לואיג'י (מריו)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יש לערוך ערך זה. ייתכן שהערך סובל מבעיות ניסוח, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו, או מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
יש לערוך ערך זה. ייתכן שהערך סובל מבעיות ניסוח, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו, או מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
לואיג'י
Luigi
הוצאה לאור נינטנדו
שם סרט "האחים סופר מריו"
הופעה ראשונה "האחים מריו"
יוצרים שיגרו מיאמוטו עריכת הנתון בוויקינתונים
גילום הדמות דני וולס (סדרה)
טוני רוזטו ("הרפתקאות סופר מריו 3" ו"סופר מריו וורלד")
ג'ון לגוויזאמו (סרט)
דיבוב דני וולס (סדרה)
צ'ארלס מרטינה (1997 ואילך)
צ'ארלי דיי (סרט, 2023)
דיבוב בשפה העברית רן גואטה (סדרת הטלוויזיה הראשונה)
יובל בינדר (סרט, 2023)
מידע
גיל 24 שנה עריכת הנתון בוויקינתונים
מקצוע שרברב
אזרחות איטלקית
דמויות קשורות
משפחה מריו (אח תאום)
אויבים קינג בו , באוזר
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

לואיג'יאנגלית: Luigi; ביפנית: ルイージ) הוא דמות מרכזית בסדרת משחקי מריו של חברת נינטנדו.

לואיג'י הוא אחיו התאום של מריו, והצעיר מבין השניים. הוא הפחדן יותר אך האתלטי מבין האחים מריו(Mario Bros). בתחילת דרכו, לואיג'י שימש כשחקן שני ולא היו לו יכולות שונות מאשר לאחיו מריו. בהמשך הדרך, דמותו של לואיג'י הוגבלה למשחקי ספין אוף כגון מסיבת מריו (באנגלית: Mario Party), מריו טניס (באנגלית: Mario Tennis) ומריו קארט (באנגלית: Mario Kart), אבל הוא קיבל תפקידים ראשיים במשחקים אחרים כמו סדרת Luigi's Mansion, בהם הוא בדרך-כלל נקרא לתפקד כגיבור כדי להציל את אחיו מריו מצרות.

הופעה חיצונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

הופעתו החיצונית של לואיג'י נודעת בכובעו הירוק, ועליו האות האנגלית L. ללואיג'י גם סרבל כחול ומתחתיו חולצה ירוקה, על הסרבל שני כפתורים צהובים גדולים, ובנוסף יש לו שפם חום גדול. יש לו נעליים חומות גדולות וכפפות לבנות. לואיג'י גבוה במעט ממריו ורזה ממנו.

כשרק הופיע, דמותו של לואיג'י הייתה העתק של הדמות של מריו, עם צבעים מוחלפים. כובעו וסרבלו היו ירוקים, חולצתו שחורה ונעליו סגולות. לאחר מכן, כובעו הפך ירוק עם עיגול לבן וסרבלו הפך כחול-שחור. חולצתו הפכה ירוקה ונעליו חומות, וה-L על כובעו נצבעה ירוק. ברוב המשחקים הוא קופץ גבוה יותר מאחיו, אבל נוטה להחליק כשהוא עוצר מריצה.

בסדרת הטלוויזיה "האחים סופר מריו: המשימה הגדולה להציל את הנסיכה פיץ'" (אנ') (יפנית: פיצ'י הימה קיושוטסו דאי סאקוסאן") ששודרה ביפנית היו סרבלו וכובעו של לואיג'י כחולים כהים, וחולצתו הייתה צהובה.

דמותו של לואיג'י מופיעה כמו כן בסמל ארגון האולטראס "המשני" יותר של מכבי חיפה ה"inferno Verde" אך שם כל הצבעים שאינם ירוק ולבן הוחלפו והוא מחזיק שם כדור עור ישן, ובחלק מהגרסאות: רימון עשן.

משחקים[עריכת קוד מקור | עריכה]

.Mario Bros[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפעם הראשונה בה לואיג'י הופיע כמשתתף הייתה במשחק הווידאו "האחים מריו" משנת 1983, בה הופיע כשחקן שני, כשהוא נבדל מאחיו מריו רק בהחלפת הצבעים. במשחק זה לא היו בין האחים שינויים בצורה ובמשחק והיו להם אותן יכולות. במשחק הווידאו, לואיג'י ומריו הופיעו כשרברבים, המנסים להיפטר מצבים משוריינים, ועוד יצורים מפלצתיים.

בפרסומת למשחק האחים מריו, לואיג'י שוחק על ידי שחקן לא מוכר. בפרסומת זו ניתן היה לראות כי לואיג'י הוא פחדן, אך לא ברור אם הופעה זו היא מה שגרמה לתכונותיו העכשוויות להיות מה שהן. לואוגי בנוסף גם חתיך ממש

Super Mario Galaxy[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשחק פופולרי זה (בתרגום חופשי: סופר מריו גלקסי) לWii משנת 2007 ללואיג'י היו יכולות משלו כגון קפיצה לגובה ולמרחק, ריצה מהירה, והחלקה. לואיג'י נעשה אפשרי למשחק לאחר שהשחקן סיים את 120 הכוכבים הראשונים כמריו, אך העובדה שהוא לואיג'י לא משנה את אופן המשחק, ועל השחקן לנצח שוב את 120 הכוכבים, הפעם כלואיג'י. בנוסף, כששביטים קוסמים מופיעים כשהשחקן הוא לואיג'י, מופיע לואיג'י קוסמי, שנראה שהוא חכם יותר ממריו הקוסמי, כיוון שהוא בוחר בדרכי הקיצור ומתמהמה פחות מעמיתו.

מסיבה משונה, כאשר השחקן הוא לואיג'י הוא עדיין צריך להציל את לואיג'י, אך לואיג'י השני גבוה יותר וכהה יותר, והלואיג'י השני קורא לשחקן "אני", במקום "אחי". בנוסף, במשחק זה רוזלינה (דמות מפתח במשחק) קוראת ללואיג'י השני "התאום שלך".

Super Mario Galaxy 2[עריכת קוד מקור | עריכה]

משחק המשך זה שראה אור בשנת 2010 ניתן לשחק כלואיג'י לאחר שמנצחים את באוזר ומאז ניתן לשחק בו כדמות פעילה במקום מריו, אך ניתן לבחור להישאר כמריו.

יכולותיו במשחק הן, כמו בקודמו, ריצה מהירה, קפיצה גבוהה יותר, החלקה וקפיצה צידית.

Super Paper Mario[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר שהשחקן צירף לצוותו את הנסיכה פיץ' ובאוזר, הוא נתקל באיום חזק וגדול מתמיד, מר L. מר L הוא אחד הבוסים החזקים במשחק והוא והרובוטים שלו (Brobot) חוזרים מספר פעמים. בפרק 6 נראה כי מר L נהרג על ידי דימנטיו, שלא היה מרוצה מעבודתו, בפרק 7 מוצא מריו את אחיו לואיג'י באיפהלמטה (Underwhere), הגיהנום. בפרק 8 מעט לפני הקרב הסופי, מופיע דימנטיו ומשתלט על מוחו של לואיג'י, ולאחר זה, לואיג'י קורא: "אני הוא מר L, הברק הירוק!", ואף על פי שמר L נראה בדיוק כמו לואיג'י (רק עם שינויים בבגדים), כולם מופתעים.

כמו כן, מוזיקת הרקע של לואיג'י נקראת "מר L, הברק הירוק", וכשמוצאים אותו באיפהלמטה, נשמעת גרסה עצובה ומעוותת של מנגינה זו.

Super Mario 3D Land[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחרי שמריו משחרר את לואיגי מהכלא של באוזר בחלק השני אפשר להתחלף ללואיג'י.

Super Mario 3D World[עריכת קוד מקור | עריכה]

לואיג'י הוא אחת הדמויות שאפשר לשחק בהן מההתחלה. הוא קופץ יותר גבוה מהאחרים, אך מחליק כשהוא מנסה לעצור מריצה.

Mario + Rabbids Kingdom Battle[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשחק זה ללואיג'י יש כלי נשק ייחודיים משל שאר הדמויות, כמו פצצה על גלגלים, ורובה שמחובר לידו. במשחק הזה יש גם דמות הנקראת לואיג'י ראביד (באנגלית:"Rabbid Luigi") שמשתמש ברימונים ופצצות ככלי הנשק שלו.

משחקי סולו[עריכת קוד מקור | עריכה]

מריו איננו[עריכת קוד מקור | עריכה]

משחק זה (באנגלית: Mario is Missing) ל-NES, ל-SNES ולמחשב הוא המשחק השני שבו לואיג'י הוא הדמות הראשית (אחרי Luigi's Hammer Toss). זהו משחק חינוכי שנועד ללמד את השחקן גאוגרפיה. סיפור המשחק הוא שמריו, לואיג'י ויושי מגיעים לארמון של באוזר באנטארקטיקה. לאחר שמריו נכנס ראשון לארמון ונחטף נאלץ לואיג'י להציל אותו. כדי להתקדם בארמון צריך לואיג'י להיכנס לדלתות המובילות מן הארמון לערים ברחבי העולם, ביניהן רומא, פריז, ניו יורק ואפילו ירושלים. בכל אחת מהערים גנבו חייליו של באוזר פריטים הקשורים להיסטוריה של העיר (ברומא, למשל, על לואיג'י למצוא מטבעות ממזרקת טרווי, חנית מהקולוסאום ואת תקרת הקפלה הסיסטינית). לאחר שלואיג'י מוצא את כל הפריטים, עליו להחזיר אותם למקום ממנו נגנבו או למוזיאון המקומי ולענות על שאלות טריוויה אודותיהם.

המשחק, כמו גם משחק ההמשך "מכונת הזמן של מריו" (Mario's Time Machine) שיצא מעט אחריו, נחשבים בין משחקי "מריו" הגרועים ביותר בטענה למשחקיות חסרת השראה והטעיה שיווקית שנעשתה במטרה "להסתיר" את תוכנם האמיתי.

סופר לואיג'י החדש U[עריכת קוד מקור | עריכה]

זהו משחק נוסף ל-New Super Mario Bros. U, הכולל שלבים קשים קצרים יותר. לואיג'י הדמות הראשית במשחק זה וכולם קופצים גבוה יותר מבדרך כלל.

האחוזה של לואיג'י[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשחק זה (באנגלית: Luigi's Mansion) לקונסולת הגיים-קיוב, שיצא בשנת 2001, לואיג'י סוף-סוף נעשה השחקן הראשי וקיבל משחק משלו.

כאשר לואיג'י מקבל מכתב מסתורי בו כתוב שזכה באחוזה מפוארת בהגרלה (אליה לא נרשם) הוא הולך בעקבות המפה ומגלה בדרך הקשה שהאחוזה רדופת רוחות. המדען וצייד הרוחות הוותיק פרופסור אלווין גאד מציע ללואיג'י עזרה בתמורה לכך שלואיג'י יחזיר לו את רוחות הדיוקן שברחו לו לתוך האחוזה לאחר שהבו שחררו אותם מתמונותיהם. ואם זה לא מספיק, לואיג'י מגלה שאחיו הגדול מריו אבד באחוזה ואולי לא שרד, ולואיג'י יוצא למסע להחזיר את אחיו ולשים קץ לשלטון של רוחות הבו, ולמלכם, המלך בו.

בשנת 2018 יצא רימייק של המשחק ל-3DS, המאפשר מולטיפלייר.

האחוזה של לואיג'י: ירח אפל[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשחק זה (באנגלית: Luigi's Mansion 2\Luigi's Mansion: Dark Moon) שיצא במרץ 2013 לקונסולת ה3DS, פרופסור אלווין גאד חוזר ומודיע ללואיג'י שהירח האפל נשבר ועליו למצוא את כל פיסותיו.

הירח האפל משמש לגאד כלוויין ששומר על רוחות הרפאים חברותיות, אך כשהמלך בו שבר את הירח האפל, כל רוחות הרפאים התפזרו ונעשו תוקפניות, והן השתלטו על מספר אחוזות, בכל אחת מהאחוזות נמצאת פיסה אחת מהירח האפל.

משחק זה כולל 5 אחוזות המלאות בפאזלים ואתגרים, והשחקן צריך להשתמש בטכניקות שונות כדי להמם ולשאוב את רוחות הרפאים, באמצעות שדרוגו של הפולטרגאסט 3000, הפולטרגאסט 5000. המשחק תלת־ממדי, ובניגוד לקודמו, אין בו רוחות דיוקן, אלאן רוחות "בוס" מרשימות וגדולות, כגון עכביש מפלצתי, ועוד רוחות משעשעות ומפחידות. מעבדתו של אלווין גאד קיבלה שיפוץ רציני והיא הרבה יותר טכנולוגית ומודרנית.

האחוזה של לואיג'י 3[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשחק זה לואיג'י, פולטרפאפ (הכלב המת של לואיג'י) מריו, פיץ' ו-3 טודים משרתים שלה מקבלים הזמנה למלון מפואר. בלילה הראשון במלון מתברר שמנהלת המלון היא רוח ששחררה את המלך בו וכלאה את כל חבריו בתמונות. בזמן שלואיג'י נמלט הוא פוגש בפרופסור גאד שהגיע גם הוא למלון ומביא לו את הפולטרגאסט החדיש ביותר שמסוגל לגלות דברים בלתי נראים כגון בועות שדוניות ועקבות רוח. בנוסף, נוזל דמוי סליים בגב הפולטרגאסט יכול לצאת מהמכונה בצורת לואיג'י (גואיג'י/gooigi) שיכול לעבור דרך סורגים אך מת במגע עם מים ואש. במלון יש 17 קומות (15 קומות ו2 קומות מרתף) והתנועה מתבצעת במעלית, בכל קומה ניתן למצוא כפתור אחד וכדי להשיג אותו יש להילחם בבוס) מכיוון שהם במלון פרופ' גאד מביא את מעבדתו הניידת, מעבדה משוכללת וחדישה שיכולה להפוך למזוודה. המטרה במשחק היא להביס ולכלוא את כל הבוסים שבקומות המלון ולשחרר את חבריו של לואיג'י.

סדרת האחים סופר סמאש[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשחקים Super Smash Bros., SSB Melee, SSB Brawl ו-SSB Ultimate לואיג'י הוא דמות נפתחת, ורק ב-SSB4 ניתן לשחק בו מההתחלה. רוב התקפותיו דומות לשל מריו, אך שונות במידה כלשהי, לדוגמת כדור האש של מריו, הוא כדור חשמל ירוק אצל לואיג'י והוא מתנגד לכח המשיכה (ככל הנראה בעקבות הכינוי של לואיג'י במשחק סופר מריו נייר ל-Wii, בו אחד הכינויים ללואיג'י הוא "מר L, הברק הירוק").

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא לואיג'י בוויקישיתוף