מיכאיל רולר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מיכאיל רולר

מיכאיל (מיכאי) רולררומנית: Mihail Roller‏; 6 במאי 1908 - 21 ביוני 1958), היסטוריון קומוניסט יהודי-רומני.

מיכאיל רולר נולד לרב בן ציון רולר, רב העיר בוחוש שברומניה, ציוני נלהב ומחבר כמה ספרים. אחיו החורג, יצחק רולר, נפל במלחמת ששת הימים. את לימודי בית הספר התיכון לבנים עשה בבקאו. הוא יצא ללימודים אוניברסיטאיים במוסקבה וב-1947 עמד בראש קבוצת ההיסטוריונים שחיברו את ספר הלימוד הקאנוני (לפי התפיסה הקומוניסטית) "ההיסטוריה של רומניה" (Istoria României).

רולר היה קומוניסט אדוק ונאמן וספרי ההיסטוריה הרבים, שכתב, הציגו את הקו הרעיוני של המפלגה הקומוניסטית באותן השנים, בהשראת מדיניות ברית המועצות. בכינוס של המפלגה הקומוניסטית הרומנית, ביוני 1958, העבירו עליו ביקורת קשה על רקע תככים פנימיים של המפלגה. רולר, שהיה חולה סוכרת, התאבד זמן קצר לאחר מכן.

בתקופה הפוסט קומוניסטית ספריו בוקרו קשות, על עיוות האמת ההיסטורית, כדי להתאימה לקו המפלגה. על רולר וספריו ניתכה ביקורת קשה גם בדו"ח הסופי של ההיסטוריונים שחקרו את נושא השואה ברומניה. ההיסטוריונים ראו בספריו, בהן הקורבנות היהודים של השואה לא זוהו כיהודים, סוג של הכחשת השואה. מצד שני זה ייצג את "הקו האידאולוגי" הרשמי של המפלגה הקומניסטית הסובייטית ושל בני חסותה ברומניה.

P vip.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא אישים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.