יקותיאל יהודה הלברשטאם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
רבי יקותיאל יהודה הלברשטאם מצאנז-קלויזנבורג
הרב יקותיאל יהודה הלברשטאם
הרב יקותיאל יהודה הלברשטאם
לידה 10 בינואר 1905
ד' בשבט ה'תרס"ה
בעיר רודניק
פטירה 18 ביוני 1994 (בגיל 89)
ט' בתמוז ה'תשנ"ד
בקריית צאנז שבעיר נתניה
מקום קבורה נתניה עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה פולין, רומניה, ישראל, ארצות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
רבותיו הרב צבי הירש הלברשטאם (אביו)
חיבוריו ראו בהמשך
בת זוג פסיה טייטלבוים, ובזיווג שני חיה נחמה אונגר
שם השושלת חסידות צאנז-קלויזנבורג עריכת הנתון בוויקינתונים
אב רבי צבי הירש הלברשטאם
אם חיה מינדל
צאצאים אחד עשר ילדיו מאשתו הראשונה נספו בשואה;
שבעה ילדים מאשתו השנייה, בהם: הרב צבי אלימלך הלברשטאם והרב שמואל דוד הלברשטאם
אדמו"ר צאנז-קלויזנבורג ה־ראשון
1946–בעת פטירתו
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

רבי יקותיאל יהודה הלברשטאם מצאנז-קלויזנבורג (מכונה ע"ש ספריו שפע חיים ודברי יציב; ד' בשבט ה'תרס"הט' בתמוז ה'תשנ"ד, 10 בינואר 190518 ביוני 1994) היה האדמו"ר הראשון של חסידות צאנז-קלויזנבורג, חסידות שמקורה בחסידות צאנז. עמד בראש החסידות משנת 1946 ועד לפטירתו בשנת 1994. מייסד קריית צאנז בנתניה ובית חולים לניאדו. כיהן כרב וכראש ישיבה.

קורות חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

בצעירותו

הרב יקותיאל יהודה הלברשטאם, נולד ברודניק לרבי צבי הירש הלברשטאם שהיה אב"ד העיר, ולחיה מינדל. הוא נין לרב חיים הלברשטאם (בעל ה"דברי חיים") מצד אביו, ובן נינתו של הרב צבי אלימלך שפירא מדינוב (ה"בני יששכר") מצד אמו. בגיל 14 התייתם מאביו. באותה שנה הוסמך להוראה בידי רבי מאיר אריק ואחרים[1]. בבחרותו למד בעיקר אצל הרב דוד צבי (טאבלי) זעהמאן מדוקלא, מחבר הספרים "קב זהב" ו"מנחת סולת", שגם הוא הסמיכו. למד גם אצל רבי איציקל, ראש ישיבה בקליינווארדיין, אצל רבי משה צבי לנדא, ואצל רבי משה חיים סגל ליטש רוזנבוים, ראב"ד פרשבורג. בהמשך נסע לפולין ללמוד אצל רבנים נוספים, בהם רבי מאיר יחיאל מאוסטרובצה. הוא נסע לחצרותיהם של אדמו"רי בית צאנז, בפרט רבי חנה מקאלשיץ ורבי ישעיה מטשחיוב, וכן לחצרות אדמו"רים אחרים בפולין, גליציה והונגריה.

כבן 18 התחתן עם קרובת משפחתו פסיה (פעסיל) טייטלבוים, בת האדמו"ר מסיגט הרב חיים צבי טייטלבוים, ונולדו לו אחד עשר ילדים. בשנת ה'תרפ"ו, בגיל 21 נתמנה לרב "הקהילה הספרדית" (דהיינו חסידית) בקלויזנבורג ועמד שם בראש הישיבה. קהילה זו הורכבה מחסידי העיר, בעיקר חסידי סיגט, שהתפלגו מהקהילה האורתודוקסית.

לאחר פלישת גרמניה הנאצית להונגריה ב-1944, הוא גויס באייר ה'תש"ד לשירות העבודה ושהה במחנה בנאדבאניה, בעוד אשתו וילדיו נותרו בגטו קלויזנבורג. הוא שהה שם בתנאים נוחים למדי והתאפשר לו לא לעבוד תמורת שוחד, אך באוקטובר, הביאה הפיכת צלב החץ לגירושו עם משפחתו לאושוויץ. הוא שרד את צעדת המוות, אך אשתו ותשעה מילדיו נרצחו שם[2]. שני בניו הנותרים מתו אף הם בהמשך ממחלת הטיפוס[3].

אחר השואה הוא שהה במחנה העקורים פורנוולד בגרמניה, והחל בהקמת מוסדות תורה וחינוך בשם "שארית הפליטה" במחנות העקורים[4]. הוא הקים מטבחים וחדרי אוכל כשרים, טיפל ביתומים והשיא זוגות. הגנרל דווייט אייזנהאואר, שהתרשם מפעילותו, סייע לו[דרוש מקור].

ב-1946 הגיע לארצות הברית לגייס כספים לעזרה לניצולי השואה והקים במקסיקו ובניו יורק מוסדות תורה שיועדו לניצולי השואה שהיגרו לארצות הברית. הקים גם בישראל תלמודי תורה בשם "שארית הפליטה" בצפת, באר שבע, כפר אז"ר וכפר הניצחון. הוא פתח ישיבה בוויליאמסבורג ועמד בראשה, וכן ישיבה במונטריאול בראשה העמיד את הרב שמואל אונסדורפר (לימים מחותנו). חסידים רבים[דרושה הבהרה] התלכדו סביבו.

עם הרב אברהם אלקנה כהנא שפירא, ראש ישיבת מרכז הרב (מימין)
האדמו"ר עם חסידיו ביציאה מביתו של הרב אלעזר מנחם מן שך

בארצות הברית הקים משפחה חדשה עם חיה נחמה, בתו של הרב שמואל דוד אונגראב"ד נייטרא, ונולדו להם שבעה ילדים.

הוא עסק רבות בזיכרון השואה וקהילות אירופה שנחרבו. לאחר השואה הוא גילה יחס מתון כלפי מדינת ישראל, בשונה מהשקפת דוד אשתו הראשונה רבי יואל טייטלבוים. על רקע זה נוצרו ביניהם חיכוכים.

בשנת ה'תשט"ו (1955) ביקר לראשונה בארץ ישראל והחליט להקים קריה חסידית בנתניה. בה'תשט"ו (1955) הניח את אבן הפינה להקמת קריית צאנז. ייסד את חסידות צאנז-קלויזנבורג, מוסדות חינוך וישיבה גדולה שעמד בראשותה, ואת מפעל הש"ס. הוא ייסד גם את בית חולים לניאדו בנתניה בעקבות נדר שנדר בתקופת השואה, שאם יינצל מהתופת ינסה תמיד להציל יהודים[5].

בי"ט בכסלו ה'תש"ך עלה לישראל והתיישב בנתניה. בשנת ה'תשכ"ג פתח ישיבה בנתניה לספרדים, שהתקיימה 10 שנים.

בשנת ה'תשמ"ו יזם את הקמת ה"מועצה להגנה משפטית על ערכי היהדות", גוף שמטרתו לנקוט באמצעים משפטיים נגד פגיעה בערכים מקודשים ביהדות. בראשותה עמד שופט בית המשפט העליון יצחק קיסטר, ובין חבריה היו בין היתר הרב שמחה קוק, שופט בית המשפט העליון בן ציון שרשבסקי, וכן פרופסור זאב לב[6].

הרב הלברשטאם התנגד בחריפות למסירת שטחים לערבים, ובעת פינוי סיני הספיד בדמעות ואמר שזהו יום אבל.[7]

בשנת ה'תשל"ב חזר לארצות הברית והתגורר ביוניון סיטי.

קבר האדמו"ר מצאנז בנתניה (על פי הוראתו בצוואתו לא נכתבו על המצבה תוארי כבוד)

נפטר בשבת, ט' בתמוז ה'תשנ"ד. שני בניו מונו לאדמו״רים לאחר מותו (אחד בישראל והשני בארצות הברית), ואחד מחתניו שכיהן בארצות הברית כאדמו״ר מצאנז זוועהיל.

משנתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

תורה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הוא עמד בראשות הישיבות בארצות הברית ובהמשך בישראל. מדי שבוע הוא מסר 3 שיעורים בגמרא, 3 שיעורים ביורה דעה ושיעור לקבוצת בחורים בחושן משפט. הוא דיבר רבות על השאיפה לדעת את כל הש"ס, ואמר שעיקר החסידות היא ללמוד גמרא, ובתקופות מסוימות אף סירב שהבחורים ישתתפו בטיש. הוא לקח כחתנים לבנותיו את הבחורים ה"עילויים" מהישיבה, אף שלא היו בעלי ייחוס. הוא כתב תשובות רבות בארבעת חלקי השולחן ערוך אשר לימים יצאו בספרי "שו"ת דברי יציב".

הרב הלברשטאם יזם שני מפעלים לעידוד לימוד זה: מפעל הש"ס העולמי וכוללי אברכים שבהם הנהיג תוכנית של עשר שנות לימוד. הוא הטיף ללימוד בקיאות. הוא דרש למקד את הלימוד בצמידות לטקסט ויצא נגד ההפשטה וההמשגה בעולם הישיבות הליטאי. הוא ייעץ ללומדים לשמור את הקושיות שלהם לעתיד וטען שאלו יתבררו מאליהן מתוך המשך הלימוד.

הוא נהג למסור שיעור חומש עם פירוש רש"י מדי ליל שישי. השיעור החל בפרשנות הפסוקים ועבר לנושאי חסידות, השקפה ואקטואליה. שיעור זה משך אליו שומעים רבים.

בטיש בליל שבת ובהזדמנויות נוספות הוא נהג למסור פלפול למדני ארוך, כמנהג אדמו"רי גליציה.

תפילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

רבי יקותיאל יהודה נהג להתפלל בשעות מאוחרות. תפילותיו נמשכו שעות ארוכות, בבכיות ובהתלהבות. לעיתים נהג לחזור על קטעים מהתפילה מספר פעמים ואף תרגם מילים ליידיש או הוסיף מילים ביידיש (כמו "טאטע" – אבא).

ציונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

רבי יקותיאל יהודה התנגד בימי צעירותו (על פי צוואתו) לציונות מפני שדרישות הציונות של אז לא נשמעו אמינות והגיוניות, אך לאחר השואה הבין את הסיבה מדוע אין טעם להישאר בגלות והיה תומך נלהב של הציונות. רבי יקותיאל יהודה סבר שמי יכול להתגייס לצבא שהתגייס לגרעין הנחל החרדי. התנגד ליחידות מעורבות. לרב יקותיאל יהודה היה קשר חם עם רבני הציונות הדתית ונהג ללמוד אתם ולהיפגש אתם. הרב יקותיאל יהודה הלברשטאם התנגד בחריפות למסירת שטחים ובמהלך פינוי ימית הגיב בדמעות וקרא את ספר איוב.

חיבוריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשל מנהג אדמור"י צאנז לא להדפיס ספרים בחייהם, נמנע מהדפסת ספריו במשך רוב חייו. בשלהי ימיו, לאחר שהפסיק לדרוש עקב חולשתו, נדפסו כמה מספריו.

רבים מספריו יצאו בשם שפע חיים. הסדרה כוללת כרכים של ליקוטי דברי תורה: 4 כרכי "דרשות חומש ורש"י שיעורים על חומש ורש"י (מהשנים: ה'תשמ"א, ה'תשמ"ב, ה'תשמ"ד, ה'תשמ"ה); 5 כרכי "רעוא דרעוין דרושים ודברי תורה בסעודות שבת ועוד על פרשיות השבוע (מבראשית עד קדושים); 6 כרכי "מכתבי תורה (במהדורה חדשה - 3 כרכים); 3 כרכי "חידושים ופלפולים; 2 על חנוכה, וכרך נוסף על תשרי. 2 כרכי מועדים, על חנוכה וראש השנה.

 • עץ חיים – על ט"ו בשבט
 • יציב פתגם – תמצית פלפולים ארבעה כרכים
 • שו"ת דברי יציב – שבעה כרכים
 • אוצרות דברי יציב – על הש"ס (שני כרכים, ברכות ושבת)
 • אמרי יציב – שיעורים שמסר לבנות בי"ס "בית חנה"
 • שפע טהרה – על הלכות נידה
 • מנחת יהודה וירושלים – שיחות
 • ישראל סבא – לקט עלונים שקובצו בספר
 • חוברות דברי תורה
 • חוברות באוצר החיים
 • דרך חיים – שיעורים שערך לבנות בי"ס "בית חנה" על דרך החסידות בכלל ודרך צדיקים בפרט (ונמסרו על ידי בתו)
 • הליכות חיים – חמשה כרכים ה הלכות והליכות ליום יום ושבת מועדי השנה
 • אות יציב על הלכות סת"ם
 • בית יציב הלכות מזוזה, דירה חדשה וספר תורה, ביתר עילית ה'תש"ע

רחוב "שפע חיים" בשכונת קריית צאנז בירושלים מנציח את זכרו.

משפחתו ומתלמידיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

בניו

בנותיו וחתניו

מתלמידיו לפי סדר הא'-ב'

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • יחזקאל פרנקל, לפיד האש, הוצאת מוסדות צאנז, 1997

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ מאיר וונדר, אנציקלופדיה לחכמי גליציה, חלק ב', עמ' 499
 2. ^ בערב שבת פרשת נשא, י"א בסיון ה'תש"ד
 3. ^ בנו חיים צבי, מת כחודש לפני השחרור, בפסח ה'תש"ה. בנו בכורו, חנניה יום טוב ליפא מת לאחר המלחמה, בגרמניה, בשנת ה'תש"ו
 4. ^ דרשה שמסר ביום הכיפורים תש"ו, סתיו 1945, במחנה העקורים פרנוואלד.
 5. ^ האדמו"ר יקותיאל יהודה הלברשטאם מספר למה בחר להקים את בי"ח לניאדו, באתר צופר
 6. ^ בנימין קלוגר, "עבר והווה" תוספת להמודיע כ"ו בשבט ה'תש"פ
 7. ^ סיכון אישי במלחמה לטובת הכלל | בית המדרש | שיעורי תורה, אתר ישיבה
 8. ^ יקי הפשטיין, ‏פנים אל מול פנים, בעיתון מקור ראשון, 24 באוקטובר 2018