יישום - החברה לפיתוח המחקר של האוניברסיטה העברית בירושלים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
יישום, החברה לפיתוח המחקר של האוניברסיטה העברית בירושלים בע"מ
Yissum.jpg
שנת הקמה 1964
משרד ראשי גבעת רם, ירושלים, ישראל
אנשי מפתח מנכ"ל: ירון דניאלי
www.yissum.co.il

יישום, החברה לפיתוח המחקר של האוניברסיטה העברית בירושלים בע"מ, היא חברת מסחור ידע של האוניברסיטה העברית בירושלים. יישום היא האחראית הבלעדית למסחור הטכנולוגיות והפטנטים שמקורם באוניברסיטה העברית. החברה, שהוקמה בשנת 1964, נחשבת כיום לאחת המובילות בעולם בתחומה.

לעיתים במהלך עבודות מחקר של חוקרים באוניברסיטה, הם ממציאים טכנולוגיות אשר להם אפליקציות בתחומים שונים. יישום היא הזרוע של האוניברסיטה אשר מזהה טכנולוגיות אלו ומביאה אותם אל החברות המסחריות. יישום מלווה את התהליך החל משלב המחקר דרך רישום הפטנט ועד פיתוח עסקי על מנת למסחר את הפטנטים.

עד היום רשמה יישום למעלה מ-8,400 פטנטים על למעלה מ-2,300 המצאות בכל תחומי הטכנולוגיה והביוטכנולוגיה. כשליש מהפטנטים מוסחרו, ומוצרים המבוססים עליהם נמכרים בלמעלה מ-2 מיליארד דולר בשנה.

לאורך שנות קיומה הקימה יישום כ- 80 חברות פורטפוליו, המבוססות על המצאות חוקרי האוניברסיטה העברית. ביניהן מובילאיי, בריפקם, אקסליבריס, קולפלנט וביוקנסל.

ליישום הסכמי שיתופי פעולה עם חברות בינלאומיות דוגמת אינטל, נוברטיס, רוש, ג'ונסון אנד ג'ונסון, טבע, מרק, גוגל, אדובה מונסנטו, סינג'נטה, וילמורין, ועוד רבים נוספים.

סיפורי ההצלחה הבולטים של יישום הם תרופה בשם אקסלון הנמכרת על ידי נוברטיס, תרופה בשם דוקסיל לטיפול בסוגים שונים של סרטן, זרעי עגבניות ופלפלים ועוד.

מנכ"ל החברה, החל מיוני 2017, הוא ירון דניאלי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]