הבדלים בין גרסאות בדף "יהודים-נוצרים"

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מ
כותרת נוספת: תולדות הכת היהודית-נוצרית, ויקיזציה
מ (כותרת נוספת: תולדות הכת היהודית-נוצרית, ויקיזציה)
'''יהודים נוצרים''' או '''הכת היהודית נוצרית''' ולעתים גם '''נוצרים יהודים''' היו [[יהודים]] שקיבלו עליהם גרסה של ה[[נצרות קדומה|נצרות הקדומה]] עוד טרם [[הפיצול בין הנצרות ליהדות]].
 
== תולדות הכת היהודית-נוצרית ==
בתקופה בה פעלה הקהילה, לא נקראו אנשיה "נוצרים" אלא "נצרנים" (שומרים) או "משיחיים" (Χριστιανούς{{כ}} (Christianoύs בתעתיק לאותיות לטיניות) מעשי השליחים יא' 26), וכך ברוב שפות העולם נקראת הנצרות "כריסטיאנים" מהמילה כריסטוס - משיח.
 
הנצרות החלה כזרם בתוך היהדות. כפי שהיו זרמים אחרים בני אותה תקופה ([[פרושים]], [[צדוקים]], [[איסיים]], [[בייתוסים]], [[תיראפויטים]], [[הפילוסופיה הרביעית]], [[אלכסאים]]). היהודים הנוצרים ראו עצמם כיהודים ופרט ל[[טבילה לנצרות|טבילה]] שהוסיפו לעצמם והאמונה כי [[ישו]] היה [[משיח]] קיימו את [[מצווה|מצוות היהדות]] ([[כשרות]]{{הערה|1="ויאמר פטרוס חלילה לי אדני כי מעולם לא אכלתי כל-פגול וטמא" - מעשי השליחים י, 14}}, [[ברית מילה]]{{הערה|1="וירדו אנשים מיהודה והם מורים את-האחים לאמר אם-לא תמולו כדת משה לא תושעון" - מעשי השליחים טו, 1}}, [[שמירת שבת]] וכו') ואף ראו ב[[בית המקדש]] את המרכז הרוחני והדתי שלהם {{הערה|1={{ש}}*"ויום יום היו שוקדים להיות במקדש לב אחד ויבצעו את-הלחם בבית בבית" - מעשי השליחים ב, 46{{ש}}
*"ופטרוס ויוחנן היו עולים יחדיו אל-המקדש לתפלת המנחה בשעה התשיעית" - מעשי השליחים ג, 1{{ש}}
*"ויקח פולוס את-האנשים ויטהר אותם וממחרת בא אל-המקדש ויגד כי-מלאו ימי טהרתם עד כי-הקרב קרבן כל-אחד מהם" - מעשי השליחים כא 26}}. ביקורת שהייתה לישו עצמו על הנעשה במקדש לא הייתה על עצם היותו של המקדש מרכז רוחני אלא על מעשי בני אדם במקדש (ה[[חלפן|חלפנים]] למשל).
 
לאחר מותם של [[יוחנן המטביל]] ו[[ישו]] התקיימו ביהדות במקביל שתי כתות בעלות מאפיינים דומים, תלמידי יוחנן ותלמידי ישו.

תפריט ניווט

מרחבי שם

גרסאות שפה