כבאית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
כבאית של שירותי כבאות והצלה

כבאית היא כלי רכב המתוכנן לסייע בכיבוי אש על ידי הסעת הכבאים לאזור שריפה, מתן אמצעי גישה אל האש ואיחסון מים וחומרי כיבוי אחרים. בשגרה ממוקמות הכבאיות בתחנות כיבוי האש.קימות תחנות אשר אליהן המה כבאיות מהתחנות האזוריות

כבאית מודרנית היא רכב רב תכליתי, הנושא אנשי מקצוע וציוד למגוון מטלות כיבוי אש והצלה. מרבית הכבאיות נושאות ציוד כגון סולמות, גרזנים, מטפים, זרנוקים, מערכות נשימה ומגוון כלי עבודה כגון קומבי (קוצץ ברזלים עד 30 טון). על הכבאית מצוי דוחף עשן אשר ברגע שמפעילים אותו נותן זרם אוויר חזק מאוד אשר מעיף את העשן החוצה ונותן אופציה להגיע ללכודים אשר שרותי הכבאות לא הגיעו אליהם ברכב קיימת מצלמת חום מצלמת החום פועלת על עקרון חום הגוף המצלמה מאתרת חום של 36.0 מעלות ומעלה.

כבאיות רבות מבוססות על מרכב של משאית שמערכותיה (מתלים, בלמים, צמיגים, תיבת הילוכים ומערכות קירור) מותאמות לעומסי עבודה כבדים. בכבאית מותקנות מערכות התרעה ויזואליות וקוליות (אורות מהבהבים וסירנה) ומערכת קשר רדיו.

כבאיות עושות שימוש במים מברזי שריפה באמצעות צינורות או במים ממאגר הנמצא על המשאית. לחלק מהכבאיות סולמות המאפשרים גישה למקומות גבוהים, ציוד לשבירת קירות וחלונות או ציוד להתמודדות עם חומרים מסוכנים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא כבאיות בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]