לורים (קבוצה אתנית)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
לורים
لرها
חלוקה מחוזית של איראן לפי אחוזי יודעי השפה הלורית.
חלוקה מחוזית של איראן לפי אחוזי יודעי השפה הלורית.
אוכלוסייה
5,000,000
ריכוזי אוכלוסייה עיקריים
שפות
לורית, פרסית
דת
אסלאם שיעי
קבוצות אתניות קשורות
פרסים, כורדים ועוד קבוצות איראנים.

אֲנָשִׁים לוּרִים (לורית: لوریا/لُرو; לוּרְיָא/לֵרוּ) הם קבוצה אתנית, איראנית אשר חיים בדרום-מזרח איראן ודרום עיראק. אוכלוסייתם נאמדת על גבי 5,000,000 אנשים לערך ומרכזי האוכלוסין שלהם הם לורסתאן (אשר נמצאת על שמם), כהגילויה ובויראחמד, ח'וזסתאן, פארס, בושהר, צ'הארמחאל ובח'תיארי, המדאן, אילאם ואספהאן. הם דוברים את השפה הלורית אשר על פי האנציקלופדיה של האסלאם השפה התפתחה כניב שפה מתוך הפרסית.

הלורים מזוהים כקבוצה אתנית אשר התפתחה מתוך הכורדים מלפני כ-1,000 שנים. בריכוזי האוכלוסין כגון מחוז ח'וזסתאן הלורים מהווים חמישים אחוז מכלל האוכלוסייה.

ייחוד[עריכת קוד מקור | עריכה]

במקורם היו הלורים ערבוב של מספר עמים איראנים ביניהם הכשים (אשר מקורם בלורסתאן) והגותים. ישנם היסטוריונים אשר טוענים כי הלורים הם יורשם של ממלכת עילם והשפה הפרסית התחברה עם שפתם רק בימי הביניים. ההסכמה ההיסטוריונית כי הלורים מקורם בכורדים נתמכת בידי הספר ההיסטורי שהראפנאמא אשר כולל בתוכו את סיפורם של שתי שושלות לור-כורדיות. מבין הלורים לאורך ההיסטוריה, המפורסמים ביותר הם קארים ח'אן זנד, מייסדה של שושלת זנד וסוראיה אספנדיארי בח'תיארי, השנייה בנשותיו של השאה האחרון מוחמד רזא שאה פהלווי.

באזורים הנוודים והכפריים ישנה השפעה רבה של מועצות השבטים על האנשים (ההשפעה נמוכה יותר באזורים העירוניים) וכמו בחברה הכורדית, בשונה משאר איראן ורוב ארצות ערב בחברה הלורית ישנן יתר זכויות לנשים.

בכל הקשור לגנטיקה, בהתחשב בכרומוזום Y הלורים שונים משאר האיראנים בתדירות משתנה DNA של קבוצת הפוגר. לפי הערכות ההפרש הגנטי נוצר לפני 4,000-8,000 שנים במסופוטמיה העתיקה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא לורים בוויקישיתוף