יד (תשמיש מצווה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
יד לקריאה בספר התורה
יד לקריאה בספר תורה בצילום תקריב

יד לקריאה בתורה היא תשמיש מצווה המשמש להצבעה על הטקסט במהלך קריאה בספר תורה על ידי בעל הקורא. היא נועדה גם למנוע מהקוראים את הצורך לגעת בקלף, דבר האסור בעקבות אחת מגזרות חכמים הקשורה לטומאה וטהרה (שמונה עשר דבר). בנוסף, אם אצבעות הקורא תיגענה בכתב, עלול הכיתוב להיפגע, היות שהקלף אינו סופג דיו, דבר העשוי לפסול זמנית את ספר התורה. היד אינה נדרשת לקריאה (ניתן להצביע על הכתב באמצעות אצבע או לא להצביע כלל), אך השימוש בה הוא נפוץ.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאז ימי קדם השתמשו המורים היהודים במצביע מחודד קלות בקצהו, בדומה לכלי ההצבעה שקיימים היום לצורך הצבעה על מפות או לוחות. האזכור הראשון שנמצא להצבעה בעזרת היד נמצא בביתר לפני הריסת העיר במרד בר כוכבא (136-132). מספר התלמידים בביתר ובתי הספר בה היו הגדולים ביותר בכל אזור יהודה. השימוש ביד על ידי המורים בבתי ספר יסודיים או בחדרי תלמוד תורה היה עדיין נפוץ בתחילת המאה העשרים במדינות מזרח אירופה.

הכנת היד[עריכת קוד מקור | עריכה]

את היד מכינים ממספר חומרים אפשריים, אולם הכסף הוא הנפוץ שבהם. ובצורתה היא מזכירה מוט ארוך, עם יד קטנה ואצבע המצביעה מקצהו העליון. מכאן השם יד, בדמיון המכוון ליד האנושית. ישנם דגמים שונים ליד כאשר האורך הממוצע הוא כ-12 ס"מ והוא בצורת מקל או מוט המתכווץ לקצה אחד. לעיתים הוא בדומה לשרביט עשוי כסף ומעוטר בזהב, לעיתים אף בתכשיטים, אולם משתמשים גם במקלות עץ, רצוי עץ זית מארץ הקודש. עם ציפוי עשוי שנהב.

לעיתים על היד מופיעים ציטוטים מהתנ"ך כדוגמת:

תּוֹרַת ה' תְּמִימָה, מְשִׁיבַת נָפֶשׁ; עֵדוּת ה' נֶאֱמָנָה, מַחְכִּימַת פֶּתִי

או שמו של תורם היד לבית הכנסת. כאשר בקצה היד ישנה טבעת המחוברת לשרשרת.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • יוסף יעקב, יהודה דוד איינשטיין. יד לקריאה בתורה באתר "האנציקלופדיה היהודית" (באנגלית)