זיכרונות אחרי מותי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
זיכרונות אחרי מותי
כריכת הספר
כריכת הספר
מידע כללי
מאת יאיר לפיד
שפת המקור עברית עריכת הנתון בוויקינתונים
סוגה ביוגרפיה
נושא יוסף לפיד עריכת הנתון בוויקינתונים
הוצאה
הוצאה הוצאת כתר
תאריך הוצאה 2010
מספר עמודים 414
עורך רונית ויס ברקוביץ
קישורים חיצוניים
מסת"ב מסת"ב 978-965-07-1792-6
הספרייה הלאומית 002690987
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

זיכרונות אחרי מותי: סיפורו של יוסף (טומי) לפיד הוא ספר מאת יאיר לפיד שיצא לאור בהוצאת כתר בשנת 2010.

תוכן[עריכת קוד מקור | עריכה]

ספרו של יאיר לפיד מבוסס לדבריו על הקלטות של אביו. יאיר לפיד כותב בגוף ראשון על חיי אביו מנקודת מבט אישית, המזכירה במידה מסוימת את תוכנית הרדיו של לפיד האב, "השבוע שלי", ברשת ב'. תחילת הספר במלחמת העולם השנייה אז היה ילד שאביו נרצח וחי חיי פחד מתמיד, ועד עלייתו לארץ והיבחרו לתפקיד שר וסגן ראש ממשלת ישראל.

הספר מתאר בהומור את חייו הדמוקרטיים בישראל, מול חיי הפחד בשעות הנוראות בעת המלחמה. לפיד הבן מתאר כיצד, כאשר הצליחו הוא (לפיד האב) ואימו לברוח מידי הגרמנים, איימו הסרבים לרצוח אותם או להסגירם... וכאשר ברחו מהסרבים, תפסו אותם ההונגרים, כאשר השתחררו בכישרון מידי ההונגרים, החלו הפצצות הקומוניסטים והיה עליהם לברוח ולהיחבא, ולאחר מכן הפציצו בעלות הברית האחרות... אולי נס, אולי מקריות כיצד הצליח לפיד לחמוק מכל מכשולי המוות.

עוד מתואר בספר בפרטי השתלבותו בישראל, שירותו בצה"ל, ועד תחילת תפקודו כעיתונאי בעיתון ההונגרי בתל אביב. לאחר מכן תפקידיו השונים בעיתון מעריב והקמת הירחון את. יחסיו הענפים במדינות שונות, בין השאר חזרתו לאותן ארצות בהן נרצחה משפחתו. כמו כן כתיבת ספריו, על הצלחותיו וכישלונותיו וכן עבודתו הענפה עם המיליארדר ההונגרי רוברט מקסוול.

הספר משולב בביקורת עצמית חדה, כמה הערות לתיקון ואף כמה בקשות סליחה. ניתן ללמוד כיצד ניהל את רשות השידור והיריבים שהתפקיד הקנה לו. כן מתבררים כמה אירועים אישיים עם שמות שונים ידועי שם. קטע מרכזי בספר הוא פופוליטיקה[1] תוכנית הטלוויזיה הפופולרית בערוץ 1 שארכה כשש שנים, שמעט היו אדישים אליה בישראל.

כמו כן חייו הפרטיים והאבל הכבד שנפל על המשפחה עם מותה ללא עת של מיכל, בתו, בתאונת דרכים. גירושיהם של ילדיו מנישואיהם הראשונים ונישואיהם השניים ובספר מתואר בצורה רומנטית סיפורי האהבה הראשונים, התמימים והצעירים של לפיד, לפני נישואיו וחייו עם אשתו הסופרת והמחזאית שולמית לפיד. כניסתו לפוליטיקה, היבחרו לחבר כנסת של מפלגת שינוי ועוד.

פוליטיקה של אב ובנו[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר מדגיש את בחירות 1999, כאשר יוסף לפיד מוביל את מפלגת שינוי לניצחון ומביא שישה חברי כנסת בכנסת ה-15[2], ונותן פחות מקום לניצחון הגדול של האב לפיד בכנסת ה-16, בה עמד בראש רשימה של 15 חברי כנסת. וכך אנו למדים מהי תפיסת עולמו הפוליטיות המגובשות של האב. להלן דברי טומי לפיד לקראת הבחירות לכנסת ה-16:

אחרי דיון ארוך החלטנו להציב את הקמפיין על שלוש רגליים: המאבק בחרדים, המלחמה נגד השחיתות, ומצבו של מעמד הביניים. לבורגנות הישראלית נמאס... להיות היחידה שמשלמת מסים, היחידה שהולכת למילואים, היחידה שמקיימת את החוק, היחידה שמחזיקה את כל המדינה על כתפיה בעוד האחרים מנצלים את שתיקתה כדי להעשיר את קופתם[3].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ פרק 47 עמ' 293 ואילך
  2. ^ פרק 52 עמ' 329
  3. ^ דברי לפיד האב בהכנות לבחירות שבהן זכתה מפלגתו ב-15 מושבים בכנסת עמוד 352