זיקורת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף זיגוראת)
הזיקורת הגדול של אור שבשומר
שרידי הזיקורת צ'וגהא זנביל באתר הארכאולוגי ליד העיר שושן שבדרום־מערב איראן

זיקורתאכדית: ziqquratu[1], מהשור ז־ק־ר – זקור, בולט), או זיגוראת, הוא מגדל בעל צריח מונומנטלי מטיפוס המיוחד למסופוטמיה (אזור עיראק המודרנית) בממלכות שומר, אכד, עילם, בבל ואשור. מבנים כאלו הוקמו החל מ־4,500 שנה לערך לפני זמננו לאורך כ־2,000 שנה.

מקור השם[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקור השם למבנה הוא במילה האכדית ziqquratu[2]. השורש של המילה באכדית הוא זק"ר, שפירושו "להיות גבוה, בולט" (אכדית zaqāru[3] 'זקר'[4]) המתאים למגדל, בדומה לעברית להזדקר, זקר, זקור[5] (באכדית zaqru[6]). האות ת' בסוף המילה היא באכדית, כמו בכל השפות השמיות, סיומת הנקבה. תעתיק קיים נוסף לשם בעברית הוא זיקוראת, אף שבעברית אין אם קריאה א' לפני הוספת סיומת נקבה.

מבנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הזיקורת בנוי מדרגות, כאשר בסיסו רחב והוא הולך וצר כלפי מעלה. חלק מהזיקורתים נבנו במבנה רבוע, כפירמידה וחלקם, בעיקר המאוחרים שבהם, במבנה עגול. העלייה לזיקורת הייתה על גבי גרמי־מדרגות שנבנו מחוץ למבנה.

זיקורתים גבוהים התנשאו לגובה של יותר מ־50 מטר. ברוב הזיקורתים היה חלל פנימי גדול, בחלקם מולא החלל בעפר.

מטרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מטרת בניית הזיקורת הייתה פולחנית ויועדה להנציח את השליט וליצור מיזם בו היו שותפים והתגאו כל תושבי העיר. הד למטרות אלה ניתן למצוא בסיפור מגדל בבל במקרא בבחינת "נעשה לנו שם".

ההיסטוריון היווני הרודוטוס (484–425 לפני הספירה) הִרבּה לטייל במזרח, ראה זיקורתים ותיאר אותם כמקדשים הבנויים על מדרגות אחדות ומשקיפים על העיר כולה. כמו כן הועלתה השערה שהמגדל היה חיוני על מנת לאפשר לנכבדי העיר ולכהנים להימלט לגובה בשעת שיטפון, שהוא תופעה נפוצה באזורי המישור של מסופוטמיה. השיטפונות באזור עזים וגובה המים גבוה מבית־חומר רגיל בן קומה אחת[7]. מטרה נוספת יכלה להיות הקרבת קורבנות בגובה רב, כך שהעשן וניחוח הקרבנות עלה ישירות השמיימה.

שרידים ותיעוד[עריכת קוד מקור | עריכה]

באזור עיראק התגלו שרידי 32 זיקורתים בחפירות ארכאולוגיות, אולם טרם נמצא שריד למקדש שהיה אמור להיות בראש המגדל או בבסיסו. עם זאת נמצאו כתובות עתיקות הנוגעות לבניית זיקורתים כגון כתובת המשויכת לאביו של נבוכדראצר השני, המספרת שהאל מרדוך ציווה עליו לשקם את הריסות העיר בבל ואת מגדל א־תמנ־אנקי (בית יסוד השמים והארץ). הוא פקד להכין לבנים שרופות, להביא ביטומן ולהגיע עד לשמים. בניית אותו מגדל מונצחת, לדעת רבים מהחוקרים, באפוס הבריאה הבבלי, אנומה אליש. ייתכן שסיפור מגדל בבל מושפע ממראם המרשים של שרידי המגדל, שבנייתו הופסקה. גם שרידי המגדל היו גבוהים פי כמה מבתי התושבים שהיו בני קומה אחת.

הזיקורת הגדול ביותר שנחשף הוא הזיקורת הגדול של אור.

בתרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

פיטר ברויגל האב, "מגדל בבל", 1563

ציירים רבים דימו את מגדל בבל בדמות זיקורת, דוגמה טובה היא ציוריהם של פיטר ברויגל האב וגוסטב דורה למגדל בבל.

הדמיית ארמון הסובייטים, במוסקבה (לא נבנה)

גם מבנים שנבנו לאחר התקופה העתיקה ניסו להעתיק את מבנה הזיקורת וקיימים מבנים רבים המחקים זיקורת רבוע או מעוגל כחלק מהעיצוב. אחת הדוגמאות השאפתניות ביותר לבנות זיקורת מודרני היא התכנון לארמון הסובייטים, שלא הושלם, במוסקבה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

פורטל ארכאולוגיה של המזרח הקרוב
פורטל ארכאולוגיה של המזרח הקרוב

לפורטל ארכאולוגיה של המזרח הקרוב

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Search Entry, www.assyrianlanguages.org
  2. ^ Search Entry, www.assyrianlanguages.org
  3. ^ Search Entry, www.assyrianlanguages.org
  4. ^ מילון מורפיקס | זקר באנגלית | פירוש זקר בעברית, באתר www.morfix.co.il
  5. ^ מילון מורפיקס | זקור באנגלית | פירוש זקור בעברית, באתר www.morfix.co.il
  6. ^ Search Entry, www.assyrianlanguages.org
  7. ^ Harriet Crawford, Sumer and the Sumerians, Cambridge University Press, (New York 1993), ISBN 0-521-38850-3. עמוד 73