האיחוד האפריקאי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
האיחוד האפריקאי
Flag African Union.svg
דגל האיחוד האפריקאי
מיקום האיחוד האפריקאי
יו"ר מואוסה פאקי
שפה רשמית אנגלית, אמהרית, סווהילית, סומלית, ספרדית, פורטוגזית, צרפתית, ערבית, תיגרינית, אפריקאנס, גרמנית, עפרית, קירונדי, האוסה, זולו, געז.
הקמה
- ארגון אחדות אפריקה
- האיחוד האפריקאי
1 בינואר 2001
25 במאי 1963
9 ביולי 2002
שטח
- סה"כ
ללא דירוג
29,797,500 קמ"ר

האיחוד האפריקאיאנגלית: African Union או בקיצור AU, בפורטוגזית: União Africana, בערבית: الاتحاد الأفريقي) הוא ממשיכו של ארגון אחדות אפריקה. הארגון נבנה במודל של האיחוד האירופי (אולם בפועל השפעתו היא בדומה לחבר העמים הבריטי). האיחוד הוא ארגון התנדבותי של המדינות האפריקאיות השונות, ומטרותיו העיקריות הן לקדם דמוקרטיה, זכויות האדם ופיתוח בכל יבשת אפריקה, בעיקר על ידי הגברת השקעות החוץ דרך תוכניות ההשקעות של הארגון. כיום יש 55 חברות בארגון - 54 מדינות ביבשת אפריקה ובנוסף סהרה המערבית, שכידוע אינה מוכרת כמדינה.

מטה הארגון נמצא באדיס אבבה. מדינות האיחוד פועלות בהדרגה למיסוד של מטבע משותף (המכונה אפרו) עד לשנת 2025, במטרה ליצור גוש כלכלי חזק, בדומה לגוש האירו.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האיחוד האפריקאי הוא ממשיכו של ארגון אחדות אפריקה אשר הוקם ב-25 במאי 1963 כדי לקדם את האחדות והסולידריות של מדינות אפריקה ולשמש קול קולקטיבי ליבשת כולה על מיליארד תושביה. הארגון שם דגש גם על סילוק הקולוניאליזם משטחו ויצירת קהילה ליברלית שתעזור לתנועות עצמאיות באפריקה, ואולם בפועל עשה הארגון מעט כדי להגן על הזכויות והחירויות של אזרחי אפריקה.

ב-9 בספטמבר 1999 הוציאו ראשי מדינות אפריקה הכרזה משותפת בדבר רצונם להקים ארגון חדש בשם האיחוד האפריקאי על בסיס ארגון אחדות אפריקה. ההכרזה התקבלה בפסגת לומה (טוגו) בשנת 2000. ובהמשך, בפסגה לוסקה (זמביה) בשנת 2001 התקבל "חוק יסוד האיחוד האפריקאי", ואומצה התוכנית להקמת האיחוד האפריקאי. האיחוד החדש התבסס ברובו על מודל האיחוד האירופאי ביבשת אירופה, השכנה מצפון, אולם ישנם הבדלים משמעותיים רבים בין שני האיחודים.

האיחוד האפריקאי החל לפעול בדרבן (דרום אפריקה) ב-9 ביולי 2002 על ידי היושב ראש הראשון שלו תאבו מבקי הדרום אפריקאי.

בשנת 2016 הושק על ידי הארגון מרכזי אפריקה לבקרת מחלות ומניעתן. בשנת 2017 החל לפעול אפריפול.

ב-1 בינואר 2021 הכריז הארגון על אזור סחר חופשי בין כל מדינות אפריקה (על ההכרזה חתומות כל מדינות היבשת למעט אריתריאה), אולם בעקבות מחסור מהותי בתשתיות הנדרשות ליישם מדיניות סחר חופשי, משמעות ההכרזה היא בעיקר בתחילת שיתוף פעולה לקראת קיום אזור הסחר בפועל בעתיד[1].

המדינות החברות בארגון[עריכת קוד מקור | עריכה]

מפת חברות האיחוד האפריקאי

האיחוד האפריקאי מאגד את כל מדינות אפריקה. מרוקו פרשה מארגון אחדות אפריקה בשנת 1985, בתקופה שהאיחוד האפריקאי עדיין לא היה קיים. הסיבה לפרישה הייתה צירוף סהרה המערבית כחברה בארגון בשנת 1982 - למרות טענת מרוקו לבעלות על סהרה המערבית, ולכן כשהאיחוד החדש הוקם ב-2002 מרוקו נשארה בחוץ. בשנת 2017, מרוקו חזרה לאיחוד.

(*)- בהשעיה/תחת סנקציות.

מדינות משקיפות [דרוש מקור][עריכת קוד מקור | עריכה]

האיחוד וישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישראל נהנתה בעבר ממעמד של משקיפה באיחוד, אך הושעתה ממנו כתוצאה מלחץ, שהפעיל מנהיג לוב מעמר קדאפי.

ביולי 2016 נפגש ראש הממשלה בנימין נתניהו, במסגרת סבב ביקורים באפריקה, עם נשיא קניה. בפגישה זו הצהיר נשיא קניה כי יפעל להחזרת ישראל כמשקיפה באיחוד. גם גאנה וטוגו הביעו תמיכה ברעיון.

ביולי 2021 חזרה ישראל לארגון כמדינה משקיפה[2] בעקבות קמפיין של משרד החוץ הישראלי. צעד זה התקבל בביקורת חריפה מצד מספר מדינות ערביות החברות באיחוד: אלג'יריה, לוב, מאוריטניה, קומורו ותוניסיה[3], גם דרום אפריקה, אריתריאה, ניז'ר, ניגריה, וזימבבואה התנגדו לצעד.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא האיחוד האפריקאי בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ יואב קרני, ‏נולד אך עדיין לא רץ: אזור הסחר החופשי הגדול בעולם הוקם באפריקה, באתר גלובס, 6 בינואר 2021
  2. ^ אורלי הררי, ישראל הצטרפה לאיחוד האפריקאי במעמד משקיפה, באתר ערוץ 7, 22 ביולי 2021
  3. ^ Algeria: Israel's observer status may divide the AU, באתר "Middle East Monitor", ‏9 באוגוסט 2021 (באנגלית).