לדלג לתוכן

יחסי איחוד האמירויות הערביות – ארצות הברית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יחסי איחוד האמירויות הערביותארצות הברית
איחוד האמירויות הערביותאיחוד האמירויות הערביות ארצות הבריתארצות הברית
איחוד האמירויות הערביות ארצות הברית
שטחקילומטר רבוע)
83,600 9,833,517
אוכלוסייה
9,591,853 341,814,420
תמ"ג (במיליוני דולרים)
507,535 25,462,700
תמ"ג לנפש (בדולרים)
52,913 74,493
משטר
מונרכיה חוקתית פדרלית דמוקרטיה נשיאותית

יחסי איחוד האמירויות הערביות – ארצות הבריתערבית: العلاقات الإماراتية الأمريكية, באנגלית: United Arab Emirates–United States relations) הם היחסים הדיפלומטיים בין איחוד האמירויות הערביות ובין ארצות הברית של אמריקה.

בין שתי המדינות מתקיימים יחסים דיפלומטים מלאים.

יחסים דיפלומטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ארצות הברית הייתה המדינה השלישית שהחלה לקיים יחסים דיפלומטים עם איחוד האמירויות הערביות. שתי המדינות נהנות מיחסים ידידותיים, כולל שיתוף פעולה ביטחוני.

רמת היחסים בין שתי המדינות עלתה באופן משמעותי לאחר מלחמת המפרץ.

בשנת 2018 ג'ון רקולטה מונה לשגריר.

יחסים ביטחוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

תת מזכירת ארצות הברית לבקרת נשק וביטחון בינלאומי אלן טאושר ושגריר איחוד האמירויות, יוסף אל-אוטאיבה, חותמים על הסכמים דיפלומטיים המכניסים לתוקף את ההסכם לשיתוף פעולה אזרחי באנרגיה גרעינית (17 בדצמבר 2009)

ארצות הברית מחזיקה שלושה בסיסים צבאיים באיחוד האמירויות הערביות. שלושת הבסיסים הם בסיס אוויר אל דאפרה, בסיס אוויר אל מינהאד ובסיס הצי פוג'יירה. בית חולים צבאי גדול בדגם של המתקן הרפואי האמריקאי הגדול בגרמניה "המרכז הרפואי האזורי לנדשטול", נבנה גם באיחוד האמירויות אשר יופעל על ידי צבא ארצות הברית, מזכירות ההגנה של ארצות הברית והכוחות המזוינים של איחוד האמירויות הערביות.

לדברי ריצ'רד א. קלארק, אז המתאם הלאומי של ארצות הברית לביטחון, הגנה על תשתיות ולוחמה בטרור ותורם בדו"ח לחקר פיגועי 11 בספטמבר, איחוד האמירויות היא בעלת בריתה הטובה ביותר למלחמה בטרור של ארצות הברית במפרץ. על פי שגריר ארצות הברית באיחוד האמירויות ריצ'רד ג' אולסון, סגן מפקד הכוחות המזוינים של איחוד האמירויות, מוחמד בן זאיד אאל נהיאן, בנה את הכוחות המזוינים של איחוד האמירויות כך שיהיו בקשר הדוק עם צבא ארצות הברית.

הכוחות המזוינים של איחוד האמירויות הערביות הם הכוחות המזוינים היחידים שגייסו חיילים למשימות סיוע הומניטרי במלחמה בראשות ארצות הברית באפגניסטן. צבא איחוד האמירויות מכונה "ספרטה הקטנה" על ידי גנרלים של הכוחות המזוינים של ארצות הברית ובמיוחד על ידי שר ההגנה האמריקני לשעבר ג'יימס מאטיס בשל תפקידו הצבאי הפעיל והיעיל, במיוחד במלחמה העולמית בטרור, למרות כוח האדם הפעיל הקטן שלו. מאטיס כינה גם את מבצע קרב אל-מוכלא שהוביל צבא איחוד האמירויות ב-2016 במהלך מלחמת האזרחים בתימן כמודל לחיילים אמריקאים, בהתייחסו לאופן שבו הכוחות המזוינים של איחוד האמירויות הערביות שחררו את נמל אל-מוכלא מאל-קאעידה בחצי האי ערב תוך 36 שעות בלבד, לאחר שהוחזק על ידי הארגון במשך יותר משנה. לפני הצטרפותו לממשל דונלד טראמפ, מאטיס קיבל אישור מהצבא האמריקאי לאחר שפרש מחיל הנחתים לעבוד כיועץ צבאי לכוחות המזוינים של איחוד האמירויות הערביות.

הכוחות המזוינים של איחוד האמירויות הערביות מקבלים גם עצות הגנה משני מפקדים בכירים לשעבר בצבא ארצות הברית, מזכיר ההגנה לשעבר ג'יימס מאטיס וגנרל ג'ון אלן, גנרל בדימוס בחיל הנחתים של ארצות הברית ולשעבר מפקד כוח הסיוע הביטחוני הבינלאומי של נאט"ו.

בשנת 2022 נוצרה מתיחות בין המדינות על רקע חידוש הסכם המעצמות על תוכנית הגרעין האיראנית. ארצות הברית לא מכירה בחות'ים, שנלחמים באמירויות, כארגון טרור. למעלה מכך, היא אף ביקשה להסיר את משמרות המהפכה האסלאמית באיראן, מרשימת ארגוני הטרור. על רקע מתיחות זו, איחוד האמירויות הזמינה לשטחה את נשיא סוריה בשאר אל אסד, המוקצה בעולם המערבי מאז מלחמת האזרחים בסוריה. ביקור זה עורר את חמתה של ארצות הברית[1]. למחרת, נפגשו בשארם א-שייח ראש ממשלת ישראל, נפתלי בנט, נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי, ויורש העצר האמירתי, מוחמד בן זאיד, בכדי להציג חזית מאוחדת בנושא. ישראל מתווכת באופן לא רשמי בין האמירויות לארצות הברית בסכסוך זה[2]. הן ישראל והן האמירויות דורשות ערבויות ביטחונית מארצות הברית נגד איראן[3].

יחסים כלכליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • בשנת 2016, שווי הסחורה שיוצאה מאיחוד האמירויות הערביות לארצות הברית הגיעה לסך 5.25 מיליארד דולר אמריקאי והיא כללה יהלומים, תכשיטים, אלומיניום גולמי, חלקי מטוסים, מכוניות ועוד.[4] באותה שנה, שווי הסחורה שיוצאה מארצות הברית לאיחוד האמירויות הערביות הגיעה לסך 32.9 מיליארד דולר אמריקאי והיא כללה טורבינות גז, מחשבים, זהב, תכשיטים, מכוניות ועוד.[5]
  • בשנת 2015, שווי הסחורה שיוצאה מאיחוד האמירויות הערביות לארצות הברית הגיעה לסך 1.78 מיליארד דולר אמריקאי והיא כללה אלומיניום גולמי, ברזל, חלקי ברזל, דשנים, מנועי בעירה ועוד.[6] באותה שנה, שווי הסחורה שיוצאה מארצות הברית לאיחוד האמירויות הערביות הגיעה לסך 17.4 מיליארד דולר אמריקאי והיא כללה ציוד תקשורת, מחשבים, טלפונים, מזגנים, מכוניות מטוסים ועוד.[7]

שיתוף פעולה גרעיני[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-15 בינואר 2009, חתמו שתי המדינות על שיתוף פעולה גרעיני לשלום, המגביר את הסטנדרטים לאי-הפצת נשק גרעיני.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]