לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "ישראל קרדונר"

נוספו 4 בתים ,  לפני 4 חודשים
מ
←‏תולדותיו: עיצוב, ויקיזציה
מ (←‏תולדותיו: עיצוב, ויקיזציה)
בשנת תרמ"ט (1889), בעקבות קריאה אקראית בספר "[[התיקון הכללי]]" של רבי [[נחמן מברסלב]], התקרב לחסידות ברסלב. הוא ביקש לנסוע ל[[ברסלב (עיר)|ברסלב]], ובטעות הגיע לעיר [[ברסלב (בלארוס)|בראסלב]] שבבלארוס, שהייתה עיר של מתנגדים. לאחר מכן נסע לברסלב שבאוקראינה, ומשם הפנו אותו לרבי [[נחמן מטשערין]], תלמידו של רבי [[נתן מברסלב]]. הוא שהה אצלו כמה ימים ולאחר מכן שלח אותו ללמוד אצל מחותנו רבי משה ברסלבר, אף הוא מתלמידי רבי נתן מברסלב. רבי ישראל הפך ל[[רב מובהק|תלמידו המובהק]] של רבי משה ברסלבר ושמו התפרסם בקרב חסידי ברסלב. רבי אלטר מקרימינשטוק אמר עליו: "אם רבי ישראל קרדונר היה בזמן רבי נתן, היה גם כן חידוש".
 
במשך תקופה התגורר ב[[אומן (עיר)|אומן]]. יחד עם רבי שמשון ברסקי ייסד באומן את ישיבת "אנשי מעמד". עסק רבות בהדפסת ספרי רבי נחמן מברסלב. בשנת תרס"ב (1902) הדפיס בעיר למברג את הספר" "סיפורי מעשיות" עם הרב צבי ווייסלייב.
 
כשנה לאחר מכן עלה לארץ ישראל. התגורר לסירוגין בצפת, מירון וטבריה. בשנת תרס"ה (1905) הדפיס בירושלים את הספר" "ליקוטי תפילות". כן הדפיס את הספר "מתנה טובה" - ליקוט מספר ליקוטי תפילות על שבת, שנועד עבור יהודי ארצות הברית.
 
ייסד בירושלים בית מדרש לחסידי ברסלב, ובצפת ובמירון ייסד את חברת "קימת חצות לילה".
הדריך רבים בתורת ברסלב. בין תלמידיו: רבי [[ישראל דב אודסר]], שהחשיבו ל[[רב מובהק|רבו המובהק]]. רבי ישראל דב אודסר פגש בו לראשונה בשנת תרס"ג (1903), בהיותו בן 17, כשרבי ישראל קרדונר הגיע מצפת לטבריה. רבי ישראל קרדונר הפך אותו להיות חסיד ברסלב. הוא התגורר בביתו של רבי ישראל קרדונר אשר גם דאג לנישואיו. רבי ישראל דב אודסר היה מרבה לספר עליו{{הערה|כמובא בספרים "ישראל סבא" ו"שיחות מתוך חיי הסבא"}}. הוא אמר עליו כי הוא הוכחה מה רבי נחמן מברסלב יכול לעשות מילוד אישה: "רבי ישראל קרדונר היה בעולם הזה, אבל לא היה בעולם הזה".
 
בשנות מגוריו בצפת היה שוהה כל ימות השבוע בקברב[[קבר הרשב"י]] במירון ושב לצפת לפני שבת. הרב אודסר סיפר כי ראה שלולית על הרצפה שנוצרה מן הדמעות שהזיל שם.
 
גם בתקופת מגוריו בארץ ישראל נהג רבי ישראל קרדונר לנסוע לאומן לראש השנה. בנסיעותיו נהג לשוטט בכפרים ובעיירות כדי לקרב יהודים לעבודת ה' בדרכה של חסידות ברסלב. בקיץ שנת תרע"ד שב בפעם האחרונה לארץ ישראל, ומאז לא יצא ממנה.