כדרלעומר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

כְּדָרְלָעֹמֶר, מלך עילם על-פי המקרא, נזכר בספר בראשית, פרק י"ד כראש קואליציית ארבעת המלכים (יחד עם אריוך מלך אלסר, אמרפל מלך שנער ותדעל מלך גוים) בימי אברהם אבינו. קואליציה זו דיכאה את מרד חמשת מלכי כיכר הירדן, שכרתו ביניהם ברית כדי להשתחרר מעולו של כדרלעומר, אותו עבדו שתים עשרה שנה. סופם של ארבעת המלכים שהובסו בידי אברהם ואנשיו, אשר יצאו להציל את לוט ובני ביתו.

אברהם מבריח את האויבים אשר לקחו בשבי את לוט. ציור מעשה ידי אנטוניו טמפסטה משנת 1613. מוצג בגלריה הלאומית בוושינגטון די. סי.

שמו ומוצאו[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר גילוי ספריית אשורבניפל ולימוד השפה העילמית, התברר כי כדרלעומר הוא בעילמית ("כֻּדֻר - עובד, מאמין, לעוֹמר - אלה בפנתיאון העילמי), אך לא נמצא תיעוד למלך או אדם הנושא שם זה. יש הסוברים כי כדרלעומר הוא Kutir-Naẖunte אחד ממלכי עילם שהביא את פסלי בבל לארצו.[1] יוסף בן מתיתיהו בספרו קדמוניות היהודים מציין, כי כדרלעומר היה אחד משרי הצבא של האשורים. בן מתיתיהו, מתאר כיצד בזזו ארבעה שרי צבא אלה את סוריה והגיעו לאזור סדום, כדי להלחם עם מלכי סדום אשר מרדו באשור.[2] הרמב"ן בעקבות מדרש בראשית רבה מבאר כי : " כדרלעומר מלך עילם, זו יון".

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ פנחס ארצי, עולם התנ"ך: בראשית, תל אביב, דוידזון עתי, 1993, ע"מ 104.
  2. ^ יוסף בן מתיתיהו, קדמוניות היהודים, ירושלים, מוסד ביאליק, 2002, ע"מ 19.