מהפכת שינהאי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Crystal Clear app help index.svg
ערך מחפש מקורות
רובו של ערך זה אינו כולל מקורות או הערות שוליים, וככל הנראה, הקיימים אינם מספקים.

אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

מהפכת שׂינְהַאיסינית: 亥革命;‏ 10 באוקטובר 191112 בפברואר 1912) הייתה מהפכה עממית בסין ונקראת על שמה של השנה הסינית שינהאי (1911) בה היא התרחשה. במהלך המהפכה הדיחו מהפכנים רפובליקנים, בהובלתו של סון יאט-סן, את שושלת צ'ינג הקיסרית שהחזיקה במושכות המדינה מ-1644 והקימו את הרפובליקה הסינית.

המהפכה החלה בהתקוממות ווצ'אנג ובהתפשטות המרידות הרפובליקניות במחוזות הדרומיים והגיעה לשיאה בוויתורו הרשמי של הקיסר פּוּ-יִי על כתרו לאחר משא ומתן ממושך בין המשטר הרפובליקני בנאנג'ינג לבין תומכי הקיסר בבייג'ינג.

מהפכת שינהאי פתחה בסין עידן של מאבקים על אופייה העתידי של המדינה, תקופה בה היו במדינה שתי תקופות קצרות של שלטון מונארכי ומספר תקופות של משטרים יציבים עד לכינונה הסופי של הרפובליקה.

היסטוריה כללית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בית המשפט של שושלת צ'ינג, בין פלישת המעצמות הגדולות מאז תנועת הג'וואוואדן של המאה העשרים, יזם מה שנקרא תנועה 'תיאוקרטית' שנקבעה לבצע רפורמה פוליטית.

בנסיבות האלה, סאן יואן הקים את הברית המהפכנית של סין (ברית סין) בשנת 1905, והוביל קבוצה מהפכנית הדוגלת בעקרונות דמוקרטיה, ופתח במאבק מזוין נגד שושלת צ'ינג. בשנת 1911, כששושלת צ'ינג הוציאה צו רכבת בבעלות המדינה וניסתה להתגבר על המשבר הכלכלי באמצעות השגת הלוואה מהסמכויות המשתמשות ברכבת הפרטית כבטוחה, התארגנה אופוזיציה נרחבת ובסופו של דבר התפתחה למרד סצ'ואן, מאבק מזוין מסיבי. כתוצאה מכך, הצבא החדש התמרד בווצ'אנג ב -10 באוקטובר, והצית את מהפכת שינהאי, ובערך חודש אחר כך, 14 פרובינציות נענו ומרדו. הוכרז על עצמאות. בינואר 1912 הוקמה בנאנג'ינג הממשלה הזמנית של הרפובליקה הסינית, כשסאן יואן היה הנשיא הזמני, אך בגלל חוסר הסולידריות והעוצמה של הנושא המהפכני, שושלת צ'ינג הגישה בקשה לפשרה עם יואנסקי, שקיבלה הנשיאות, וביטול שליטת השליטה בקו. במקום להצליח להשמיד אותה, סאן-יואן התפטר ויוננסקי היה לנשיא.

שנת 1911 הייתה השנה של השנה החדשה (辛亥 年), היא נקראה מהפכת שׂינְהַאי. המפלגה הרפובליקנית הוקמה עם מהפכה זו (המהפכה הראשונה), אך עד מהרה יוננסקי הפך לנשיא הרפובליקה של קוריאה, ולאחר מכן, עם שאיפת הסנקציות, החלה הדיקטטורה של יואנסקי לדכא את המהפכנים. במהלך הקמפיין 'להפיל את שמי הנוחות', הם ערערו על מהפכה והתמרדו. זו נקראת המהפכה השנייה, אך יואנסקי גייס כוחות כדי לדכא אותה. מאז, יואנסקי הפגין מכר, כולל קבלת דרישת '21 הרפורמות' ביפן בשנת 1915, והאנשים התנגדו בחריפות לדיקטטורה של יואנסקי, שכונתה 'המהפכה השלמה' (מלחמת המולדת) ובשנת 1916 הבלבול נמשך לאחר מותו של שמיים בגלל מלחמת אזרחים ומעשיהם של מצביאים.

10 באוקטובר, המרד הראשון בווצ'אנג, מוזכר כ"יום המהפכה בים חדש" ברפובליקה העממית של סין, ו"פסטיבל השמינית הכפולה", חג לאומי חשוב ברפובליקה של סין. מהפכת הים החדש נחשבת לאירוע חשוב הקשור להיסטוריה הפוליטית שהתרחשה באסיה במאה העשרים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מהפכת שינהאי בוויקישיתוף


P La Liberte.png ערך זה הוא קצרמר בנושא היסטוריה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.