חיים וסביבה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: תוכן פרסומי.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

חיים וסביבה היא עמותה הפועלת כארגון גג של ארגוני סביבה שונים בישראל. הארגון מאגד כ-130 ארגוני סביבה מכל רחבי המדינה, הפועלים במגוון תחומים ודרכי פעולה לקידום איכות הסביבה. חיים וסביבה פועל, מאז הקמתו בשנת 1975, לחיזוק ארגוני הסביבה, לקידום מדיניות סביבתית בישראל, ולהגברת מעורבות הציבור בתהליכי קבלת ההחלטות הנוגעות לסביבתו.

הארגון מנוהל באמצעות ועד מנהל המורכב מנציגי ארגונים, הנבחרים באספה הכללית של העמותה. הוועד המנהל מהווה מקום להתייעצות תנועתית בשאלות וסוגיות עקרוניות, וזירה המאפשרת לארגונים לגייס את התנועה למאבקים סביבתיים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הגרעין הראשון של ארגון הגג "חיים וסביבה" נוסד בשנת 1975 על ידי ח"כ יוסף תמיר, בהשתתפות עזריה אלון, ממקימי החברה להגנת הטבע, ד"ר אורי מרינוב, מנהל השירות לשמירת הסביבה, ואלוף אברהם יפה, מנכ"ל רשות שמורות הטבע.

ביוזמת הארגון החדש התקבל באותה שנה תיקון לחוק התכנון והבניה, המקצה לארגון הגג של ארגוני הסביבה "חיים וסביבה" נציג קבוע ובעל זכויות מלאות במועצה הארצית לתכנון ולבנייה. באותה שנה אורגנה שדולה ראשונה של חברי כנסת למען הסביבה.

ביוזמת ארגון "חיים וסביבה" הוקמו בשנות ה-70 ועדות איכות סביבה ב-16 ארגונים אזרחיים ומוסדות ציבוריים, ובהם: מרכז השלטון המקומי, התאחדות התעשיינים, הסתדרות המורים, נעמת, ויצו, איגוד נשים אקדמאיות, בני ברית, רוטרי, ההסתדרות הציונית הדסה ועוד. הארגון ניהל בהצלחה מאבק למנוע ייבוא סיגי אלומיניום מתעשייה גרמנית לקבורה במכרות תמנע.

החל מסוף שנות ה-80 של המאה ה-20 העניק "חיים וסביבה" אותות הוקרה לחברי כנסת שהצטיינו בהגנה על הסביבה ובחקיקה סביבתית, ולעיתונאים שהפגינו יושרה, מקצוענות וסיקור מעמיק של נושאי סביבה וחברה, במטרה להגביר את המודעות הציבורית לנושאי איכות הסביבה.

בשנות התשעים פעל הארגון מול הכנסת. בין השאר יזם הארגון הכללת פרק איכות סביבה במצע המפלגות לבחירות 96 לכנסת, ובהמשך את הקמת השדולה הסביבתית בכנסת בשנת 1996, אליה הצטרפו 43 ח"כים מכל סיעות הבית.

בשנת 1999 חל שינוי יסודי במבנה הארגוני של "חיים וסביבה" ולשורותיו הצטרפו עשרות ארגונים שנוסדו במהלך שנות ה-90 של המאה ה-20, הוקמו מוסדות חדשים לעמותה המורכבים מנציגי הארגונים עצמם, והפעילות עברה מהתבססות על התנדבות בלבד לפעילות מקצועית הנעזרת במתנדבים. אחד הפרויקטים הראשונים של הארגון במתכונתו החדשה היה פרויקט להכרזת שמורות טבע וגנים לאומיים, שהמתינו לאישור סופי עשרות שנים. בעקבות הפעילות הציבורית והמשפטית הוכרזו קרוב ל-30 שמורות טבע וגנים לאומיים חדשים, בשטח של קרוב למיליון דונם.

בשנת 2002 התקבל בכנסת ביוזמת "חיים וסביבה", חוק ייצוג ארגוני סביבה בוועדות ממלכתיות, שקבע – לראשונה – מינוי של נציגים של ארגוני הסביבה לוועדות המחוזיות לתכנון ובניה ולוועדות רשמיות נוספות. באותה שנה התארגנה קואליציה של כ-20 ארגוני סביבה וחברה, לקראת פסגת כדור הארץ ביוהנסבורג, והוציאה לאור דו"ח צללים על מצב הסביבה בישראל בשם "דרכים לקיימות". לקראת הפסגה קיים "חיים וסביבה" מסע אופניים של כ-500 ק"מ מעכו ועד אילת, במטרה להגביר את המודעות לבעיות איכות הסביבה ופיתוח מקיים בישראל. בשנה זאת התקיים גם, לראשונה בישראל, כנס על יהדות ואיכות הסביבה שנערך בכנסת, בהשתתפות הראשון לציון הרב בקשי דורון. כמו כן נערכו יום עיון וסדנה להיערכות ארגוני סביבה לבחירות המקומיות, וכנס מקצועי בנושא אנרגיה נקיה והדרכים לקידומה בישראל, במסגרת התערוכה לטכנולוגיות סביבתיות בתל אביב.

בשנת 2003 הוקמה "הועדת לצדק סביבתי", שאיגדה כ-30 ארגוני סביבה וחברה במטרה לחקור תופעות של אי-צדק סביבתי בישראל ולהציע הצעות מעשיות לפתרונן. הוועדה פרסמה מספר דו"חות שנתיים ושורה של ניירות עמדה בנושאים מגוונים המציגים סוגיות של סביבה, חברה ובריאות. לרגל יום איכות הסביבה הבינלאומי התקיים משפט ציבורי מבוים בו תבעו הדורות הבאים את הדור הנוכחי על הפגיעה בסביבה, בהשתתפות חברי כנסת, נציב הדורות הבאים בכנסת ואישים נוספים.

בשנה זו החלה פעילות לוביסטית נמרצת של "חיים וסביבה" בכנסת. בסיוע הפרויקט הביאו עשרות ארגונים את דברם ומאבקיהם אל משכן הכנסת, הועלו שאילתות והצעות לסדר בנושאים סביבתיים והתקיים דיון משותף של ועדת הפנים ואיכות הסביבה וועדת החינוך על תקשורת ואיכות הסביבה, שנועד להגביר את מודעות הכנסת וכלי התקשורת לנושאים סביבתיים. בשנים הבאות היה "חיים וסביבה" שותף מרכזי ומוביל ב"יום איכות הסביבה" שמתקיים מדי שנה בכנסת בראשית חודש יוני. ביוזמת הארגון הוכנס תיקון לחוק ביטוח לאומי (מתנדבים) המעניק כיסוי ביטוחי למתנדבים בארגוני הסביבה.

בשנה זו הוקם "מרכז הסיוע לארגונים", העוסק בגיוס אנשי מקצוע בתחומים מגוונים המסייעים לארגוני הסביבה, ונפתח פרויקט הכלכלה, שנועד לסייע לארגוני הסביבה בהבנת השפה הכלכלית והעסקית. בנוסף, קיים חיים וסביבה את פסטיבל אקולנוע – הפסטיבל הראשון בישראל לקולנוע סביבתי-חברתי בסינמטק תל אביב.

בשנת 2005 הוביל "חיים וסביבה" לראשונה את טקס הגלובוס הירוק, האירוע המרכזי השנתי של התנועה הסביבתית בישראל. תחת הכותרת "הבריאות שלך מתחילה באיכות הסביבה" הוענקו אותות "הגלובוס הירוק" לאישים וגופים שפעלו למען איכות הסביבה ובריאות הציבור והוכרז על "הגלובוס השחור" לבתי הזיקוק בחיפה, שנבחרו כגורם שפגע במידה הרבה ביותר בבריאות הציבור בשנה זו. באירוע השתתפו שרי התחבורה ואיכות הסביבה, חברי כנסת, ראש עיריית ת"א ומאות פעילים סביבתיים מכל הארץ. האותות מוענקים מאז מדי שנה בטקס חגיגי.

באותה שנה נעשה צעד חשוב נוסף לשילוב ארגוני הסביבה בתהליכי קבלת ההחלטות. הכנסת קיבלה תיקון לפקודת העיריות שחייב כל רשות מקומית להקים ועדה לאיכות הסביבה בתחומה "שתפקידה ליזום ולתכנן פעילות בתחומים הנוגעים לשמירה על איכות הסביבה ולהבטחת פיתוח ושימוש בני-קיימא של הסביבה…". בהתאם לחוק, בוועדה חברים שני נציגים של ארגוני סביבה מקומיים ומשקיף מטעם ארגוני הסביבה הארציים. בעקבות התיקון לחוק החל תהליך מואץ של הקמת ועדות איכות סביבה ברשויות המקומיות בכל הארץ, ועד כה הוקמו מעל מאה ועדות כאלה.

"חיים וסביבה" הפך בהדרגה לגורם משמעותי בדיאלוג עם המגזר העסקי. מנכ"ל הארגון, עו"ד אלונה שפר-קארו עמדה בראש צוות שקבע את הקריטריונים לפרק הסביבתי של "מדד מעלה" ("מחויבות עסקים לחברה בישראל"), המדרג את הביצועים החברתיים והסביבתיים של החברות הגדולות הנסחרות בבורסה של ת"א. בעקבות פעילותה הורחבו במדד 2006 הקריטריונים הסביבתיים במדד לשיעור של 25%, בהתאם להשפעה הגבוהה שיש לחברות הגדולות במשק על איכות הסביבה ובריאות הציבור בישראל.

במסגרת פרויקט כלכלה וסביבה של חיים וסביבה התקיימו סדנאות לארגוני הסביבה המיועדות להטמיע את השפה הכלכלית בפעילות הארגונים ובמאבקים הסביבתיים השונים שהם מנהלים. סמינר שנועד למגזר הפיננסי התקיים בבורסה בתל אביב בספטמבר 2009 בנושא "השקעות אחראיות" (RI). בהמשך פעל הארגון לקדם את מעורבות ארגוני הסביבה בתחום המתפתח של אחריות תאגידית במגזר העסקי, ולעודד דיאלוג בין המגזר העסקי לארגוני החברה האזרחית. במסגרת זו יזם הארגון קורסי הכשרה בנושא אחריות תאגידית, ובקורסים שקיים השתתפו כ-75 פעילים מארגונים שונים.

בנוסף, מתקיים שיתוף פעולה הדוק בין "חיים וסביבה" לבין האקדמיה. הקליניקות לצדק סביבתי באוניברסיטאות בר-אילן ותל אביב ובמכללת ספיר מסייעות לארגונים לקידום מאבקים סביבתיים, ובכלל זה פניות לפי חוק חופש המידע, ייזום של הצעות לתיקוני חקיקה בכנסת, ואף פעילות משפטית בעת הצורך.

בשנים 2008 ו-2013 ריכז "חיים וסביבה" והוביל פעילות משותפת של התנועה הסביבתית לקראת הבחירות לרשויות המקומיות, בקמפיין שכונה "ירוק עכשיו". הפעילות נועדה לקדם את השיח הסביבתי בבחירות, וביתר שאת בפעילות העיריות לאחריהן.

בשנת 2009 הוביל "חיים וסביבה" קואליציה של ארגוני סביבה בנושא משבר האקלים, שהגישה מסמך מדיניות מקיף לממשלה החדשה והשתתפה בועידת קופנהגן. הצעות הקואליציה הוטמעו בתוכנית הלאומית להפחתת פליטות גזי חממה שאומצה על ידי הממשלה בהמשך.

עד 2017 מנכ"ל חיים וסביבה היה נאור ירושלמי. מאז 21 במרץ 2017 נבחר המנכ"ל החדש ערן בן ימיני והוא פעיל בפורומים המקדמים שיח משותף של ארגוני החברה האזרחית ודיאלוג בין-מגזרי בישראל. במסגרת זו מונה כחבר בשולחן העגול הבין-מגזרי שליד ראש הממשלה, במועצה המייעצת של מידות ובוועדת איכות הסביבה של מרכז השלטון המקומי.

יושבי ראש הוועד המנהל של הארגון:

מנכ"ל חיים וסביבה:

רשימת הארגונים החברים בארגון הגג[עריכת קוד מקור | עריכה]

בין הארגונים החברים בארגון הגג ניתן למצוא את הארגונים הבאים:

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]