ועדת קינג-קריין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

ועדת קינג-קרייןאנגלית: King-Crane Commission) הייתה ועדת בדיקה שנשלחה על ידי הנשיא וודרו וילסון לפי החלטת חבר הלאומים לבחון אפשרות שהמנדט על ארץ ישראל וסוריה יוטל על ארצות הברית ולא על בריטניה וצרפת. הוועדה מונתה גם לבדוק האם יש להקים מדינה ארמנית, והאם מדינה זו צריכה להיווצר תחת מנדט של ארצות הברית. בשל העובדה שדו"ח הוועדה הושלם לאחר שווילסון לקה בשבץ מוחי וחדל לתפקד, נגנז הדו"ח והתגלה ופורסם רק ב-1922 על ידי כתב העת Editor & Publisher.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההצעה הועלתה במסגרת שיחות ועידת השלום בפריז (1919). נציגי הציונים שהופיעו בפני הועידה: נחום סוקולוב, חיים ויצמן, מנחם אוסישקין העדיפו מנדט בריטי. בריטניה העניקה לתנועה הציונית את הצהרת בלפור, בבריטניה התקיימה מסורת של תמיכה נוצרית בשיבת ציון וחיים ויצמן טווה בה רשת של הסכמות והבנות. מאידך, חששו הציונים שלפי מדיניות ארצות הברית יבקשו האמריקאים לכונן בארץ ממשלה ייצוגית המבוססת על רוב בבחירות דמוקרטיות בקרב כל יושבי הארץ, והיהודים עדיין לא היו אז רוב בארץ. מאותה סיבה עצמה הייתה ההצעה מקובלת ואף מועדפת על הערבים שהבריטים אסרו על מישלחתם (כמו גם נציגים ממצרים) להגיע ולהציג את עמדתה בוועידה. במהלך הוועידה לא הביע ראש משלחת המשא ומתן של וילסון, אדוארד האוס, רצון ליטול את המטלה לאור מה שראה ככישלון ארצות הברית בפיליפינים.

הווארד בליס, בנם חולה השחפת של מייסדי האוניברסיטה האמריקאית בביירות (ואחיו של הארכיאולוג פרדריק בליס), ידיד קרוב של הנשיא וילסון הגיע לפריז על מנת לבקש, כבקשתו האחרונה לשגר ועדה שתבחן מה רוצים ערביי הארץ, בקשתו גובתה במכתב מאת האמיר פייצל.

סוריה וארץ ישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביולי 1919 הגיעה לדמשק וועדה שהורכבה משני אישים: הנרי צ'רצ'יל קינג מאוהיו, פעיל מיסיון ומראשי ימק"א וצ'ארלס ר. קריין, תעשיין משיקגו, מתומכי הנשיא וילסון. השניים סבבו בכפרי וערי ארץ ישראל, סוריה ולבנון ושמעו מפי הערבים שהם מעוניינים בשלטון אמריקאי. ח'ליל א-סכאכיני מנה את הסיבות לכך: הבריטים הבטיחו ליהודים בית לאומי, הם מקיימים מדיניות פרו-ציונית בפועל ומנדט בריטי על ארץ ישראל פירושו מנדט צרפתי על סוריה ופיצול האומה הערבית. בסוריה תמכו מעל 60% במנדט אמריקאי, בעוד שבלבנון תמכו מעל 50% במנדט צרפתי[1]. בהצהרה שנוסחה בידי ח'ליל א-סכאכיני בשיתוף המופתי כאמל אל-חוסייני, אמין אל-חוסייני ונציגים משכם (בראשות עיזאת דראוזה) נאמר "סוריה מהרי הטאורוס ועד לתעלת סואץ עצמאית באופן מוחלט...פלסטין שהיא חלק בלתי נפרד מסוריה, עצמאית בענייני פנים ותבחר בעצמה את שליטיה מבני הארץ. תושביה של פלסטין מתנגדים התנגדות מוחלטת להגירה הציונית אך מכירים בכך כי ליהודים שהיו בארץ לפני המלחמה זכויות שוות"[2]

ועדת קינג-קריין הגיעה למסקנה שרוב תושבי הארץ מעוניינים בשלטון אמריקאי והמליצה על כך. הוועדה המליצה "לשנות תכלית שינוי" את התוכנית של הגירה יהודית לא מוגבלת וציינה את "ההשפעות החמורות של הקמת מדינה יהודית על זכויותיהם האזרחיות והדתיות של התושבים הלא יהודים...הציונות מקווה לנשל לחלוטין את התושבים הלא יהודים מכל נכסיהם בארץ"[2]. הווארד בליס קיבל את הדוח ימים ספורים לפני מותו אך הנשיא וילסון כבר לקה בשבץ מוחי וחדל מלתפקד.

ארמניה הווילסונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – ארמניה הווילסונית

הוועדה מונתה גם לחקור את הטענות שהועלו על ידי התנועה הלאומית הארמנית, ולקבוע האם טענות אלה תואמות את ארבע עשרה הנקודות שלו, כאשר נקודה מספר 12 היא:

יש להבטיח לחלק הטורקי של האימפריה העות'מאנית בהווה ריבונות בטוחה, אבל שאר הלאומים שנמצאים כעת תחת שלטון טורקי - יש להבטיח להם ביטחון לא-מעורער ולא-מפוקפק לחיים, לחלוטין ללא הטרדה של ההזדמנות לפיתוח אוטונומי, וכן יש לפתוח את הדרדנלים באופן קבוע כמעבר חופשי לספינות והמסחר של כל המדינות תחת ערבויות בינלאומיות.

ועדת קינג-קריין הייתה אמורה להכריע בשאלה האם יש להקים מדינה ארמנית, והאם מדינה זו צריכה להיווצר תחת מנדט של ארצות הברית והגיעה למסקנה שצריך מנדט שכזה. ועדת קינג-קריין ציינה כי הארמנים סבלו חוויה טראומטית, שלא יכלו לסמוך על האימפריה העות'מאנית שתכבד את זכויותיהם, וכי הארמנים היוו עם ולפיכך מומלץ כי העצמאות הארמנית שהוקמה במהלך המסע הרוסי לקווקז תכובד על ידי הקהילה הבינלאומית ותובטח על ידי מעצמות ההסכמה.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Editor and Publisher, vol. 55 no. 27 pp. 1-18, December 2, 1922

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ הפצצת סוריה, ליד הערה 2
  2. ^ 2.0 2.1 אילן פפה, אצולת הארץ: משפחת אל-חוסייני, עמודים 210-211