינו ברור. לפי הכרוניקה הרוסית הראשונה הוא היה בן למשפחת רוריק, ככל הנראה בן דוד. לעומת זאת, הכרוניקה הראשונה של נובגורוד מציינת שהוא לא היה קשור אל רוריק משפחתית אלא שימש כמפקד צבאי בלבד. בכרוניקה זו גם צויין שהוא נפטר בשנת 922 (10 שנים מאוחר יותר ממה שצויין בכרוניקה הרוסית הראשונה). גם מקום קבורתו ב-2 הכרוניקות הינו שונה - באזור קייב לפי הכרוניקה הרוסית ומקורות נוספים ובאזור לדוגה לפי הכרוניקה מנובגורוד. המוצא שלו ככל הנראה סקנדינבי ומקור השם הינו שם Helgi ("מוקדש לאלים").

לאחר מות רוריק בשנת 879 הוכרז אולג כנסיך נובגורוד, מכיוון שבנו של רוריק איגור היה ילד קטן.

בשנת 882 בוצעו בהנהגתו מסעות מוצלחים נגד סמולנסק ולובץ (עיר על נהר הדנייפר). לאחר מכך, הוא ירד לאורך הדנייפר לכיוון קייב וכבש אותה תוך הריגת הנסיכים השליטים בה, שהיו ממוצא סקנדינבי. בשלב זה, הוא העביר את בירתו לקייב והכריז שקייב תהיה "אם הערים הרוסיות". לכן נחשב לעתים דווקא הוא ולא רוריק למייסד המדינה. בהמשך עסק בהרחבת השליטה שלו לשטחים גובלים. במהלך זה הוא ערך מספר מסעות צבאיות נגד הכוזרים ובשנת 907 פתח במלחמה נגד האימפריה הביזנטית. לפי עדויות רוסיות המלחמה הייתה הצלחה גדולה. אומנם אין לה שום איזכור במקורות ביזנטיים וזאת למרות שמלחמות רוסיה-ביזנטיה אחרות מאותה תקופה מתועדות בכתובים על ידי הביזנטים. לכן קיימות ספקות לגבי פירוט המלחמה ובמיוחד לגבי המצור על קונסטנטינופול. ככל הנראה המלחמה אכן התרחשה, אבל ללא מצור על קונסטנטינופול וכיבושה.

בשנת 912 נחתם חוזה שלום חדש עם האימפריה הביזנטית. לחוזה זה יש עדויות רבות. לאחר חתימת החוזה מת אולג מהכשת נחש אשר הוסווה בשלד של סוסו.

מסמך קיימברידג'[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1912 פורסם מסמך שכטר שמקורו בגניזת קהיר ושנכתב בעברית. במסמך זה הוזכר נסיך רוסי בשם "הלגו". בהתאם למסמך, הלגו נוצח על ידי מפקד כוזרי בשם פסח והסכים לתקוף את קונסטנטינופול. התקפה אכן נערכה בשנת 941, הרוסים נוצחו והלגו ברח לפרס. קיימת בעיה לראות בנסיך זה את אולג, כי הדבר מאריך את שנות פעילותו בעשרות שנים ואין זה סביר. ככל הנראה מדובר בנסיך רוסי אחר.