מונצף מרזוקי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מונצף מרזוקי
(7 ביולי 1945; גרומבליה, תוניסיה) (בן 69)
Moncef Marzouki2.jpg

מונצף מרזוקי, 2012
שם בשפת המקור المنصف المرزوقي‎
מדינה תוניסיה
נשיא תוניסיה ה-5
תקופת כהונה 12 בדצמבר 2011 (3 שנים ו-15 שבועות)
הקודם בתפקיד פואד מבאזע

מונצף מרזוקיערבית: المنصف المرزوقي; נולד ב-7 ביולי 1945) הוא פעיל זכויות אדם תוניסאי, רופא ופוליטיקאי. ב-12 בדצמבר 2011 הוא נבחר כנשיא הזמני של תוניסיה על ידי האסיפה המכוננת של תוניסיה.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מרזוקי נולד בגרומבליה, תוניסיה. את לימודי הרפואה שלו הוא למד באוניברסיטת שטרסבורג, צרפת. ב-1979 הוא שב לתוניסיה וייסד את המרכז לקהילה הרפואית בסוסה ואת הרשת האפריקנית למניעת התעללות בילדים. בנוסף לכך גם הצטרף לליגה התוניסאית לזכויות האדם. הוא היה בדרום אפריקה כדי ללמוד אודות ביטול משטר האפרטהייד בה.

פעילותו כפוליטיקאי ופעיל זכויות אדם[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1991, כאשר הממשלה בראשות זין אל-עאבדין בן עלי דיכאה באלימות את התנועה האיסלמית א-נהדה (תנועת ההתעוררות) קרא מרזוקי לנשיא המכהן, בן עלי להישמע לחוק. ב-1993 היה מרזוקי אחד מהחברים המייסדים של הוועד הבינלאומי להגנה על אסירים, אולם הוא התפטר בהמשך לאחר שתומכי הממשלה השתלטו על הוועד. מרזוקי נעצר כמה פעמים בחשד לקשר עם קבוצות איסלאמיות אסורות וכן באשמה כי הוא קשור להפצת חדשות שקריות. בהמשך הוא הקים את הוועדה הערבית לזכויות האדם וב-17 ביולי 2011 הפך לחבר בחבר המנהלים שלה. בשנת 2001 הוא ייסד את הקונגרס של הרפובליקה. למרות שהארגון הוצא מחוץ לחוק בשנת 2002, המשיך מרזוקי בפעילות, כשהוא פועל מצרפת. בעקבות התפטרותו של הנשיא בן עלי בעקבות המחאות בתוניסיה, הודיע מרזוקי על חזרתו לתוניסיה ועל כוונתו לרוץ לנשיאות.

כנשיא[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-12 בדצמבר 2011 הודיעה האסיפה המכוננת של תוניסיה - הגוף שנבחר למשול על המדינה ועל ניסוח החוקה החדשה כי מרזוקי נבחר כנשיא הביניים של הרפובליקה התוניסאית, עם 155 קולות בעד, 3 קולות נגד ועוד 42 נמנעים. קולות הנמנעים היו תוצאה של חרם מצד מפלגות האופוזיציה שטענו כי החוקה החדשה של המדינה איננה דמוקרטית.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


נשיאי תוניסיה
חביב בורגיבהזין אל-עאבדין בן עלימוחמד ע'אנושיפואד מבאזעמונצף מרזוקי
דגל כיום