לוחמה משפטית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

לוחמה משפטית היא יישום שיטתי של כלים משפטיים להשגת מטרות מלחמתיות, דיפלומטיות או כלכליות בהקשר של סכסוך מלחמתי. לוחמה משפטית מסתמכת במידה רבה על המשפט הבינלאומי הפומבי, במיוחד בכל הנוגע לשפיטות של פשעי מלחמה לכאורה גם במדינות צד שלישי שלא מעורבות בסכסוך. הלוחמה המשפטית התגברה אחרי הקמת בית הדין הבינלאומי לצדק בהאג.

לוחמה משפטית בסכסוך הישראלי-פלסטיני[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפרקטיקה של לוחמה משפטית נפוצה במיוחד בהקשר של הסכסוך הישראלי-פלסטיני בארגונים משני הצדדים.‏[1]

עמותת "שורת הדין" היא ארגון זכויות אדם יהודי הפועל נגד הטרור בכלים משפטיים ובין השאר מטרתו לרושש כלכלית את ארגוני הטרור ולמנוע את מימונם. בתביעות שהגישה שורת הדין נגד ארגוני טרור ויישויות תומכות טרור (כגון הרשות הפלסטינית, חמאס, סוריה ואיראן) נפסקו פיצויים של מאות מיליוני דולרים לזכות קורבנות הטרור.

מנגד, ארגונים פלסטינים וארגוני שמאל קיצוני מגישים תביעות נגד צה"ל וחייליו באשמת פשעי מלחמה שביצעו לכאורה ורודפים קצינים בכירים שנוסעים לחוץ לארץ. בישראל, מגישים ארגוני ופעילי שמאל רדיקלי בישראל עתירות לבג"ץ כנגד פעולות צה"ל במטרה לפגוע ביכולתו להילחם בפלסטינים. מישור נוסף להגשת תביעות ועתירות בארץ ובחו"ל הוא יצירת דה-לגיטימציה נגד מדינת ישראל על ידי הצגתה כמדינה המבצעת פשעי מלחמה המפירה את החוק הבינלאומי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

P parthenon.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא מדע המדינה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.