זיגוראת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
שרידי הזיגוראת צ'וגהא זנביל באתר הארכאולוגי ליד העיר שושן שבדרום-מערב איראן

זיגוראת או זיקורתאכדית: ziqquratu, זקור, בולט) הוא מגדל מונומנטלי מטיפוס המיוחד למסופוטמיה (אזור עיראק המודרנית) בממלכות שומר, אכד, עילם, בבל ואשור. מבנים כאלו הוקמו החל מ-4,500 שנה לערך לפני זמננו לאורך כ-2,000 שנה.

מקור השם[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקור השם למבנה הוא במילה האכדית ziqqurratum. השורש של המילה באכדית הוא זק"ר, שפירושו "להיות גבוה, בולט" המתאים למגדל (בדומה לפועל העברי "להזדקר"). האות ת' בסוף המילה מציינת באכדית, כמו בכל השפות השמיות, את הנקבה. תעתיק אפשרי נוסף לשם בעברית הוא זיקוראת.

מבנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הזיגוראת בנוי במדרגות, כאשר בסיסו רחב והוא הולך וצר כלפי מעלה. חלק מהזיגוראתים נבנו במבנה רבוע, כפירמידה וחלקם, בעיקר המאוחרים שבהם, במבנה עגול. העלייה לזיגוראת הייתה על גבי גרמי-מדרגות שנבנו מחוץ למבנה.

זיגוראתים גבוהים התנשאו לגובה של יותר מ-50 מטר. ברוב הזיגוראתים היה חלל פנימי גדול, בחלקם מולא החלל בעפר.

מטרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מטרת בניית הזיגוראת הייתה פולחנית ויועדה להנציח את השליט וליצור מיזם בו היו שותפים והתגאו כל תושבי העיר. הד למטרות אלה ניתן למצוא בסיפור מגדל בבל במקרא בבחינת "נעשה לנו שם".

ההיסטוריון היווני הרודוטוס (484-425 לפני הספירה) הִרבּה לטייל במזרח, ראה זיגוראתים ותיאר אותם כמקדשים הבנויים על מדרגות אחדות ומשקיפים על העיר כולה. כמו כן הועלתה השערה שהמגדל היה חיוני על מנת לאפשר לנכבדי העיר ולכהנים להימלט לגובה בשעת שטפון, שהוא תופעה נפוצה באזורי המישור של מסופוטמיה. השטפונות באזור עזים וגובה המים גבוה מבית-חומר רגיל בן קומה אחת[1]. מטרה נוספת יכלה להיות הקרבת קורבנות בגובה רב, כך שהעשן וניחוח הקרבנות עלה ישירות השמיימה.

שרידים ותיעוד[עריכת קוד מקור | עריכה]

התגלו בחפירות ארכאולוגיות שרידי 32 זיגוראתים באזור עיראק, אולם טרם נמצא שריד למקדש שהיה אמור להיות בראש המגדל או בבסיסו. עם זאת נמצאו כתובות עתיקות הנוגעות לבניית זיגוראתים כגון כתובת המשויכת לאביו של נבוכדנצר השני, המספרת שהאל מַרְדֻךְּ ציווה עליו לשקם את הריסות העיר בבל ואת מגדל א-תמנ-אנקי (בית יסוד השמים והארץ). הוא פקד להכין לבנים שרופות, להביא ביטומן ולהגיע עד לשמים. בניית אותו מגדל מונצחת, לדעת רבים מהחוקרים, באפוס הבריאה הבבלי, אנומה אליש. ייתכן שסיפור מגדל בבל מושפע ממראם המרשים של שרידי המגדל, שבנייתו הופסקה. גם שרידי המגדל היו גבוהים פי כמה מבתי התושבים שהיו בני קומה אחת.

הזיגוראת הגדול ביותר שנחשף הוא הזיגוראת הגדול של אור.

בתרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ציירים רבים דימו את מגדל בבל בדמות זיגוראת, דוגמה טובה היא ציוריהם של פיטר ברויגל האב וגוסטב דורה למגדל בבל.

גם מבנים שנבנו לאחר התקופה העתיקה ניסו להעתיק את מבנה הזיגוראת וקיימים מבנים רבים המחקים זיגוראת רבוע או מעוגל כחלק מהעיצוב (כגון מטה הנשיונל ג'יאוגרפיק בוושינגטון). אחת הדוגמאות השאפתניות ביותר לבנות זיגוראת מודרני היא התכנון לארמון הסובייטים, שלא הושלם, במוסקבה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

פורטל ארכאולוגיה של המזרח הקרוב

לפורטל ארכאולוגיה של המזרח הקרוב

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Harriet Crawford, Sumer and the Sumerians, Cambridge University Press, (New York 1993), ISBN 0-521-38850-3. עמוד 73