ילדי סנטר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: ויקיזציה וניסוחים בעייתיים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

ילדי סנטר הוא כינוי סלנג ישראלי אשר נמצא בשימוש מהעשור הראשון של שנות ה-2000, לתת-תרבות של נערים ונערות משלהי דור ה-Y ומדור ה-Z שנוהגים להסתובב בדיזנגוף סנטר בתל אביב.

מאפיינים

ילדי הסנטר נוהגים להסתובב לרוב בקבוצות של בני ובנות נוער בקניון דיזנגוף סנטר, המשמש להם מקום למפגשים חברתיים, ועיקר פעילותם במקום כוללת לרוב ישיבה על הרצפה בגשר העגבנייה ובילוי בחנויות אופנה אלטרנטיבית הנמצאות בקניון.

ילדי הסנטר מחולקים לשלושה סוגים עיקריים:

  • הסוג הראשון נוהג לאמץ מאפיינים של תרבויות הדארק (בעיקר של תת-תרבות האימו). הם לרוב שומעים סגנונות מוזיקה לדוגמת הבי מטאל או הארד רוק, לובשים בגדים שחורים או עם צבעים צעקניים, נוהגים להאריך שיער ולצבוע אותו לצבעים שאינם טבעיים, לענוד מספר רב של פירסינג ולהתאפר באיפור עמוס. קיימת סטיגמה על סוג זה המעניקה לו מאפיינים דיכאוניים.
  • הסוג השני ברובו הפוך מתרבות האימו, והוא התפתח בתקופה מאוחרת יותר. קבוצה זאת לרוב מתלבשת בצורה צבעונית ועליזה, המושפעת מאפנת ההרג'וקו היפנית וצובעת את שיערה. רבים מהם משתייכים לקהילת הלהט"ב, ולוקחים חלק בפאנדומים של אנימה, מנגה ומשחקי מחשב המושפעים מהתרבות היפנית. רבים מהם נוהגים ליצור תחפושות לדמויות אנימה ומנגה שונות.
  • הסוג השלישי מזוהה עם קהילת הגיקים והפאנפיפול, המתעניינת במדע בדיוני, פנטזיה ומשחקי תפקידים. בין הפאנדומים המצויים אצלם נמצאים סדרות הספרים הארי פוטר ופרסי ג'קסון, סרטי מלחמת הכוכבים והיקום הקולנועי של מארוול.

לילדי הסנטר אין אג'נדה פוליטית משותפת, אך בעבר רבים מהם הביעו בציבור דעות שמאל ומחו נגד הכיבוש של העם הפלסטיני. כיום רבים מילדי הסנטר פעילים למען זכויות קהילת הלהט"ב ואף לובשים פרטי לבוש בעלי סמלים שונים של דגלי הגאווה ומחזיקים בידם דגלי גאווה בזמן שהותם בדיזנגוף סנטר.

קבוצות מסוימות של נערי סנטר נהגו בעבר להשחית בדיזנגוף סנטר עד שהנהלת המקום הגבירה את האבטחה ב-2009 והחלה לנקוט צעדי מנע כנגדם.[1] לאחר צעדים אלו, נערים רבים המזוהים כילדי סנטר התלוננו על כך שההנהלה לא מאפשרת להם להיכנס למקום בגלל לבושם ויוצרת אפליה על רקע אופנתי, דבר שההנהלה הכחישה.[2]

"ילדי הסנטר" היו פעילים ברשתות חברתיות ובאתרי בלוגים כמו ישרא-בלוג, וקהילות חברתיות לסצנה כגון "שוקס" ו"גרייב" שנסגרו. מאז העשור הראשון של שנות ה-2000 אורגנו באינטרנט (בעיקר בפייסבוק) מפגשים של מאות ילדי סנטר מכל הארץ בדיזנגוף סנטר ובמגדלי עזריאלי.

כיום רוב קהילת ילדי הסנטר פעילה ברשתות חברתיות הפופולריות כיום כגון אינסטגרם, טיקטוק ובאתר סטיפס, ומפגשים בין ילדי הסנטר מתקיימים גם היום, בעיקר בחופשות וחגים.

בנוסף, קיים מנהג להיפגש מדי שבוע בימי חמישי בקניון דיזנגוף סנטר. חלקם מגיעים גם לאירועים כמו פסטיבל אייקון וקומיקונים שונים.

ראו גם

הערות שוליים

P culture.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא תרבות. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.