חנדלה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Handala.gif
גרפיטי ובו חנדלה ושרוליק בתל אביב
חנדלה בגרפיטי בנצרת, ליד מפת ארץ-ישראל בצבעי דגל פלסטין

חנדלהערבית: حنظلة, תעתיק מדויק: חנט'לה) הוא דמות הקומיקס המפורסמת ביותר של הקריקטוריסט נאג'י אל-עלי. חנדלה הופיע לראשונה בעיתון הכוויתי "א-סיאסה" בשנת 1969. החל משנת 1973 (בה התחוללה מלחמת יום הכיפורים) הופיעה הדמות כאשר גבה מופנה לקורא, וידיה משולבות מאחוריו.

דמותו של חנדלה משמשת להביע את דעתו ומחאתו של יוצרה כלפי המציאות שיצר הסכסוך הישראלי-פלסטיני. הדמות מוצגת כילד בן 10, על פי יוצרו, הגיל בו הוא עצמו נאלץ לעזוב את ארץ ישראל. לדברי אל-עלי, הילד לא יכול לגדול עד אשר יחזור למולדתו. עמידת הדמות עם גבה למתרחש ושילוב הידיים מאחור מסמל ניסיון ל"פתרון חיצוני" ולחוסר אונים כלפי הנעשה. הדמות לבושה בבגדים בלויים והיא יחפה על מנת להביע סולידריות עם העוני שהפליטים הפלסטינים חיים בו במחנות הפליטים בכל רחבי העולם. בשנים מאוחרות יותר, הוא צויר כשהוא זורק אבנים או מצייר גרפיטי.

יותר מאוחר הפך חנדלה לחתימתו של אל-עלי ולסמל לזהות ולהתנגדות פלסטינית.

דמותו של חנדלה משמשת גם כסמל התנועה הירוקה באיראן.

בשנת 2007 הנאא אל-רמלי ביימה את הסרט התיעודי "האייקון" אודות דמותו של חנדלה, אשר הוצג במדינות רבות[1].

יוצרו, נאג'י אל-עלי, אומר:

"קורא יקר, הרשה לי להציג את עצמי לך. השם שלי: חנדלה, שמו של אבי: לא צריך לדעת, השם של אמא: "הנכבה", ואחותי הקטנה: פאטמה. מידת הרגליים: אני לא יודע כי אני תמיד יחף. תאריך לידה: נולדתי ב-5 ביוני 67. הלאומיות שלי: אני לא פלסטיני, לא ירדני, לא כוויתי, לא לבנוני ולא מצרי, אני לא אף אחד... בקיצור, אין לי זהות, ואני לא מתכוון שתהיה לי אזרחות... אני רק בן אדם ערבי...".

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא חנדלה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]