יחסי איחוד האמירויות הערביות–הוותיקן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
יחסי איחוד האמירויות הערביות–קריית הוותיקן
איחוד האמירויות הערביותאיחוד האמירויות הערביות קריית הוותיקןקריית הוותיקן
Holy See United Arab Emirates Locator.png
איחוד האמירויות הערביות קריית הוותיקן
שטחקילומטר רבוע)
83,600 0.44
אוכלוסייה
9,890,402 801
תמ"ג (במיליוני דולרים)
696,000
תמ"ג לנפש (בדולרים)
70,371
משטר
מונרכיה חוקתית פדרלית מונרכיה אבסולוטית תאוקרטית

יחסי איחוד האמירויות הערביות–הוותיקן הם יחסי החוץ בין איחוד האמירויות הערביות ובין הכס הקדוש. הצורה המוקדמת ביותר של קשר בין פקידי שתי המדינות הייתה כאשר המייסד של איחוד האמירויות השייח' זאיד בן סולטאן אאל נהיאן פגש באופן לא רשמי את יוחנן פאולוס השני בשנת 1980.[1] היחסים בין המדינות לא כוננו עד ה-31 במאי 2007. על פי הודעת הוותיקן, ההסדר הדיפלומטי התבסס על רצון לקדם "קשרים של ידידות הדדית ולחיזוק שיתוף הפעולה הבינלאומי.[2]

רקע כללי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקשרים בין איחוד האמירויות הערביות לכס הקדוש מושפעים במידה רבה על ידי יחסי הנצרות-אסלאם היסטוריים. כמדינה מוסלמית, הקמת יחסי איחוד האמירויות עם הכס הקדוש ברמה של שגרירות הייתה בעיני רבים דחיפה לאוכלוסייה הנוצרית באיחוד האמירויות, המונה כמיליון איש.[2] הכס הקדוש גורס כי קשריו עם איחוד האמירויות מעוצבים באופן בסיסי על ידי ערכי החופש הדתי של המדינה וכן על ידי קיום יחסי אחווה עם הכנסייה הקתולית ואישור הקמת מרכזי פולחן חדשים.[3]

בשנת 2008 איחוד האמירויות הערביות שלחה משלחת בראשותו של עבדול עזיז אל-גוראאר לפגוש את האפיפיור, במה שהיה הביקור ברמה הגבוהה ביותר בוותיקן על ידי גורמים באמירות מאז התקופה בה התחילו היחסים.[1] בדבר האירוע, העיר גוראאר כי איחוד האמירויות הערביות רוצה ליצור קשר חזק עם הוותיקן ולהעצים את המגעים האזרחיים והדתיים. "אנו מצפים שהקשר הזה יתממש בקרוב," הוסיף. בנדיקטוס השישה עשר הזכיר כי הוא מכבד את מאמצי מנהיגי איחוד האמירויות לקידום סובלנות; בנוסף, מזכיר המדינה הוותיקן קרדינל טרסיסיו ברטונה תיאר את איחוד האמירויות הערביות כמודל לדו-קיום בין דתות שונות והוסיף כי דיאלוג בין אמונות היה אפשרי וכי קיצונים מהווים רק מספר מצומצם של חסידי אמונות דתיות.[1]

באבו דאבי ארגן המרכז לענייני מידע פעם אחת סימפוזיון על הנושא "תפקיד הוותיקן בהפצת עקרונות הדו-קיום בעולם והסובלנות הדתית באיחוד האמירויות." הפורום, שכלל דוברים מרכזיים כמו פול-מונד אל-חכם והבישוף פול הינדר, ביקש לעודד דיאלוג על הידידות בין שתי המדינות ועל תפקידה של הדת בחברה.[4]

במאי 2010 מינתה איחוד האמירויות הערביות את השגרירה הראשונה שלה בוותיקן, היסה עבדולה אחמד אל-אוטאיבה. מאז 2016, הארכיבישוף פרנציסקו מונטיליו פדילה הוא הנונציו של הוותיקן לאיחוד האמירויות.

ביקור האפיפיור[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביוני 2016 האפיפיור קיבל הזמנה לביקור באיחוד האמירויות, והכס הקדוש שלח מכתב לגורמי האומה המאשר כי ביקור יתקיים בשלב מסוים בעתיד. ב-6 בדצמבר 2018 אושר כי האפיפיור יבקר באיחוד האמירויות כדי להשתתף בישיבה הבין-דתית הבינלאומית בנושא "אחווה אנושית" באבו דאבי.

ב-3 בפברואר 2019 נחת האפיפיור פרנציסקוס בנמל התעופה הנשיאותי באבו דאבי, והתקבל על ידי השייח' מוחמד בן זייד, נסיך הכתר של אבו דאבי ועל ידי סגן המפקד העליון של כוחות הצבא באיחוד האמירויות ד"ר אחמד אל -טייב, האימאם הגדול מאוניברסיטת אל-אזהר, המשמש כמקור מוביל לחינוך לאסלאם סוני, ויו"ר מועצת הזקנים המוסלמית. ביקור זה הפך אותו גם לאפיפיור הראשון שביקר באזור בחצי האי ערב. ב-4 בפברואר השתתף האפיפיור בישיבה הבין-דתית, במהלכה חתמו הוא ואל-טייב על "מסמך על אחווה אנושית לשלום עולמי ולחיים משותפים". באותו יום נאם האפיפיור באנדרטת מייסד אבו דאבי, קיים מפגש עם אל-טייב וזקנים מוסלמים אחרים במסגד שייח' זאיד וקיים פגישה עם יורש העצר זייד בארמון הנשיאות. ב-5 בפברואר סיים האפיפיור פרנציסקוס את מסעו לאחר שקיים מיסה מול קהל גדול, המוערך בכ-180,000, בזייד ספורט סיטי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1 2 3 Mahmoud Habboush (23 באוקטובר 2008). "UAE delegation meets pope". The National (Abu Dhabi). אורכב מ-המקור ב-28 December 2010. בדיקה אחרונה ב-23 בספטמבר 2010. 
  2. ^ 1 2 "Holy See announces diplomatic ties with United Arab Emirates". Denver, Colorado, United States: Catholic News Agency. 31 במאי 2007. ארכיון ארכיון מהמקור מ-19 February 2011. בדיקה אחרונה ב-23 בספטמבר 2010. 
  3. ^ "Pope Praises UAE Contribution to Freedom of Worship in Arab Nation". Vatican City: Vatican Radio. 20 במאי 2010. אורכב מ-המקור ב-3 October 2014. בדיקה אחרונה ב-23 בספטמבר 2010. 
  4. ^ "Symposium on Vatican's role in spreading tolerance, co-existence". UAE Interact. 18 במאי 2010. ארכיון ארכיון מהמקור מ-28 April 2014. בדיקה אחרונה ב-23 בספטמבר 2010.