לדלג לתוכן

תפריט ניווט

הבדלים בין גרסאות בדף "ארגון הפקידים והאמרכלים של אמסטרדם"

מ
{{להשלים|כל הערך=כן| הערך עוסק רק בחלק מתקופת פעילות הארגון}}
'''ארגון הפקידים והאמרכלים של אמסטרדם''' (לעתים '''פקו"א''' או '''פקוא"מ''') הוא ארגון [[יהדות|יהודי]] שהוקם ב[[אמסטרדם]] בראשית [[המאה ה-19]], בשנת תק"ע (1809), ופעל במשך למעלה ממאה שנה עד לימי מלחמת העולם הראשונה. מטרת הארגון הייתה איסוף כספים עבור אנשי [[היישוב הישן]]. הארגון התחיל כמקבילה אשכנזית לארגון שניהל את הקהילה הספרדית, "[[ועד פקידי קושטא]]" [[איסטנבול|באיסטנבול]].
 
את הארגון הוביל ה[[בנקאי]] ה[[הולנד|הולנדי]] [[צבי הירש להרן]], שפעל לייעול שיטות הגבייה. להרן שיפר את מוסד ה[[שד"ר|שליחים]], בפועלו למיסוד שיטה להעברת כספים ישירה מהקהילות באמסטרדם לתושבי [[ארץ ישראל]]. בעזרת שיטות מינהל וחשבונאות שאימץ מבנק "הולנד את להרן". הארגון פעל על ידי קבלת התחייבויות מסודרות מהקהילות השונות, בניית תקציב שנתי ויצירת מפתח ל[[החלוקה|חלוקת]] הכספים בארץ-ישראל. הוא יצר מנגנון ריכוזי יעיל ולא התיר גיוס כספים על ידי [[שד"ר]]ים עצמאיים, כפי שהיה המצב לפני כן.
חלק מהארכיון הכולל 15 פנקסי השנתונים 1870-1826 מצוי היום בספריית יד יצחק בן צבי. מתוכם נדפסו השנתונים תקפ"ו-תקפ"ט. הפנקסים נסרקו והועלו לאתר האינטרנט של המכון וניתנים לצפיה אך לא תוייגו ואין אפשרות לחיפוש ממוחשב.
 
אוסף זה<strong>, </strong>הכולל הן את המכתבים ששלחו אנשי היישוב והן העתק מתשובות פקידי האירגון, מהווה את המקור ההיסטורי החשוב ביותר לחקר תולדות היישוב היהודי בארץ ישראל במאה התשע-עשרה.</strong>
 
מתוך האוסף נדפסו :
 
אגרות הפקידים והאמרכלים מאמשטרדם: א. '''תקפ"ו-תקפ"ז'''. ב. '''תקפ"ח'''. ג. '''תקפ"ט''', ערך וההדיר בנימין ויוסף יואל ריבלין, מבוא ישראל ברטל, יד יצחק בן צבי, ירושלים תשכ"ה-תשל"ט.
 
==ראו גם==
 
==קישורים חיצוניים==
* חמש[http://www.ybz.org.il/?CategoryID=861 חמש עשרה פנקסים סרוקים של ארגון פקוא"מ], באתר [[יד יצחק בן צבי]]
* [http://brieven.dpc.uba.uva.nl/cgi/t/text/text-idx?c=uvaletter;cc=uvaletter;type=simple;rgn=collection;q1=Pekidim אלפי מכתבים סרוקים באוסף מיוחד של אוניברסיטת אמסטרדם].