לדלג לתוכן

ילד פרא

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מוגלי היה ילד פרא בדיוני פרי עטו של רודיארד קיפלינג בספרו, ספר הג'ונגל.

ילד פרא הוא ילד שחי בבידוד מכל מגע אנושי מגיל צעיר מאוד, ויש לו ניסיון מועט בהתנהגות אנושית וחברתית מקובלת. לרוב גם אין לו ידע באף שפה אנושית.

ידועים מספר מקרים של ילדי פרא שהוגבלו על ידי הוריהם, ובמקרים מסוימים אף ננטשו ממגוון סיבות (בעיקר מצוקות נפשיות של האפוטרופוסים או מגבלות של הילד). חלקם חוו בשלב מסוים בחייהם התעללות או חוויות טראומטיות אחרות בטרם ננטשו.

ילדי פרא היוו לעיתים נושא פולקלור ואגדות, בהן הצטיירו בדרך כלל כמי שטופלו על ידי בעלי חיים (כמו טרזן, מוגלי ורמוס ורומולוס) לאחר נטישתם.

ילדי פרא בעולם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לילדי פרא חסרים הכישורים החברתיים הבסיסיים אשר נלמדים לרוב בתהליך התירבות. לדוגמה: הם עשויים לא להיות מסוגלים ללמוד להשתמש בשירותים, לא ללכת זקוף לאחר שהלכו על ארבע כל חייהם, או להציג חוסר מוחלט של עניין בפעילות האנושית סביבם. לעיתים הם נראים לוקים בשכלם וכמעט בלתי ניתן ללמדם שפה אנושיות. היכולת הלקויה ללמוד שפה טבעית לאחר שבודדו במשך שנים רבות, מיוחסת לעיתים קרובות לקיומה של תקופה קריטית עבור לימוד שפה.

אין הרבה ידע מדעי על ילדי פרא. ואין כמעט מקרים ידועים, אחד המקרים המתועדים ביותר הוא של האחיות אמלה וקמלה, שתואר על ידי הכומר ג'וזף לאל סינג בשנת 1926 כמי "שגודלו על ידי זאבים" ביער בהודו. הרופא הצרפתי סרז' ארולס, לעומת זאת, טען כי המקרה היה הונאה שנעשתה על ידי סינג כדי לגייס כספים עבור בית היתומים שלו. פסיכולוג הילדים ברונו בטלהיים קבע כי אמלה וקמלה נולדו עם מגבלות נפשיות ופיזיות.

יש מעט מקרים מתועדים, אחד מהם הוא המקרה של ג'יני ילדת הפרא.

ילדי פרא בדיוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

טרזן, ילד פרא בדיוני אשר גודל על ידי קופים

ישנם מיתוסים, אגדות, וספרות בדיונית אשר הרבו לתאר ילדי פרא שגדלו על ידי חיות בר כמו זאבים, קופי אדם, קופים, ודובים. דוגמאות מפורסמות כוללות רמוס ורומולוס, מוגלי, פיטר פן, טרזן, אטאלנטה ואנכידו. ילדי פרא בדיוניים לעיתים קרובות מתוארים כגדלים עם אינטליגנציה ומיומנות אנושיות נורמליות יחסית, עם חוש מולד של תרבות יחד ויכולות הישרדות מוגברת. השתלבותם בחברה אנושית עשויה להיראות קלה יחסית. חריג אחד הוא מוגלי, שעבורו החיים בקרב בני אדם היו קשים מאוד. הילדים המיתולוגיים לעיתים קרובות מתוארים כבעלי כוח עליון, אינטליגנציה ומוסר גבוה לעומת בני אדם נורמטיביים. משתמע מכך כי בגלל החינוך שלהם הם מייצגים את האנושות במצב טהור והבלתי מושחת, רעיון המזכיר את הפרא האציל.

סרטו של פרנסואה טריפו L'Enfant Sauvage (ילד פרא בצרפתית) משנת 1970 עוסק בנושא באופן ריאליסטי בו מתוארים מאמציו הקשים של מדען המנסה לשקם ילד פרא.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ילד פרא בוויקישיתוף
ערך זה הוא קצרמר בנושא מדעי החברה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.