לורים (קבוצה אתנית)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית


שגיאות פרמטריות בתבנית:מקורות

פרמטרי חובה [ נושא ] חסרים

Crystal Clear app help index.svg
ערך שניתן לשפר את מקורותיו
בערך זה יש מקורות, אבל ניתן וכדאי לשפר את המקורות שכבר קיימים בו.

אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

לורים
لرها
חלוקה מחוזית של איראן לפי אחוזי יודעי השפה הלורית.
חלוקה מחוזית של איראן לפי אחוזי יודעי השפה הלורית.
אוכלוסייה
5,000,000
ריכוזי אוכלוסייה עיקריים
שפות
לורית, פרסית
דת
אסלאם שיעי
קבוצות אתניות קשורות
פרסים, כורדים ועוד קבוצות איראנים.

אֲנָשִׁים לוּרִיםלורית: لوریا/لُرو; לוּרְיָא/לֵרוּ) הם קבוצה אתנית, איראנית אשר חיים בדרום-מזרח איראן ודרום עיראק. אוכלוסייתם נאמדת בכחמישה מיליון איש ומרכזי האוכלוסין שלהם הם לורסתאן (אשר נמצאת על שמם), כהגילויה ובויראחמד, ח'וזסתאן, פארס, בושהר, צ'הארמחאל ובח'תיארי, המדאן, אילאם ואספהאן. הם דוברים את השפה הלורית אשר על פי האנציקלופדיה של האסלאם השפה התפתחה כניב שפה מתוך הפרסית.

הלורים מזוהים כקבוצה אתנית אשר התפתחה מתוך הכורדים מלפני כ-1,000 שנים. בריכוזי האוכלוסין כגון מחוז ח'וזסתאן מהווים הלורים כחמישים אחוז מכלל האוכלוסייה.

ייחוד[עריכת קוד מקור | עריכה]

במקורם היו הלורים ערבוב של מספר עמים איראנים, ביניהם הכשים (אשר מקורם בלורסתאן) והגותים. ישנם היסטוריונים אשר טוענים כי הלורים הם יורשם של ממלכת עילם והשפה הפרסית התחברה עם שפתם רק בימי הביניים. ההסכמה ההיסטוריונית כי הלורים מקורם בכורדים נתמכת בידי הספר ההיסטורי "שהראפנאמא", אשר כולל בתוכו את סיפורם של שתי שושלות לור-כורדיות. מבין הלורים לאורך ההיסטוריה, המפורסמים ביותר הם קארים ח'אן זנד, מייסדה של שושלת זנד וסוראיה אספנדיארי בח'תיארי, השנייה בנשותיו של השאה האחרון מוחמד רזא שאה פהלווי.

באזורים הנוודים והכפריים ישנה השפעה רבה של מועצות השבטים על האנשים (ההשפעה נמוכה יותר באזורים העירוניים) וכמו בחברה הכורדית, בשונה משאר איראן ורוב ארצות ערב בחברה הלורית ישנן יתר זכויות לנשים.

בכל הקשור לגנטיקה, בהתחשב בכרומוזום Y שונים הלורים משאר האיראנים בתדירות משתנה DNA של קבוצת הפוגר. על פי הערכות נוצר ההפרש הגנטי לפני כ-4,000–8,000 שנים במסופוטמיה העתיקה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא לורים בוויקישיתוף