חמאסטן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף חמאסטאן)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
דגל חמאס

'חמאסטן'ערבית = حماستان; הלחם של "חמאס" ו"סטן" = מדינה) הוא כינוי למצב שבו לארגון החמאס יש ריבונות על אדמה פלסטינית. עיקר הכינוי משקף את החשש (או התקווה) לפיו תיווצר בשטח זה רפובליקה איסלאמית, בה מונהגים חוקי השריעה בתקיפות.

משמעות נוספת של הביטוי משקפת את החשש מהקמת מדינה תומכת טרור בדגם הדומה לתמיכה שהעניק שלטון הטליבאן באפגניסטן לארגון הטרור אל-קאעידה.

השימוש במילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הכינוי נוצר, ככל הנראה, בסוף 2004 בעקבות עליית כוחה של תנועת חמאס ברשות הפלסטינית, אז שימש המונח את המתנגדים לתוכנית ההתנתקות[1]. ב-18 וב-25 באוקטובר 2004 עשה בו לראשונה שימוש חבר הכנסת אפרים סנה ממפלגת העבודה:

אם ההתנתקות הזאת לא תתבצע בתיאום ובדיבור עם הממשלה הפלסטינית, אם לא תימסר עזה לאחר צאתנו לגורם פלסטיני שימשול שם, אנחנו נקבל "חמאסטן" 8 קילומטרים מאשקלון. זאת תהיה התוצאה. אין ואקום בחיים. כשם שבדרום-לבנון צה"ל יצא, נכנס "חזבאללה". שם קיבלנו "חיזבאללסטן", וכאן נקבל "חמאסטן".

דברי הכנסת

ב-9 במאי 2005 התבטא שר החוץ, סילבן שלום כי "לא נראה לי הגיוני שאם חמאס ינצח בבחירות לרשות הפלסטינית ביולי, ישראל תוכל לבצע את ההתנתקות וגם לא נראה לי הגיוני להקים 'חמאסטן'"[2].

הכינוי הוזכר גם בראיון עם מחמוד א-זהאר, מראשי חמאס, בראיון לניוזוויק זמן קצר אחרי ביצוע תוכנית ההתנתקות. א-זהאר נשאל על ידי הכתב קווין פריאנו: "גורמים ישראלים רשמיים מזהירים שאחרי הנסיגה תהפוך עזה ל"חמאסטן". על כך הוא השיב: "היא צריכה להיות חמאסטן. מדוע לא? אנחנו לא מושחתים. אנו משרתים את המעמדות הנמוכים. אנו מגינים על אדמתנו. היא צריכה להיות חמאסטן!"[3].

הכינוי חזר לשימוש בישראל לאחר שבנימין נתניהו, מנהיג "הליכוד" השתמש בו בינואר 2006 כתגובה לניצחון חמאס בבחירות למועצה המחוקקת הפלסטינית באומרו: "היום קמה מדינת חמאסטן"[4]. לאחר זמן לא רב נשכח הכינוי מן השיח הציבורי.

הכינוי חזר לשיח הציבורי וחדר אף לעיתונות הזרה[5] לאחר השתלטות חמאס על רצועת עזה ביוני 2007 ויצירה דה פקטו של מדינת חמאס ברצועת עזה. לטענת בנימין נתניהו, הוא זה שטבע את המונח[6].

ההיבט הלשוני[עריכת קוד מקור | עריכה]

המונח מורכב משתי מילים משפות שונות. המילה חמאס היא ראשי תיבות של מילים מן השפה הערבית; ואילו הסיומת "סטן", שמשמעותה מדינה (דוגמת פקיסטן ואפגניסטן) באה מן השפה הפרסית. מאותו שורש הודו אירופי נגזרת בין היתר המילה האנגלית state בעלת משמעות דומה.

תופעה דומה קיימת בכינוי פתחלנד (שתיאר את אזור מחנות הפליטים הפלסטיניים בדרום לבנון) שקדם לכינוי זה, בו המילה פת"ח היא היפוך ראשי תיבות של מילה בערבית והסיומת לנד, המסמלת מדינה או חבל ארץ (דוגמת איסלנד ותאילנד) בשפות גרמאניות שונות, ולכן יש המשתמשים בביטוי חמאסלנד לתיאור חמאסטן, אך שימוש זה מועט יותר, בעיקר בגלל המשמעות האיסלאמית של הסיומת "סטן" ההולמת את מדיניות תנועת חמאס.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ לדוגמה: יעקב עמידרור ודויד קייס, האם "חמאסטאן" בעזה תהיה בעתיד מקום מקלט לאל-קאעידה?, פורסם במקור באנגלית ב-8 בנובמבר 2004, נייר עמדה של המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה (מקור באנגלית).
  2. ^ אילאיל שחר, שלום "פותח חזית" נגד שרון, 9 במאי 2005, nrg. בסופו של דבר התקיימו הבחירות רק בינואר 2006, מספר חודשים לאחר ביצוע תוכנית ההתנתקות.
  3. ^
  4. ^ עמית סגל, נתניהו: "היום קמה מדינת חמאסטן", אתר גלי צה"ל, 26 בינואר 2006
  5. ^ ראו דיווח זה של הוושינגטון פוסט מה-16 ביולי 2007.
  6. ^ בנימין נתניהו, נאום לאומה ומסיבת עיתונאים, 20 ביולי 2014