לדלג לתוכן

טריאתלון איש הברזל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מגדל אלוהה היה אתר הסיום המקורי של המרוץ

טריאתלון איש הברזלאנגלית: Ironman Triathlon) הוא אחד מסדרה של מרוצי טריאתלון למרחקים ארוכים אותם מארגנת "התאחדות הטריאתלון העולמית" (World Triathlon Corporation)‏ (WTC).

השם "טריאתלון איש הברזל" מתייחס גם לטריאתלון איש הברזל המקורי וגם לאליפות העולם השנתית באיש הברזל. שמה הנוסף הוא איש הברזל הוואי, היא נערכת בהוואי מאז 1978 (עם מרוץ נוסף שהתווסף ב-1982), וכיום קודמים לה סדרת אירועי הסמכה. טריאתלון איש הברזל נודע בשל אורכו המפרך, תנאי המרוץ הקשים, והכיסוי הטלוויזיוני.

מהלך התחרות וזמני ביצוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

טריאתלון איש הברזל מורכב משלושה חלקים, המבוצעים בסדר זה: 2.4 מייל (3.86 ק"מ) שחייה, 112 מייל (180.25 ק"מ) אופניים וריצת מרתון (26 מייל ו-385 יארד, 42.195 ק"מ). המרוץ נערך ללא הפסקה. לרוב לאירועי איש הברזל יש הגבלת זמן מרבית של 17 שעות על מנת להשלים את המרוץ, המתחיל ב-7 בבוקר. זמן השחייה המקסימלי לקטע השחייה של 3.86 ק"מ השחייה הוא 2 שעות ו-20 דקות, קטע האופניים צריך להסתיים עד השעה 5.30 אחר הצהרים, וכל המסיימים חייבים להשלים את המרתון עד חצות. הגבלת הזמן על מנת להשלים את המרוץ לאיש הברזל היא 15 שעות.[1]

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרעיון של טריאתלון איש הברזל המקורי עלה במהלך טקס הענקת פרסים ב-1977 Oahu Perimeter Relay (מרוץ ריצה בו משתתפות קבוצות של חמישה אנשים). בין המשתתפים היו נציגים רבים גם Mid-Pacific Road Runners וגם the Waikiki Swim Club, שחבריהם התווכחו מזה זמן רב בקשר לשאלה איזה אתלט הוא בעל כושר רב יותר, רצים או שחיינים. באירוע זה, נכח ג'ון קולינס, קצין בצי האמריקני, שהזכיר מאמר בכתב העת ספורטס אילוסטרייטד, שהכריז שאדי מרקס, רוכב האופניים הבלגי הדגול, הוא בעל היכולת הגבוהה ביותר של צריכת חמצן (oxygen uptake) מכל אתלט אחר שנמדד אי-פעם, כך שייתכן שרוכבי אופניים הם בעלי כושר טוב יותר מספורטאים בענפים אחרים. קולינס ואשתו ג'ודי קולינס לקחו חלק בטריאתלון שנערך בשנים 1974 ו-1975 בידי San Diego Track Club מסביב למפרץ מישן, קליפורניה, כמו גם ב-Optimist Sports Fiesta Triathlon בשנת 1975 בקורונאדו, קליפורניה. מספר מהאתלטים ששירתו בצבא ונכחו שם הכירו את מרוצי סן דייגו, כך שהם הבינו שהרעיון שקולינס הציע שהוויכוח צריך להיות מוכרע באמצעות מרוץ המשלב את שלוש התחרויות למרחק רחוק הקיימות כבר באי: שחיית Waikiki Roughwater ‏(2.4 מייל/3.86 ק"מ), ומרוץ אופניים מסביב ל-Oahu‏ (115 מייל/187.07 ק"מ); במקור אירוע שאורכו יומיים) ומרתון הונולולו (26.219 מייל/42.195 ק"מ).

עד לשלב זה, איש מהנוכחים לא השתתף במרוץ האופניים. קולינס חישב שאם יורידו 3 מייל (4.8 ק"מ) ממסלולו נגד כיוון השעון המקיף את האי, ניתן יהיה להתחיל את מרוץ האופניים בנקודת הסיום של Waikiki Rough Water ולסיימו במגדל אלוהה, נקודת הסיום המסורתית של מרתון הונולולו. לפני תחילת המרוץ, קיבל כל אחד מהאתלטים דף נייר ובו רשימת מספר חוקים ותיאור המסלול. כתב היד בדף האחרון היה בלשון התוכחה הזו: "שחה 2.4 מייל! רכב 112 מייל! רוץ 26.2 מייל! תתרברב לשארית חייך", הוא כעת סימן מסחרי רשום.

עם הנהון ראש של רץ מקומי שהיה ידוע לשמצה בשל משטר האימונים המחמיר שלו, אמר קולינס: "מי שיסיים את המרוץ, אנחנו נקרא לו איש הברזל." לכל אחד מהאצנים היה צוות מסייע שסיפק לו מים, מזון, ועידוד במהלך התחרות. מתוך חמישה עשר גברים שהתחילו מוקדם בבוקר של ה-18 בפברואר 1978, תריסר השלימו את המרוץ. גורדון הולר (Gordon Haller), מומחה לתקשורת בצי האמריקני, היה הראשון שהרוויח את התואר איש הברזל בכך שהשלים את המסלול בזמן של 11 שעות, 46 דקות ו-58 שניות. למקום השני הגיע ג'ון דנבר, מיחידת אריות הים, שהוביל בקטע המרוץ השני, והיה לו סיכוי לנצח, אבל אזלו לו המים במהלך קטע המרתון, והצוות שלו נתן לו בירה במקום זאת.[2]

ללא שום מאמצי שיווק נוספים, התחרות של שנת 1979 אספה 50 אתלטים. אולם המרוץ נדחה ביום בשל תנאי מזג אוויר קשים. רק חמישה עשר מתמודדים התחילו את המרוץ ביום ראשון בבוקר. טום וורן מסן דייגו ניצח עם זמן של 11 שעות, 15 דקות, 56 שניות. לין למר (Lyn Lemaire), אלופת אופניים הגיעה למקום השישי הכולל (גברים ונשים) וכונתה "אשת הברזל" הראשונה.

קולינס תכנן לשנות את התחרות על מנת שתמשוך יותר משתתפים, אבל עיתונאי הספורטס אילוסטרייטד בארי מקדרמוט, שנכח באזור על מנת לסקר תחרות גולף, גילה את המרוץ וכתב עליו מאמר בן עשרה עמודים. במהלך השנה הבאה התקשרו לקולינס מאות משתתפים סקרנים.

ב-1981 האמרגנית ואלרי סילק העבירה את התחרות לאי הוואי, המעוייר פחות (המכונה Big Island) וב-1982 שינתה את תאריך המרוץ מפברואר לאוקטובר, כתוצאה משינוי זה היו שתי תחרויות איש הברזל טריאתלון ב-1982.

ציון דרך בשיווק האגדה וההיסטוריה של המרוץ התרחש בפברואר 1982. ג'ולי מוס, סטודנטית במכללה שהתחרתה על מנת לאסוף חומר לצורכי התזה שלה בחינוך גופני, בפיזיולוגיה של המאמץ (exercise physiology) נעה לעבר קו הסיום ראשונה. כשהיא הייתה קרובה לסיום, היא סבלה עייפות כבדה והתייבשות, והיא נפלה, מרחק יארדים ספורים מקו הסיום. אם כי קתלין מקארטני עברה אותה וזכתה בתואר הנשים, מוס זחלה לנקודת הסיום. הופעתה שודרה ברחבי תבל ויצרה את המנטרה של איש הברזל שרק לסיים את המרוץ זה ניצחון.

ספורט הטריאתלון הוסף למשחקים האולימפיים באולימפיאדת סידני (2000) בסידני, אוסטרליה, כמרוץ בעל מרחק קצר יותר (1,500 מטר (0.93 מייל) שחייה, 40 קילומטר (25 מייל) אופניים, 10 קילומטר (6.2 מייל) ריצה).

מתקיימות מספר תחרויות של טריאתלון איש הברזל העומדות במרחק של "איש הברזל" ולא מאושרות בידי "התאחדות הטריאתלון העולמית" מאז אמצע שנות ה-90. המספר מוגבל שאושר לתחרויות והמספר המוגבל של מתמודדים לתחרות ביחד עם הגידול יצרו דרישה לתחרויות אלה, שאינן סימן מסחרי. הרבה מהן חולקות את המתכונת של איש הברזל המקורי של 2.4 מייל (3.9 ק"מ), 112 מייל (180 ק"מ), 26.2 מייל (42.2 ק"מ), רבים מהם משתמשים בשם איש הברזל. בגלל ההגנה המוקפדת על השם המסחרי, רבים ממרוצים אלה אינם משתמשים כיום בשם "איש הברזל". הגדולים ביותר שבהם כוללים את Vineman Triathlon, Silverman Triathlon ואת Californiaman Triathlon.

איש הברזל המקורי נערך בתנאים שהם מפרכים במיוחד לסיבולת של המתחרים: מי הוואי חמים דיים ולכן חליפות צלילה אסורות, אם כי קטע האופניים נערך בגבעות המשופעות במתינות הרי שבדרך כלל נושבות בהן רוחות עזות; וקטע המרתון של המרוץ הוא בדרך כלל חם מאוד. למרוצים אחרים הנערכים תחת חסותה של "התאחדות הטריאתלון העולמית" (WTC) יש את האופי והקשיים, תנאי השטח והעונה המיוחדים שלהם. כל אדם שמשלים כל אחד מהמרוצים הללו במגבלות הזמן הקצוב, רשאי לקרוא לעצמו "איש הברזל" (המונח הוא חסר מגדר). הזמן הקצוב בדרך כלל לסיום המרוצים הללו הוא 17 שעות. כמה מרוצי איש ברזל (שקיבלו את אישורה של "התאחדות הטריאתלון העולמית", אבל משתמשים באותם מרחקים שנקבעו) יש להם זמן סיום שונה.

כיום[עריכת קוד מקור | עריכה]

מתכונת איש הברזל נותרה ללא שינוי, ואיש הברזל הוואי עדיין נחשבת כתחרות הטריאתלון המכובדת והיוקרתית ביותר שניתן לזכות בה ברחבי תבל. אם כי אלפי אתלטים מסביב לעולם מתחרים במרוץ איש הברזל כל שנה, רובם המכריע פשוט מעוניינים להשלים את המסלול אם הם משתתפים בו בפעם הראשונה, או רק לקבוע לעצמם שיא אישי חדש, אם הם השתתפו במרוץ הזה בעבר. רק אתלטים מוכשרים מאוד, באמת מסוגלים להתמודד על מקום בהוואי, ורק לסיים את מרוץ איש הברזל הוא השיא בקריירה של אתלטים רבים העוסקים בטריאתלון. כיום מתחרים במרוץ אתלטים נכים בקטגוריה למאותגרים פיזית. האוסטרלי ג'ון מקלין היה האתלט המאותגר פיזית הראשון שהתחרה במרוץ.

אנשים שמסיימים מרוץ כזה במגבלות הזמן שהוקצב מכונים "איש הברזל" (Ironman), ברבים: "אנשי הברזל" (Ironmen). בביטוי "Ironmans" מכנים את המרוצים עצמם, כקיצור של "טריאתלון איש הברזל" (Ironman Triathlon). בקהיליית הטריאתלון איש הברזל הוא מישהו שהתחרה במרוץ במרחק המיועד, בין אם הוא התחרה בתחרות מאושרת בידי "התאחדות הטריאתלון העולמית", אם לאו.

יש הסוברים שהמרחקים שנקבעו אינם דוחפים את המשתתפים עד לקצה יכולתם, ומכאן התפתחו תחרויות כמו טריאתלון איש הברזל כפול. התפתחו מתכונות קיצוניות יותר, יש למעשה תחרויות של fact triple, quadruple, quintuple, deca, and 15× שמכפילות את המרחק של טריאתלון איש הברזל המקורי.

אליפות העולם באיש הברזל[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך הזמן הפופולריות של ספורט הטריאתלון גברה, והמרוץ השנתי באי הוואי נהפך להיות "אליפות העולם באיש הברזל" (The Ironman World Championship), עם סדרה של מרוצי הסמכה הנדרשים על מנת להשתתף באליפות. המרוץ בהוואי מורכב משחיה במפרץ קאילואה-קונה, רכיבה על אופניים לרוחב מדבר הלבה של הוואי, להאווי ובחזרה, וריצת המרתון לאורך החוף (מקיהאוהו לקיהול פוינט (Keahole Point) ובחזרה לקאילואה-קונה) מסיימים באליאי דרייב. אליפות איש הברזל האחרונה נערכה ב10/10/2015 בקונה. ההסמכה לאליפות העולם מושגת באמצעות השתתפות במרוץ איש ברזל אחד או יותר או מרוצי חצי איש הברזל. ההסמכה יכולה להיות גם באמצעות סיום המרוץ וזכייה בהגרלה (200 מקומות).

שיאי מסלול אליפות העולם באיש הברזל[עריכת קוד מקור | עריכה]

שיא המסלול באיש הברזל לנשים, בתחרות שנערכת בהוואי שייך לדניאלה ריף משווייץ 8:26:18 שעות, ונקבע ב-13 באוקטובר 2018.

שיא המסלול באיש ברזל לגברים, בתחרות שנערכת בהוואי שייך לגוסטאב עידן מנורווגיה 7:40:24 ונקבע ב-9 באוקטובר 2022.

שיאי העולם באיש הברזל[עריכת קוד מקור | עריכה]

התוצאה המהירה ביותר שהושגה בתחרות איש ברזל לנשים שייכת לכריסי ולינגטון מבריטניה, 8:18:13 שעות, והושגה בתחרות איש ברזל בגרמניה בצ'לנג' רות' ב-10 ביולי 2011.

התוצאה המהירה ביותר שהושגה בתחרות איש ברזל לגברים שייכת לקריסטיאן בלומנפלט, 7:21:12 שעות והושגה בתחרות איש ברזל בקוזומל, מקסיקו ב-21 בנובמבר 2021.

טריאתלון איש הברזל מסביב לעולם[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2010 מתקיימים 24 מרוצי הסמכה של טריאתלון איש הברזל מסביב לעולם.

תחרויות איש הברזל בארצות הברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

תחרויות איש הברזל באירופה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תחרויות איש הברזל באוסטרליה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תחרויות איש הברזל באסיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תחרויות איש הברזל באזורים אחרים בעולם[עריכת קוד מקור | עריכה]

אתלטים מפורסמים של טריאתלון איש הברזל[עריכת קוד מקור | עריכה]

נשים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • נטשה בדמן
  • האירופאית הראשונה שזכתה באיש הברזל בהוואי
  • זכתה 6 פעמים באיש הברזל בהוואי
 • ליסה בנטלי
  • קנדית, זכתה 11 פעמים באיש הברזל
  • זכתה ב-5 מתוך 10 פעמים באליפויות בעולם באיש הברזל
  • הייתה אחת מהטריאתלטיות הטובות ביותר בכל הזמנים בעודה סובלת מסיסטיק פיברוזיס
 • פולה ניובי-פרייזר
  • זכתה 8 פעמים בתחרות איש הברזל של הוואי (שיא כולל)
  • זכתה 4 פעמים ברציפות בהוואי
  • זכתה 24 פעמים בתחרויות איש הברזל (שיא כולל)
  • כינויה "מלכת קונה"
 • שרה ריינרטסן
  • האישה הראשונה שניסתה/השלימה את איש הברזל הוואי עם רגל תותבת
  • כינויה הוא alwastri
 • איבונה ואן פלרקן
  • שברה את השיא בן ה-14 שנה של פולה ניובי-פרייזר במזג אוויר גשום וקר בזמן של 8:45:48 בתחרות איש הברזל "צ'אלנג' רות'" ב-2008, והחזיקה בשיא זה שנה
  • זכתה פעמיים בתחרות איש הברזל "צ'אלנג' רות'"
  • הגיעה לשיא של מתחת ל-9 שעות (8:51:55) בפעם הראשונה שהתחרתה באיש הברזל ברות, 2007
  • הגיעה שלוש פעמים בזמן שמתחת ל-9 שעות
 • כריסי ולינגטון
  • זכתה באליפות העולם בהוואי בניסיונה הראשון, פחות משנה אחרי שנהפכה למקצוענית
  • זכתה באליפות העולם בהוואי שלוש פעמים ברציפות
  • החזיקה בשיא המסלול לנשים באליפות העולם בהוואי (8:54:02), בין השנים 2009–2013
  • מחזיקה כיום בשיא העולמי לכל תחרויות איש הברזל בעולם: 8:18:13 (‏ צ'אלנג' רות' ב-2010)
  • שברה פעמיים את שיא העולם באיש הברזל: 8:18:13 (רות'‏, 2010) ו-8:31:59 (‏רות',‏ 2009)
  • החזיקה בעבר בשיא העולם במקטע האופניים באיש הברזל 4:36:33 (‏2010)
  • מחזיקה בשיא העולם במקטע הריצה באיש הברזל 2:44:35 (‏2011)
  • מחזיקה במספר הגדול ביותר של פעמים שסיימה בפחות מ-9 שעות (חמש, פעם אחת יותר משיאה הקודם של פולה ניובי-פרייזר)
  • לא הובסה בתחרויות איש הברזל
  • אלופת העולם הראשונה באיש הברזל מהממלכה המאוחדת
 • דניאלה ריף
  • זכתה באליפות העולם בהוואי ארבע פעמים ברציפות
  • זכתה 5 פעמים באליפות העולם בחצי איש ברזל
  • מחזיקת שיא המסלול באליפות העולם בהוואי: 8:26:18 (‏2018)
  • מחזיקת שיא העולם במקטע האופניים ושיא המקטע באליפות העולם באיש הברזל בהוואי: 4:26:07 (‏2018)
  • כינויה הוא "Angry Bird"

גברים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • מרק אלן
  • מנצח 6 פעמים באיש הברזל הוואי (הציב שיא לגברים)
  • 5 ניצחונות רצופים בהוואי (שיא כולל)
  • כינויו הוא "The Grip"
 • ג'ון בלייס (Jon Blais)
  • האדם הראשון עם ALS (מחלת לו גריג), מחלת ניוון שרירים סופנית, שהשתתף והשלים את מרוץ איש הברזל בהוואי, שהיה חלום חייו. הוא הלך לעולמו ב-27 במאי 2007.
 • דיק וריק הויט
  • בסביבות גיל 65 השלים דיק את איש הברזל ביחד עם בנו הנכה ריק, שאינו יכול ללכת או לדבר. דיק משך את ריק בעזרת סירה בקטע השחייה, רכב עמו באופניים מיוחדים לאורך 112 מייל (180 ק"מ) רכיבה, ודחף אותו בכיסא גלגלים במהלך הריצה.
  • השלים שש תחרויות של איש הברזל.
 • לוק ואן לירדה
  • הגבר האירופאי הראשון שזכה בתחרות איש הברזל בהוואי
  • החזיק בשיא המסלול של אליפות העולם בהוואי: 8:04:08 (נקבע בשנת 1996, נשבר בשנת 2011)
  • החזיק בעבר בשיא של כל הזמנים: 7:50:27 (נקבע באיש הברזל אירופה ב-1996)
 • דייב סקוט
  • ניצח 6 פעמים באיש הברזל הוואי (קבע את השיא לגברים)
  • כינויו הוא "The Man"
 • נורמן שטאדלר
  • זכה פעמיים באליפות העולם (ב-2004 וב-2006)
  • בעבר החזיק בשיא למקטע רכיבת האופניים באליפות העולם בהוואי (4:18:23 עם ממוצע של 26 מייל לשעה; בתנאי מזג אוויר מעוננים)
 • גרג ולש
  • הלא-אמריקני הראשון שזכה באיש הברזל בהוואי
  • זכה במרוץ הגראנד סלאם במהלך הקריירה שלו
  • כינויו הוא "Mighty Mouse"
 • קרייג אלכסנדר
  • זכה באליפות העולם באיש הברזל שלוש פעמים (2008–2009, 2011) ואחד הרצים החזקים בסבב הברזל
  • כינויו הוא "Crowie"
 • יאן פרודנו
  • זכה באליפות העולם באיש הברזל שלוש פעמים (2015, 2016, 2019)
  • זכה באליפות העולם בחצי איש הברזל פעמיים (2015, 2018)
  • שיאן המסלול באליפות העולם בהוואי: 7:51:13 (2019)
  • שיאן העולם במרחק איש הברזל: 7:35:39 (נקבע בצ'אלנג' רות' 2016)
  • אלוף אולימפי בטריאתלון (2008)
  • כינויו הוא "Frodo"
 • פטריק לאנגה
  • זכה באליפות העולם באיש הברזל פעמיים (2017, 2018)
  • שבר פעמיים את שיא המסלול של אליפות העולם בהוואי (8:01:40 ב-2017, 7:52:39 ב-2018)
  • מחזיק בשיא מסלול הריצה באליפות העולם בהוואי: 2:39:45

ישראלים באיש הברזל[עריכת קוד מקור | עריכה]

אנטונינה רזניקוב מישראל היא בעלת התוצאה המהירה ביותר בתחרות איש ברזל לנשים ישראליות, לאחר שקבעה תוצאה של 9:07:35 שעות (1:06:46 בשחייה, 4:44:45 ברכיבה ו-3:09:22 בריצה) וסיימה במקום ה-7 בתחרות איש הברזל ברצלונה 2019. ב-2011, נינה פקרמן קבעה את הזמן המהיר ביותר לאישה ישראלית אי פעם במסלול אליפות העולם בהוואי, בתוצאה של 9:45:35 שעות, במקום ה-20 מבין כלל הנשים ובמקום השני בקטגוריית גילאי 30-34 (59:05 בשחייה, 5:20:25 ברכיבה ו-3:20:32 בריצה).

גלעד רותם מישראל הוא בעל התוצאה הטובה ביותר של ספורטאי ישראלי בתחרות איש ברזל לאחר שקבע תוצאה של 8:20:11 שעות (מקום 7; 49:43 בשחייה, 4:32:10 ברכיבה ו-2:56:32 בריצה) בתחרות Challenge Roth שבגרמניה בשנת 2011. רותם קבע ב-2010 את התוצאה המהירה ביותר לישראלי במסלול אליפות העולם באיש הברזל בהוואי – 9:09:14 שעות, במקום ה-41 בגברים ובמקום השני בקטגוריית גילאי 25-29 (56:44 בשחייה, 5:01:03 ברכיבה, 3:06:27 בריצה).[3][4]

חצי איש הברזל[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-2005 "התאחדות הטריאתלון העולמית" ייסדה את סדרת מרוצי "חצי איש הברזל" (מכונה גם "איש הברזל 70.3"). המסלול הקצר יותר, מורכב מ-1.2 מייל (1.9 ק"מ) שחייה, 56 מייל (90 ק"מ) מרוץ אופניים, ו-13.1 מייל (21.1 ק"מ) ריצה. כמו בסדרת איש הברזל, גם סדרה זו מורכבת ממספר מרוצי הסמכה באתרים שונים ברחבי תבל, שהעוברים אותם, רובם אלו שסיימו ראשונים במרוצי ההסמכה, מעפילים לאליפות העולם. אליפות העולם נערכת בקלירווטר, פלורידה.[5] כמה תחרויות "חצי איש הברזל" משמשות אף הן כהסמכה לאליפות העולם (במרחק המלא) של איש הברזל בהוואי.

הסימן המסחרי של איש הברזל[עריכת קוד מקור | עריכה]

הלוגו של טריאתלון איש הברזל הוא סימן מסחרי של "התאחדות הטריאתלון העולמית". ההתאחדות גם רשמה את הסימן המסחרי "טריאתלון איש הברזל" ("Ironman Triathlon") עבור התחרויות האתלטיות שלה, והסימן המסחרי "איש הברזל" ("Ironman") עבור קו של ביגוד, מוצרי אתלטיקה, ומזכרות, ונתנה רישיון לחברת השעונים טיימקס עבור קו סדרת השעונים שלהם "Timex Ironman wristwatches". הסימן המסחרי גם משתרע לשימוש ב"140.6" ו"70.3", המרחקים של איש הברזל המלא או חצי איש הברזל.

סמלים[עריכת קוד מקור | עריכה]

M-Dot הוא הסמל שמתייחס לתחרות. הסמל נלקח מלוגו איש הברזל, שבו מופיעה המילה "IRONMAN" (איש הברזל) בכל הכובעים עם נקודה על האות M, שמשמעותה "נראה כמו אדם". הנקודה היא ראש האדם וה-M היא הגוף של האדם. היא מייצגת את הראש שצריך להתאים לגוף ולכוח הרצון החזק.

תחרויות הדומות לאיש הברזל[עריכת קוד מקור | עריכה]

ארגונים נוספים המקיימים מרוץ בעל מרחק דומה יכולים להתייחס לטריאתלונים שלהם כ"טריאתלון במרחק מלא" (Full Distance Triathlon) או משהו הדומה לכך, לעיתים נוספת לשמם התחילית "איש" (באנגלית: הסיומת "man"), אם כי משתמשים במונח "איש הברזל" כדי לכנות מרוצים אלה באופן בלתי רשמי. מרוצים שאינם מרוצי "איש הברזל" רשמיים ניתן להתייחס אליהם גם כמרוצים למרחק של איש הברזל או חצי מרחק של איש הברזל (באופן בלתי רשמי). דוגמאות למרוצים כאלה הם:

האימונים לקראת איש הברזל[עריכת קוד מקור | עריכה]

האימונים לאיש הברזל דורשים הכנה לתחרויות ארוכות בנות שלושה מקצים שונים. האימונים יכולים לארוך מספר שנים של אימונים מבוססים אירובי לפני שהאתלט מוכן להתחרות בתחרויות הארוכות של איש הברזל. קיימים שירותי אימונים שונים הזמינים לאימוני טריאתלון למרחקים ארוכים.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • Müller, Mathias; Carlson, Timothy (2010). 17 Hours to Glory: Extraordinary Stories from the Heart of Triathlon. Boulder, CO: Velo Press. ISBN 978-1-934030-43-1.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא טריאתלון איש הברזל בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]