יום כדור הארץ

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
דגל לא רשמי של יום כדור הארץ – תמונת "The Blue Marble" ("הגולה הכחולה") על רקע כחול

יום כדור הארץ, המצוין ב-22 באפריל, הוא יום בינלאומי המציין מודעות להגנת הסביבה של כדור הארץ.

מטרת היום היא להעלות את המודעות ליכולתו של כל אדם להשפיע באמצעות התנהלות יום-יומית המתחשבת בסביבה, על גורלנו ועל גורל הדורות הבאים, ולהראות כי צריכת משאבים יעילה משפיעה על כל המערכת האקולוגית ועל איכות הסביבה.

בשנת 1970 קרא הסנאטור האמריקאי, גיילורד נלסון (Gaylord Nelson), ליום של למידה ומחאה ב-22 באפריל, בתגובה למה, שלדעתו, היה הרס סביבתי נרחב. מעל 20 מיליון איש השתתפו באותו יום בהפגנות שקטות להעלאת המודעות לסביבה ברחבי ארצות הברית. כיום, האירוע מצוין בכל רחבי העולם, הן על ידי ממשלות והן על ידי אנשים, קבוצות וארגונים.

ב-2009 נקבע בהכרזה של האו"ם שהיום יחול ב-22 באפריל.

בישראל מרכזת את אירועי "יום כדור הארץ" עמותת חיים וסביבהארגון הגג של ארגוני הסביבה וארגון מגמה ירוקה, המוביל אקטיביזם סביבתי בישראל. בשנים האחרונות התקיימו ביום זה גם אירועים סביבתיים מרכזיים נוספים, ובהם טקס הגלובוס הירוק ואירועי "שעת כדור הארץ", שכללו פעילות של רשויות עירוניות שונות, להעלאת המודעות לחיסכון בחשמל ובמשאבי הטבע, ובכלל זה – גם כיבוי אורות סמלי לשעה אחת.

במערכת החינוך בישראל מציינים את יום כדור הארץ על ידי הקצאת שיעורים שמגבירים את המודעות להגנת הסביבה, שימוש באנרגיה מתכלה ומתחדשת, שינויי אקלים וההתחממות הגלובלית.[1]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא יום כדור הארץ בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]