חנה חושי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
חנה חושי
חנה נואמת באוסלו בפני ארגוני נשים

חנה חושי (23 בינואר 1903 - 20 ביולי 1973) הייתה פעילה בארגוני פועלים בחיפה, מייסדת ויו"ר ארגון אמהות עובדות בחיפה, אשתו של אבא חושי.

קורות חיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

חנה מונטג נולדה בטורקה שבפולין לאברהם ואטיה מונטג. חנה ואחותה מרים עלו לארץ ביולי 1920, כחלק מקבוצה של 131 "שומרים" שבאו מ"קינים" של ארגון "השומר הצעיר". בראש קבוצה זו עמד בעלה לעתיד אבא שנלר - ומשהחליט לעלות לארץ החליטה חנה בת ה-17 לעלות עמו. בליל עלייתם ארצה כינס אבא שנלר את הקבוצה ודרש מכולם לשרוף את דרכוניהם (זאת עשו שתי האחיות) וכן לעברת את שמן, כפי שהוא עשה, והציע להם את השם "רׁקעית" - מאחר ש"מונטג" הוא "יום שני" שבו נברא הרקיע. חנה סירבה. אחיה משה, לימים מייסד חטיבת גולני ומפקדה הראשון, שעלה לארץ זמן קצר לאחר מכן, עיברת את שמו ל"מן".

חנה עבדה בגדוד העבודה בסלילת כבישים, עבדה בבניית כביש העפר שבין ראש פינה ומחניים, עבדה בכביש חיפה - ג'דה כחברה בגדוד שומריה שאבא חושי עמד בראשו והייתה (יחד עם אבא) ממייסדי קיבוץ בית אלפא שבעמק יזרעאל. חנה ואבא חיו יחד מספר שנים, מאחר שבאותה עת לא היה מקובל להתחתן בקיבוצים, אולם עם עליית משפחתו ארצה בשנת 1926 דרשו הוריו כי ינשאו. חנה ואבא נישאו בל"ג בעומר בשנת 1926 (תרפ"ו) בפני רב העיר חיפה - הרב קניאל, ונולדו להם רות ב-29 במרץ 1927, וגד ב-03 באוקטובר 1929. גד נכווה קשה ונפטר חודש לאחר מכן ב-12 בדצמבר 1931. ב-31 בינואר 1933 נולד להם בן נוסף - דן. לחנה שישה נכדים: פרופ׳ שי לין, ד״ר רן לין, עו״ד ארנה לין, דפנה חושי-סביר תמר חושי-הדר ובן חושי.

פעילויות ציבורית[עריכת קוד מקור | עריכה]

חנה הקימה את ארגון אמהות עובדות יחד עם תשע מקימות נוספות בשנת 1929. ארגון זה הציב לנגד עיניו את המטרה של סיוע לנשים עובדות, בין היתר על ידי הקמת גני ילדים.

אחת הפעולות הראשונות של הארגון הייתה לייסד מעון יום לתינוקות בשותפות עם ארגון ויצו - מעון הקיים עד ימינו בשם "אוהל שרה". בשנת 1930 הוקם גן הילדים הראשון על ידי הארגון, ברחוב פרישמן שבחיפה.

בשנת 1935 שיכנע אבא חושי את פועלי הנמל היהודים של סלוניקי לעלות לחיפה ולעבוד בנמל חיפה במקום הפועלים הערביים (החורניים) ששבתו על פי הנחיית מנהיגי המרד הערבי הגדול. חנה יזמה הקמת גן הילדים עבור ילדיהם, ובהיעדר כספים להקמת הגן לקחה את כל הצעצועים של ילדתה על מנת שיהיו לילדי הגן.

בשנת 1937 הקים הארגון בית תינוקות לילדים שהוריהם נהרגו במהלך המאורעות בשנת 19361939. כמו כן יזמה חנה הקמת קייטנות קיץ לילדים ממשפחות מצוקה, והייתה פעילה בקליטת עולים חדשים ובהפגנות נגד הבריטים.

בסיום מלחמת העולם השנייה, כשרבים מחיילי הבריגדה היהודית שבו לארץ ולא מצאו עבודה, גילתה חנה כי אלה נאלצו להוציא את ילדיהם מגני הילדים והמעונות משלא היו יכולים לשלם עבורם - ועל כן הקימה הסדר מימוני לפיו ארגונים שונים "אימצו" את גני הילדים של ותיקי הבריגדה - וכך ארגון המלצרים של חיפה ממימן את גני הילדים של ותיקי הבריגדה בעיר.

בשנת 1947 יזמה חנה הקמת מטבחים ציבוריים שהביאו מזון ושתייה לחיילי "ההגנה" שהגנו על השכונות היהודיות שבעיר - פעילות שהייתה משותפת לארגון אמהות עובדות, ויצ"ו, נשי המזרחי וארגוני נשים דתיות.

לאחר הקמת המדינה חנה הקימה את גוף "נשות ראשי הערים", וכן יזמה מפעל של קייטנה לילדי ערים שנפגעו מהפגזות - קייטנה שנערכה ב"בית שמעוני.

חנה צפתה את העלייה הגדולה שלאחר הקמת המדינה ו"תפסה" מספר בתים נטושים בחיפה על מנת להקים בהם מעונות לעולים שיגיעו, ויזמה הקמת גני ילדים במעברות ובשכונות חיפה שבהן התגוררו העולים החדשים בבתים נטושים (משרד החינוך באותה עת לא מימן את הגנים), וכן יזמה מפעל הזנת הילדים במעונות של הארגון - תוך מתן ארוחות בוקר וצהרים לילדים. ייחוד המעונות שיזמה היה הפעלת המעונות עד שעות הערב מתוך ידיעה שאם העובדת במפעלים באזור חיפה לא שבה לביתה עד שעות אחר הצהריים המאוחרות, ולכן לא די בגנים הפועלים עד שעות הצהריים בלבד.

על מנת לממן את פעילות ארגון האמהות העובדות (שאף שהיה חלק רשמי מההסתדרות לא קיבל ממנה מימון מספיק), הקימה חנה שוק שנתי, שבו תרמו נשות חיפה יצירות שונות וחפצים שמכירתם ממנה את הארגון.

ארגון אמהות עובדות הקים ברחבי חיפה, בטירת כרמל ובדלית אל כרמל למעלה מ-40 מעונות יום, מוסדות הכשרה מקצועית ופנימיות נוער, שבהם למדו למעלה מ-5,100 ילדים בכל שנה ושנה.

חנה יזמה מפעלים לשיפור איכות החיים של נשות חיפה ויזמה מפגשים של נשים בשכונות השונות, כגון מפגשים עם נשים נערצות וימי משפחה ולבסוף הביאה לחיפה את יום האם, שלא היה קיים קודם לכן במדינת ישראל.

קברם של אבא וחנה חושי בבית העלמין היהודי חוף הכרמל

שנות חייה האחרונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1969, לאחר מות בעלה, חלתה בסרטן ונותחה באמסטרדם. למרות הטיפולים והניתוחים המשיכה לעבוד בראש ארגון אמהות עובדות בחיפה. זמן קצר לאחר מות בעלה קיבלה את תואר יקירת העיר חיפה.

חנה נפטרה ממחלתה בכ' בתמוז ה'תשל"ג.

לזכרה קרוי בית הארגון שברחוב מוריה בחיפה על שמה - בית חנה חושי.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • צדוק אשל, אבא חושי - איש חיפה, משרד הביטחון ההוצאה לאור - 2002.
  • 'חנה - לזכר חנה חושי, ארגון אמהות עובדות, מועצת פועלי חיפה.
  • הערך "חנה חושי" בלקסיקון החיפאים, אישים ודמויות בחיפה, מאת ד"ר שי חורב, דוכיפת הוצאה לאור, עמ' 172, 2018, חיפה.