לדלג לתוכן

אל-אוואלי – הבדלי גרסאות

נוספו 10 בתים ,  לפני 10 שנים
אין תקציר עריכה
מ (r2.7.1) (בוט מוסיף: fr:Nahr El Awali)
אין תקציר עריכה
ב-[[1976]], בעת כניסת [[הצבא הסורי]] ללבנון, בעקבות [[היסטוריה של לבנון: מלחמת האזרחים השנייה (1975 - 1990)|מלחמת האזרחים השנייה]], הפך אפיק הנהר ל"קו האדום" שחצייתו על ידי הסורים אמורה הייתה לגרור תגובה צבאית ישראלית. לאורך 20 השנה בהן שהו הסורים בלבנון, הם לא חצו את קו האוואלי דרומה.
 
שפך הנהר, מצפון לעיר צידון, היה זירת קרב באחד ממהלכי הפתיחה של [[מלחמת שלום הגליל]]. בליל ה-[[6 ביוני]] [[1982]] התבצעה [[הנחתה]]נחיתת מןסער היםאמפיבית]] של כוחות [[שייטת 13]], [[חטיבת הצנחנים]] ויחידות [[חיל השריון הישראלי|שריון]] של [[צה"ל]]. לאחר קרב שנערך באתר הנחיתה מול כוחות של [[אש"ף]], בו נטלו חלק גם מטוסי [[חיל האוויר הישראלי|חיל האוויר]] ו[[שייטת ספינות הטילים]] של צה"ל, השתלטו הכוחות הישראלים על אזור הנחיתה והחלו בתנועה לכיוון [[דאמור]]. פעולה זו גרמה לניתוק כוחות אש"ף בדרום לבנון ממפקדותיהם בביירות [http://www1.idf.il/navy/Site/Templates/controller.asp?lang=HE&fid=44017&did=44662].
 
בתחילת ספטמבר [[1983]] נסוגו דרומה כוחות צה"ל מאזור ביירות ומהרי השוף וייצבו את עצמם על קו האוואלי. נסיגה זו היוותה את יריית הפתיחה למאבק מזוין בין ה[[דרוזים]] וה[[מרונים]] ב[[הרי השוף]]. מאבק זה, אשר זכה לשם [[מלחמת ההרים]], ערב גם את הצבא הלבנוני ואפילו את [[צבא ארצות הברית]] בלחימה. כוחות צה"ל שהו על קו האוואלי עד חודש מאי [[1985]] עת נסוגו אל [[רצועת הביטחון]].