לדלג לתוכן

תפריט ניווט

הבדלים בין גרסאות בדף "מלודי מייקר"

נוספו 634 בתים ,  לפני 9 שנים
הרחבה
(הרחבה)
{{בעבודה}}
'''מלודי מייקר''' (ב[[אנגלית]]: '''Melody Maker''', ידוע גם בראשי התיבות '''MM''') היה [[כתב עת|מגזין]] [[מוזיקה]] רב חשיבות. המגזין החל לצאת ב[[בריטניה]] ב-[[1926]] ויצא באופן סדיר מדי שבוע עד שאוחד בשנת [[2000]] עם מתחרהו, ה-[[NME]]{{כ}} ("New Musical Express"). לדברי ה[[מו"ל]] שלו, IPC Media, היה זה מגזין המוזיקה הוותיק בעולם שיצא באופן סדיר<ref>[http://news.bbc.co.uk/2/hi/entertainment/1070699.stm הודעת האיחוד] ב-[[BBC]]</ref>. המגזין התייחד במאמרי ביקורת מעמיקים יחסית ובגישה אקדמית, צוננת ומרוחקת למושאי הסיקור שלו.
 
==ציוני דרך בתולדות המגזין==
אחד הכותבים הבכירים במגזין, ריצ'רד ויליאמס (Richard Williams), התנגד לגישה השמרנית של קולמן, שבעטיה, טען, איבד המגזין קוראים צעירים לטובת המתחרה, ה-"New Musical Express" {{כ}}(NME). ב-[[1980]] עזב ויליאמס את המגזין ובעקבותיו עזבו מספר כותבים ועורכים, חלקם ל-NME. ב-[[1981]] נאלץ קולמן עצמו לעזוב את מלודי מייקר. בראשית [[שנות ה-80 של המאה ה-20|שנות ה-80]] המשיכו מכירות המלודי מייקר לצנוח במקביל לפריחתו של NME.
 
[[1983]] מסמנת שינוי מגמה לכיוון [[מוזיקת פופ]]. כריכת המגזין הפכה צבעונית והוא החל לקדם להקות כגון [[דוראן דוראן]], [[יוריתמיקס]], [[קג'גוגו]] (שנוסדה דרך מודעה במלודי מייקר<ref>[http://www.kajagoogoo.com/history/history_01.html ההיסטוריה של קג'גוגו]</ref>) ו[[מועדון תרבות]]. ב-[[1984]] התמנה אלן ג'ונס (Allan Jones) לעורך ראשי, הוא השכיל לשלב במגזין סקירות על להקות "מחתרתיות" כגון [[הסמית'ס]] ו[[ניו אורדר]]. ב-[[1986]] הצטרפו למלודי מייקר כוחות חדשים, כותבים לשעבר ב[[פנזין|פנזינים]] אוניברסיטאיים (כמו "המוניטור" של [[אוניברסיטת אוקספורד]]) וכתבים שסיקרו [[היפ הופ]] מ-NME, שפרשו מהמגזין המתחרה על רקע התנערותו מ[[מוזיקה שחורה]] זו.
 
בראשית [[שנות ה-90 של המאה ה-20|שנות ה-90]] זיהה המגזין, באמצעות כתבו בארצות הברית אוורט טרו (Everett True) את צמיחת סצנת ה[[גראנג']] של [[סיאטל]] והיה מהראשונים לסקר את הסגנון החדש. במקביל סיקר המגזין (באיחור ניכר לעומת ה-NME) את מוזיקת ה[[אינדי]] וה[[בריטפופ]] המקומית, אולם סיקורו היה ביקורתי וכותביו ניתחו בחריפות ובגישה אקדמית קרירה ומרוחקת את שיריהן ותקליטיהן של להקות פופולריות כ[[בלר]] ו[[אואזיס]], עובדה שלא סייעה לקירוב קהל צעיר ונלהב. אולם, במקביל לצניחה בפופולריות, נותר המגזין כ"מגזין של מוזיקאים" ואחד המדורים החשובים בו היה מדור בו חיפשו מוזיקאים נגנים-עמיתים לשם שיתוף פעולה ויצירת להקות. ראשית להקת [[סוויד]] ב-[[1989]] הייתה דרך מודעה כזו<ref>[http://www.bbc.co.uk/music/sevenages/artists/suede 7 עידני הרוק], [[BBC]] </ref>, כך נוסדה גם [[אירייז'ר]].
==הערות שוליים==
{{הערות שוליים|יישור=ימין}}
 
[[קטגוריה:כתבי עת]]
[[קטגוריה:מוזיקה]]
[[קטגוריה:בריטניה: תרבות]]
 
[[en:Melody Maker]]
[[de:Melody Maker]]
[[es:Melody Maker]]
[[fr:Melody Maker]]
[[hr:Melody Maker]]
[[it:Melody Maker]]
[[sw:Melody Maker]]
[[hu:Melody Maker]]
[[no:Melody Maker]]
[[pl:Melody Maker]]
[[pt:Melody Maker]]
[[ru:Melody Maker]]
[[fi:Melody Maker]]
[[sv:Melody Maker]]