לדלג לתוכן

ושננתם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ושננתם
מדינה ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
מטה הארגון ירושלים עריכת הנתון בוויקינתונים
תקופת הפעילות העשור של 1990 – הווה עריכת הנתון בוויקינתונים
veshinantam.org
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

ושננתם הוא ארגון לשינון וחזרה על התלמוד הבבלי העורך מבחני חזרה על דפי גפ"ת כדי להקנות בקיאות וידע מקיף לבחורי ישיבות. הארגון מנוהל על ידי הרב ישראל ויזל, ונשיא הארגון הוא הרב בערל קרניאל. המבחנים נערכים פעמיים בשנה, בבין הזמנים של ניסן ושל תשרי. רוב הנבחנים משתייכים לציבור החרדי, אך ישנם גם בחורי ישיבות דתיים לאומיים המשתתפים במבחן.

מאות נבחני ושננתם

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הארגון נוסד בתחילת שנות ה-90 על ידי הרב עזריאל טאובר בשנת 1991 בהתאם לדברי האדמו"ר מצאנז הרב יקותיאל יהודה הלברשטאם, מייסד מפעל הש"ס, שאמר שהמדד להצלחת מפעל הש"ס יהיה אם יוצרו עוד מסגרות לעידוד לימוד הש"ס גפ"ת. בשנים הראשונות של המיזם נבחנו על דפי גפ"ת ורא"ש, כיום המבחנים הם רק על גפ"ת. המבחנים נערכים בערים ירושלים, בבני ברק, בית שמש, ביתר עילית, מודיעין עילית, אלעד ובעוד ריכוזים חרדיים. במסגרת המיזם נבחנים מדי חצי שנה למעלה מ-10,000 אנשים ממאות ישיבות וכוללים.[1] בעבר, ציוני המבחנים והרישום התבצעו באמצעות הדואר, אך בשנת תשע"ז הוקם מענה קולי שבאמצעותו מקבלים את הציונים בקוד אישי. במענה הקולי ניתן לשמוע את תקנון הארגון, זמני המבחנים וכן להירשם למבחן הבא.

בניסן ה'תשפ"ב הקימו בבית המדרש גבעת שמואל את ארגון "חיי עולם" לעילוי נשמת יהונתן חברוני שנהרג באסון מירון, העורך מבחנים במתכונת של ארגון ושננתם אך מיועד לבחורי ישיבות מהציונות הדתית.[2] בניגוד למבחני ושננתם בחיי עולם ניתן להיבחן מ-25 דפים ויש מסלול בחינה של דפי גמרא ורש"י ללא תוספות. המבחן נערך בגבעת שמואל.[3]

שלט כניסה למבחן ושננתם

מבנה הבחינות[עריכת קוד מקור | עריכה]

המבחן נערך בהרשמה מראש במערכת המענה הטלפוני בה הנבחנים מכניסים את העיר בה ברצונם להיבחן ואת הדפים עליהם הם יבחנו, בכניסה למבחן מחכה לנבחנים תיק אישי בו מסודרים טפסי הבחינות. במבחן הראשון נבחנים על לפחות 50 דף גפ"ת שנבחרים לפי רצונו של הנבחן ובכל מבחן נבחנים על הדפים של המבחן הקודם ומוסיפים לפחות עוד 50 דפים. בחורים שנבחנים על מעל 300 דפים יכולים לחלק את המבחן שלהם לשני חלקים, ולהשלים את מבחן תשרי בחודש טבת, ואת מבחן ניסן בחודש סיוון.

הארגון מעניק מלגות לעוברים את המבחן בהצלחה. המלגה הבסיסית לעוברים את המבחן בציון 80 ומעלה הוא שקל לדף גמרא והסכומים עולים בהתאם למספר הדפים ובהתאם לציון. המלגות מחולקות באמצעות צ'קים המחולקים במבחן הבא. הארגון מתחייב לחלק את המלגות רק אם יצליח לאסוף את הכסף ובשנים הראשונות לא ניתנו מלגות ברוב המבחנים. עלות המלגות בשנת תשפ"ב הייתה כשלוש מיליון דולר.[4]

רשימת המלגות למצטיינים

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ כל רגע - מעל 10,000 לומדי מפעל התורה 'ושננתם' נבחנו בצל המלחמה, באתר kore.co.il
  2. ^ מבחן על 10,200 דפי גמרא ביום אחד לזכר יהונתן חברוני ז"ל, באתר ערוץ 7
  3. ^ מבחני 'חיי עולם' תשרי תשפ"ג - טיקצ'אק, באתר tickchak.co.il
  4. ^ ושננתם תשפג, נבדק ב-2024-05-10