מבצע עלות השחר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Ambox currentevent.svg
ערך זה עוסק באירוע אקטואלי או מתמשך
הנתונים בנושא זה משתנים במהירות, ועל כן ייתכן שהם חלקיים, לא מדויקים או לא מעודכנים.
מבצע עלות השחר
סיכול ממוקד של המחבל מפקד מרחב צפון רצועת עזה בג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני, תייסיר אל-ג'עברי
מערכה: הסכסוך הישראלי-פלסטיני
תאריכי הסכסוך 5 באוגוסט 20227 באוגוסט 2022 (3 ימים)
קרב לפני מבצע שומר החומות
מקום ישראל
רצועת עזה
עילה הצבת חוליות נ"ט של גא"פ מול עוטף עזה כתוצאה ממעצר בסאם א-סעדי, ראש גא"פ בג'נין כחלק ממבצע שובר גלים
הצדדים הלוחמים

הג'יהאד האסלאמי הפלסטיניהג'יהאד האסלאמי הפלסטיני הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני (גא"פ)

החזית העממית לשחרור פלסטיןהחזית העממית לשחרור פלסטין החזית העממית לשחרור פלסטין (PFLP)

ראשי מדינה
Emblem of Israel.svg יאיר לפיד (ראש הממשלה

הג'יהאד האסלאמי הפלסטיניהג'יהאד האסלאמי הפלסטיני זיאד נח'אלה (מזכ"ל גא"פ)

החזית העממית לשחרור פלסטיןהחזית העממית לשחרור פלסטין אחמד סעדאת (מזכ"ל PFLP) 
מפקדים

PIJ emblem.png אכרם עג'ורי (מפקד הזרוע הצבאית של גא"פ)
PIJ emblem.png תייסיר אל-ג'עברי (מפקד המרחב הצפוני של גא"פ, נהרג ביום הראשון למבצע)
PIJ emblem.png ח'אלד מנצור (מפקד המרחב הדרומי של גא"פ, נהרג ביום השני למבצע)

כוחות

PIJ emblem.png פלוגות אל-קודס (הזרוע הצבאית של גא"פ)
Abualimustafa.png גדודי אבו עלי מוסטפא (אנ') (הזרוע הצבאית של PFLP)

אבדות

פצועים:
31 פצועים קל ו-13 נפגעי חרדה[1]

הרוגים:
51 הרוגים (לפי נתוני צה"ל)
פצועים:
350 פצועים
עצורים:
40, בהם 39 פעילי גא"פ ביו"ש

מבצע עלות השחרערבית: عمليّة وحدة الساحات, בתעתיק: עמלית וחדת א-סאחאת) היה מבצע צבאי של צה"ל ברצועת עזה כנגד הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני (בקיצור: גא"פ), שהחל ב-5 באוגוסט 2022, ח' באב ה'תשפ"ב, והסתיים ב-7 באוגוסט 2022, י"א באב ה'תשפ"ב עם הפסקת אש, שנכנסה לתוקפה בשעה 23:30.

את המבצע פתח צה"ל בסיכול ממוקד של תייסיר אל-ג'עברי, מפקד החטיבה הצפונית של הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני בצפון רצועת עזה. למחרת נהרג גם ח'אלד מנצור, מפקד החטיבה הדרומית. לאורך המבצע תקף חיל האוויר הישראלי מטרות המזוהות עם הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני ברצועת עזה, כולל מחסני אמצעי לחימה ועמדות צבאיות, מתקני שיגור רקטות ויעדים צבאיים נוספים. בצד הישראלי, הוחל "מצב מיוחד בעורף" בטווח 80 ק"מ מהרצועה, ותושבי עוטף עזה הונחו להישאר בקרבת מרחבים מוגנים. במהלך המבצע שיגר הג'יהאד האיסלאמי כ-1,100 רקטות, מתוכן כ-200 נפלו והתפוצצו בשטח רצועת עזה, ואף גרמו להרוגים פלסטינים, וכ-380 יורטו בידי כיפת ברזל ב-96 אחוז הצלחה.

רקע

חסימת כבישים בעוטף עזה, כחלק מההיערכות הביטחונית

בליל 2 באוגוסט 2022 ערכו צה"ל, מג"ב והשב"כ, כחלק ממבצע שובר גלים, מבצע מעצרים נרחב בג'נין, שבמהלכו נעצר בסאם א-סעדי, ראש הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני בג'נין[2]. סרטונים מן המעצר הופצו ברשתות החברתיות, בהם בין היתר מתועד א-סעדי נגרר על הקרקע וננשך על ידי כלב תקיפה[3].

המעצר הביא לאיומי הסלמה, היערכות לירי טילי נ"ט מצד הג'יהאד האסלאמי והעלאת המתיחות. בעוטף עזה הוטלו מגבלות מעבר על התושבים, הגזרה עובתה בסוללות כיפת ברזל נוספות, וכוחות שריון תגברו צוותי קרב בקרבת ציר הוברס. במקביל, מאמץ בין־לאומי בקרב מצרים ושליח האו"ם למזרח התיכון, במטרה ללחוץ את חמאס לרסן את הג'יהאד האסלאמי ולעצור את ההסלמה.

היערכות כוחות הביטחון

בהתאם להחלטות פיקוד העורף חלו הגבלות על תושבי עוטף עזה. בנוסף, כהכנה להסלמה, החליטו מספר ערים בדרום, בשרון ובמרכז על פתיחת מקלטים ציבוריים, וחופי הים מזיקים ועד פלמחים נסגרו לרחצה[4]. כמו כן, צה"ל גייס כוחות מילואים, בעיקר במערך ההגנה האווירית ופיקוד העורף. נפרשו סוללות כיפת ברזל גם במרכז ישראל. משטרת ישראל נערכה אף היא, גייסה 10 פלוגות מילואים של משמר הגבול, על מנת למנוע מהומות לאומניות והועלתה הכוננות בהר הבית.

בכבאות והצלה הועלתה דרגת הכוננות לרמה גבוהה ובמגן דוד אדום העלו את רמת הכוננות לאיוש מלא, הרמה הגבוהה ביותר במרחבי הדרום והמרכז.

עם פתיחת המבצע אישר שר הביטחון בני גנץ את גיוסם של 25 אלף חיילי מילואים[5].

מהלך המבצע

5 באוגוסט, היום הראשון למבצע

הערכת מצב שביצע צה"ל במהלך תחילת המבצע

ביום שישי, 5 באוגוסט 2022, בשעה 16:16 פתח צה"ל את המבצע בסיכול ממוקד של תייסיר אל-ג'עברי, מפקד הארגון בצפון רצועת עזה (קודמו בהאא אבו אל-עטא, נהרג על ידי ישראל בשנת 2019, במבצע חגורה שחורה)[6]. לאחר מכן ביצע חיל האוויר הישראלי מספר תקיפות אוויריות על מטרות של הארגון ברצועת עזה. הרוג נוסף בתקיפה בצפון הרצועה הוא נימר אבו עמשה, שהיה אחראי ההסברה של הזרוע הצבאית של הג'יהאד האסלאמי. במקביל להריגת ג'עברי, נהרג גם סגן מפקד מערך הנ"ט של הג'יהאד האסלאמי, עבדאללה קדום, ששתי חוליות עליהן פיקד היו בדרך לבצע פיגוע באמצעות טיל נ"ט. גם ראש מערך התצפיות בצפון הרצועה נהרג בתקיפה, שארכה פחות משלוש דקות[7]. בהפצצה נהרגו גם עשרה מתושבי עזה ובתו בת ה-5 של קדום[8].

בשעה הראשונה למבצע הרג צה"ל 15 מחבלים בצפון רצועת עזה, בעיר עזה ובח'אן יונס[9], בהם חוליות נ"ט וצלפים שהיו בדרכם לבצע פיגוע. בנוסף תקף מגדלים רבי-קומות במרכז העיר עזה, הידוע שבהם הוא "מגדל פלסטין" בשכונת א-רימאל[9]. הותקף גם מבנה בשכונת שג'אעיה שצה"ל זיהה בו מחבלים[10]. לפנות ערב תקף צה"ל עמדות צבאיות של הג'יהאד האסלאמי באמצעות ארטילריה וכוחות מיוחדים, והרג מספר מחבלים.

בשעה 20:56 החל הג'יהאד האסלאמי בשיגור רקטות לעבר יישובי עוטף עזה, מישור החוף הדרומי, השפלה והמרכז וביניהם גם לעבר ראשון לציון ובת ים. כיפת ברזל יירטה לפחות 10 רקטות מעל שדרות[11], ובסביבות 22:30 שיגר הג'יהאד מטחי רקטות לעבר אשקלון ועוטף עזה. בסך הכל, בלילה הראשון של הירי שוגרו 160 (מתוכם 130 חצו לשטח ישראל) רקטות ופצמ"רים מרצועת עזה. בתגובה למטחי הרקטות צה"ל השיב אש לעבר אתרי השיגור ותקף מחסני רקטות ומפעלים לייצור אמל"ח.

6 באוגוסט, היום השני למבצע

בשעות הלילה, לוחמי צה"ל שב"כ ומג"ב עצרו ברחבי יהודה ושומרון 20 מבוקשים החשודים במעורבות בפעילות טרור בהם, 19 פעילי גא"פ.[12]

פגיעה ישירה של רקטה באשקלון, 6 באוגוסט 2022

בשעות הבוקר הג'יהאד האיסלאמי פתח במתקפת ירי על ישובי העוטף בניהם: שדרות, איבים, ניר עם, נחל עוז, אשקלון ונתיב העשרה. 3 נפגעו קל במועצה אזורית אשכול. בסביבות 11:50 החל מטח רקטות לעבר אזור מודיעין והשפלה. ב-12:00 נורה מטח אל העיר נתיבות. שני חיילי צה"ל נפצעו קל מנפילת פצמ"ר באשכול. בשעה 14:00 שוגרו מטחים כבדים על אשקלון ושדרות, שם רקטה פגעה בבית, אך המשפחה ניצלה בזכות שהייה בממ"ד[13].

בשעות הצהריים תקף צה"ל באמצעות מסוקי קרב, טנקים וכוחות מיוחדים, בהם יחידת מגלן, 11 עמדות צבאיות של הג'יהאד האסלאמי. בנוסף, צה"ל תקף שני מחסני אמל"ח ימיים אשר מוקמו בבתיהם של פעילים מהכוח הימי של גא"פ. מחסן אמל"ח ימי נוסף הותקף בחאן יונס ומתחם צבאי בעיר עזה, אשר שימש את הכוח הימי של הארגון למטרות אימון ואחסנת ציוד. מתחם צבאי נוסף הותקף ובו מחסן אמל"ח של הארגון, אשר שימש בין היתר כמקום מפגש צבאי של פעיליו. כמו כן, באמצעות "חופת האש" סוכלה חוליית מרגמות של הגא"פ והופצץ בניין בן 5 קומות אחרי נוהל הקש בגג[14].

בשעה 18:00 הג'יהאד שיגר מטח ראשון לעבר תל אביב[15]. רקטות שוגרו גם לעבר גוש דן ואשקלון, שם רקטה פגעה ישירות ברחוב וגרמה נזק לכלי רכב[16]. ב-20:30 שוגרו מטחי רקטות לעבר שדרות, נתיבות ועוטף עזה. ב-21:00 שיגרו הפלסטינים מטחי רקטות על עוטף עזה, שדרות, אשקלון ואשדוד. דווח על נפילה באשקלון ועל פגיעה ישירה במפעל בשדרות. בשעה 22:00 שיגרו הפלסטינים מטח רקטות לעבר עוטף עזה, חבל לכיש ומישור החוף הדרומי.

ירי הרקטות הכושל של הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני בג'באליה ב-6 באוגוסט, שהרג אזרחים פלסטיניים, כולל ילדים.

בין 21:00 ל-21:30 נהרגו 5–6 פלסטינים בג'באליה, בהם ילדים. תחקיר צה"ל העלה שמדובר בשיגור רקטות כושל מצד הג'יהאד האסלאמי ולא בתקיפה של צה"ל, שכן התקיפה האחרונה של צה"ל בג'באליה הייתה בסביבות שש וחצי בערב ואילו הפיצוץ אירע אחרי תשע בערב, וכן כי סמוך לתקרית זוהה במכ"ם שיגור רקטה כושל באזור[17][18]. תיעוד מהרצועה שפורסם ברשתות חברתיות מהצד הפלסטיני מראה רקטה שמשוגרת מרצועת עזה, סוטה בחדות ואז גורמת להרג הילדים במחנה הפליטים. לדבריו של ראש מערך ההסברה הלאומי, הוכח באופן חד-משמעי כי מדובר בשיגור כושל של רקטה ששוגרה על ידי גא"פ[19]. עוד צוין כי למעלה מ-15% מהרקטות ששיגר הגא"פ התפוצצו בשטח רצועת עזה.

בסביבות 21:45 תקף צה"ל ברפיח באמצעות מטוסי קרב והרג את ח'אלד מנצור, מפקד הג'יהאד האסלאמי בדרום רצועת עזה, וככל הנראה הרג מחבלים נוספים, בהם את סגנו ובנו של בכיר הנהגת גא"פ אחמד אל-מדלל, זיאד אל-מדלל ומפקד חטיבת רפיח בגא"פ, ח'טאב עמאצי[20][21][18]. למחרת פרסם דובר צה"ל תיעוד שמראה שהתקיפה נדחתה מספר פעמים בשל נוכחות ילדים בסביבת היעד, ביתו של מנצור[22].

7 באוגוסט, היום השלישי למבצע

בשעות הלילה, לוחמי צה"ל, מג"ב ושב"כ עצרו 20 פעילי גא"פ ברחבי יו"ש, בהם שייח' נאסר עמור[23][24].

בשעות הבוקר חיל האוויר הישראלי תקף מנהרת טרור התקפית של הגא"פ בדרום הרצועה[25]. ב-08:12 שוגרו 2 רקטות להרי ירושלים, שיורטו בהצלחה על ידי מערכת כיפת ברזל[26]. כמו כן, נורו מספר מטחים לעבר שדרות ומועצה אזורית אשכול, שם נפגע בית כתוצאה מפגיעה ישירה, ללא נפגעים. בג'באליה נהרגו שני פלסטינים משיגור רקטות כושל[27]. בצהריים שיגרו הפלסטינים מטחי רקטות לעבר אשקלון ועוטף עזה. בתגובה לירי הרקטות, תקף צה"ל בשעה 13:00 תקף משגר רקטות ברצועת עזה. בסביבות 14:30 שוגר מטח רקטות נוסף לעבר אשקלון ועוטף עזה, רקטה פגעה בכביש 4. ב-15:16 שיגר הגא"פ מטחים כבדים לעבר ראשון לציון והסביבה, אשדוד, באר שבע ועוטף עזה[28], רקטה נפלה ביבנה בשטח בנוי, אך אין נפגעים[29]. במהלך היום, תקף צה"ל 11 עמדות שיגור רקטות של הגא"פ, חלקן בעת ביצוע שיגורים[30].

לראשונה מאז כינון ממשלת ישראל השלושים ושש, ראש האופוזיציה בנימין נתניהו הגיע לעדכון ביטחוני, שהתקיים בלשכת ראש הממשלה יאיר לפיד במחנה הקריה בתל אביב[31].

ב-19:20 דיווחו הפלסטינים על 8 הרוגים, בהם ילדים, בשתי תקיפות של צה"ל, אחת מהן באזור ג'באליה/אל-פלוג'ה והשנייה על כלי רכב בעזה ובו חוליית מחבלים[32]. בצה"ל בדקו את הדיווחים ומצאו שבשני מקרים (ג'באליה ואל-בורייג') מדובר בשיגורים כושלים של הגא"פ, כולל במקרה בו נהרגו הילדים[33], ובאחד האירועים בתקיפה נגד חוליית שיגור רקטות בעזה, שבה גם נפגע רכב שחלף לידה[34].

בשעה 19:40 הג'יהאד האסלאמי שיגר מטח נוסף של למעלה מ-50 רקטות לעבר עוטף עזה, אשקלון, אשדוד, תל אביב, ראשון לציון, גוש דן ואזור לוד. כיפת ברזל יירטה שתי רקטות מעל תל אביב ללא נפגעים. פיקוד העורף הנחה את כל תושבי עוטף עזה להיכנס למרחבים מוגנים ולא לצאת מהם עד להודעה חדשה. המטח בא בעקבות הפרסומים בכלי התקשורת על הפסקת אש בתיווך מצרים שהייתה אמורה להיכנס לתוקף ב-20:00 לכאורה[35]. הירי נמשך גם לאחר השעה 20:00: בשעה 20:03 שוגר מטח נוסף לעבר אשקלון ועוטף עזה, רקטה פגעה ישירות במפעל באשקלון ופצעה אדם אחד (פלסטיני מחברון), רקטה פגעה גם בבית בשדרות[36]. בשעה 21:00 דווח בכלי התקשורת שהג'יהאד האסלאמי הסכים להפסקת אש שתיכנס לתוקף ב-23:30[37]. בהמשך, מסרו הצדדים שהחל משעה 23:30 תחל הפסקת אש[38]. עם זאת, ירי הרקטות והפצמ"רים לעוטף עזה נמשך גם אחרי 21:00 והתחזק ככל שהתקרבה שעת כניסת הפסקת האש. בשעה 23:15 שיגר הג'יהאד האסלאמי רקטות לעבר באר שבע. בעקבות הירי המתמשך דווח שצה"ל תקף חוליות שיגור רקטות ברצועה[39] וקצת לפני כניסת הפסקת האש לתוקף תקפו עשרות כלי טיס של חיל האוויר הישראלי מטרות של הג'יהאד האסלאמי, בהן מחנות צבאיים, מפקדה, משגרי רקטות ומחסנים של אמצעי לחימה[40].

בשעה 23:30 הפסקת האש נכנסה לתוקפה. לפני כן, ועד 23:50 הג'יהאד האיסלמי שיגר מטחי רקטות לעבר עוטף עזה ובאר שבע.

סיכומים

שיגורי רקטות

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – שיגור רקטות פלסטיניות לעבר ישראל

לפי דובר צה"ל, במהלך המבצע אירעו כ-1,100 שיגורים, כ-200 מתוכם נפלו בשטח רצועת עזה ו-380 יורטו. סך הכל כיפת ברזל הגיעה ל-96% הצלחה לפי מדיניות היירוט של צה"ל[41].

אבדות

לפי נתוני צה"ל, בתקיפות צה"ל ברצועת עזה נהרגו 36 פלסטינים, מהם 25 מחבלים ו-11 אזרחים. משיגורי רקטות כושלים של הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני נהרגו 15 פלסטינים, בהם ילדים[42].

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מבצע עלות השחר בוויקישיתוף
סיקור תקשורתי
הודעות דובר צה"ל ועדכונים באתר צה"ל
הודעות לתקשורת ומסיבות עיתונאים

הערות שוליים

 1. ^ מתחילת מבצע "עלות השחר": 31 פצועים באורח קל ו-13 שלקו בהתקף חרדה, באתר מעריב אונליין, 7 באוגוסט 2022.
 2. ^ יואב זיתון, אייל ערביד, ליעד אוסמו, אלישע בן קימון, מבצע מעצרים בג'נין: נלכד ראש הג'יהאד האיסלאמי בג'נין, באתר ynet, 2 באוגוסט 2022
 3. ^ ניר דבורי, ‏נגרר על הקרקע, ננשך על ידי כלב: תיעוד המעצר של בכיר הג'יהאד, באתר ‏מאקו‏‏, ‏2 באוגוסט 2022‏
 4. ^ ynet - מבזקים, ynet
 5. ^ אמיר בוחבוט‏, גנץ אישר גיוס של עד 25 אלף אנשי מילואים, באתר וואלה!‏, 5 באוגוסט 2022
 6. ^ חוסלו לפחות 15 מחבלים, בהם בכיר הג'יהאד האסלאמי תייסיר ג'עברי, באתר ערוץ 7, 5 באוגוסט 2022
 7. ^ "אחראי על התיאום עם חמאס": זהו בכיר הג'יהאד האסלאמי שחוסל בעזה, וואלה!, ‏5 באוגוסט 2022
 8. ^ דפנה ליאל, ‏מבצע "עלות השחר": איך התקיפה תשפיע על היכולת של לפיד להרכיב ממשלה, באתר ‏מאקו‏‏, ‏5 באוגוסט 2022‏
 9. ^ 1 2 בכיר צה"ל: "לפחות 15 מחבלים חוסלו בתקיפה, נערכים להרחבת המבצע", באתר ynet, 5 באוגוסט 2022.
 10. ^ טל לב רם, ‏מבצע "עלות השחר": חוסל מפקד הזרוע הצבאית הצפונית של הג'יהאד האיסלאמי, באתר מעריב אונליין, 5 באוגוסט 2022.
 11. ^ מתן צורי, כארבע שעות לאחר חיסול בכיר הג'יהאד: אזעקות בגוש דן וביישובי הדרום, באתר ynet, 5 באוגוסט 2022
 12. ^
  שגיאות פרמטריות בתבנית:קישור כללי

  פרמטרי חובה [ כותרת ] חסרים
  {{{כותרת}}}, www.idf.il
 13. ^ יואב זיתון, ליעד אוסמו, מתן צורי, מטחים לאשדוד ואשקלון, בית נפגע בשדרות; צה"ל הפציץ בניין בן 5 קומות במרכז העיר עזה | תיעוד, באתר ynet, 6 באוגוסט 2022.
 14. ^ "כל הצמרת הביטחונית של הג'יהאד ברצועת עזה סוכלה", באתר צה"ל, 7 באוגוסט 2022
 15. ^ טל לב רם, ‏נמשך הירי לעבר יישובי העוטף, לראשונה אזעקה גם בתל אביב| מבצע "עלות השחר", באתר מעריב אונליין, 6 באוגוסט 2022.
 16. ^ כתבי ynet, ירי לת"א לראשונה מפתיחת המבצע, מכוניות חונות נפגעו באשקלון, באתר ynet, 6 באוגוסט 2022.
 17. ^ קצין בכיר בצה"ל: הילדים בג'בליה נהרגו משיגור פלסטיני כושל, באתר ynet, 6 באוגוסט 2022,
  כתבי חדשות 12, ‏מבצע "עלות השחר": אחרי המטח לגוש דן, אזעקות צבע אדום באשדוד ובאשקלון, באתר ‏מאקו‏‏, ‏6 באוגוסט 2022‏.
 18. ^ 1 2 כתבי ynet, צה"ל: תקפנו את מקבילו של ג'עברי, 4 הילדים בג'בליה נהרגו משיגור כושל, באתר ynet, 6 באוגוסט 2022.
 19. ^ ניר דבורי, ‏הפלסטינים טענו שצה"ל הרג ילדים - התיעוד מוכיח: נהרגו בשיגור כושל לישראל, באתר ‏מאקו‏‏, ‏6 באוגוסט 2022‏.
 20. ^ ביתו של בכיר בג'יהאד האסלאמי הותקף בדרום רצועת עזה, ככל הנראה הוא חוסל, באתר ערוץ 7, 6 באוגוסט 2022,
  כתבי חדשות 12, ‏מבצע "עלות השחר": צה"ל חיסל בכיר נוסף בג'יהאד האיסלאמי, הירי לעבר הדרום נמשך, באתר ‏מאקו‏‏, ‏6 באוגוסט 2022‏.
 21. ^ טל לב רם, ‏דובר צה"ל אישר: מפקד בכיר בג'יהאד האסלאמי היה יעד לחיסול הערב, באתר מעריב אונליין, 6 באוגוסט 2022.
 22. ^ ניר דבורי, ‏"ראיתי ילדים; תבטל את התקיפה" | כך צה"ל נמנע מפגיעה בחפים מפשע בהפצצות בעזה, באתר ‏מאקו‏‏, ‏7 באוגוסט 2022‏,
  YouTube play button icon (2013–2017).svg ״ראיתי בעצים ילדים מתרוצצים - תבטל את התקיפה״: מניעת פגיעה בילדים בלתי מעורבים, סרטון בערוץ את"צ - אתר צה"ל החדש, באתר יוטיוב (אורך: 01:46).
 23. ^ כתבי ישראל היום, ‏צבע אדום סמוך לירושלים: אזעקות נשמעו במעלה חמישה ובהר אדר, באתר ישראל היום, 6 באוגוסט 2022.
 24. ^ כוחות הביטחון עצרו באיו"ש כ-20 פעילי טרור המשוייכים לגא"פ, באתר צה"ל, 7 באוגוסט 2022.
 25. ^ מטוסי קרב תקפו מנהרה התקפית של ארגון הטרור גא"פ, באתר צה"ל, 7 באוגוסט 2022.
 26. ^ מתי ברנהרט, ‏לראשונה ב"עלות השחר": אזעקות בהרי ירושלים, באתר "סרוגים", 7 באוגוסט 2022
 27. ^ ליעד אוסמו, יואב זיתון, בעזה מדווחים על הרוגים בג'באליה, צה"ל: שוב ירי פלסטיני כושל שפגע בבית, באתר ynet, 7 באוגוסט 2022
 28. ^ איתמר אייכנר, ליעד אוסמו, יואב זיתון, מתן צורי, מטחים לראשל"צ, באר שבע ואשדוד. דיווח: ישראל הסכימה להפסקת אש מ-22:00, באתר ynet, 7 באוגוסט 2022.
 29. ^ מאיר תורג'מן, מתן צורי, נפילה במרכז שכונת מגורים ביבנה: "מזל גדול שאף אחד לא עבר פה", באתר ynet, 7 באוגוסט 2022.
 30. ^ YouTube play button icon (2013–2017).svg תקיפת בורות שיגור של גא"פ | את"צ, סרטון בערוץ את"צ - אתר צה"ל החדש, באתר יוטיוב (אורך: 00:30), 7 באוגוסט 2022.
 31. ^ איתמר אייכנר, נתניהו הגיע לעדכון ביטחוני אצל לפיד: "נותן גיבוי מלא, נתתי כמה עצות", באתר ynet, 7 באוגוסט 2022
 32. ^ דיווחים פלסטיניים: 8 הרוגים בתקיפות צה"ל ברצועת עזה, בהם ילדים, באתר ynet, 7 באוגוסט 2022.
 33. ^ גורמים בצה"ל: הילדים ההרוגים בצפון הרצועה - כתוצאה משיגור כושל של הג'יהאד, באתר ynet, 7 באוגוסט 2022.
 34. ^ טל לב רם, ‏לא הספיק להם: שתי תאונות ירי נוספות של הג'יהאד האסלאמי גרמו להרג ילדים, באתר מעריב אונליין, 7 באוגוסט 2022.
 35. ^ כתבי ynet, מטחים לגוש דן ולדרום: "הפסקת האש מתעכבת". צה"ל: "ילדים נהרגו ברצועה משיגורים כושלים", באתר ynet, 7 באוגוסט 2022, 20:00.
 36. ^ כתבי ynet, מטחים לגוש דן ולדרום, נפילות בשדרות ובמפעל באשקלון. צה"ל: "ילדים נהרגו ברצועה משיגורים כושלים", באתר ynet, 7 באוגוסט 2022, 21:00.
 37. ^ אייל ערביד, איתמר אייכנר, דיווח באל-מיאדין: "הוסכם על הפסקת אש בעזה", באתר ynet, 7 באוגוסט 2022.
 38. ^ ישראל מאשרת ומזהירה את הג'יהאד: הפסקת אש החל מ-23:30, www.ynet.co.il, ‏2022-08-07
 39. ^ בעקבות השיגורים לדרום: צה"ל תוקף חוליות ירי רקטות ברצועה, באתר ynet, 7 באוגוסט 2022.
 40. ^ במקביל לשיגורים לדרום: צה"ל תקף שורת יעדי ג'יהאד איסלאמי ברצועת עזה, באתר ynet, 7 באוגוסט 2022.
 41. ^ נתוני התקיפות ברצועת עזה. כל העדכונים, באתר צה"ל, 6 באוגוסט 2022, עודכן ב-8 באוגוסט 2022.
 42. ^ יואב זיתון, 1,100 שיגורים, שני בכירים מחוסלים, 55 שעות: ממכת הפתיחה ועד הפסקת האש, באתר ynet, 8 באוגוסט 2022.